Zökkenőmentesen ment tavaly márciusban az egy-és kétforintos érmék bevonása. A postákon ma is be lehet váltani az érméket, de a nálunk levő aprók többsége várhatónak már nem kerül vissza.
Az átállás sem a lakosságnak, sem a kereskedelmi szektornak nem okozott különösebb problémát. Egy tavaly áprilisban készült felmérés szerint a szinte mindenki támogatta a pénzérmék bevonását, és ennél is többen gondolták úgy, hogy a folyamat nincs hatással anyagi helyzetükre.
A bevonás 2007 szeptember végi bejelentése óta 190 millió darab (390 tonna) egy- és 224 millió darab (695 tonna) kétforintos érkezett vissza a jegybankba. Az összesen visszaáramlott közel 1100 tonna aprópénz a forgalomban lévő érméknek 22, illetve 33 százaléka- ez jelentősen meghaladta az MNB várakozásait. Bár a postákon most is be lehet váltani az egy- és kétforintosokat, az MNB pedig 2013. március elsejéig fogadja az aprót, sokkal több érmét már valószínűleg nem váltanak be.
Az alig használt egy- és kétforintosok bevonása jelentős megtakarítást eredményezett. Csak az érmék gyártása 2-3 milliárd forintot emésztett fel évente, előállításuk ráadásul nagyjából ötször annyiba került, mint amennyit értek. A réz-cink-nikkel ötvözetű egyforintos öt, a réz-nikkel összetételű kétforintos pedig tíz forintba került. A gyártáson kívül jelentős költséggel járt a beváltás, szállítás, begyűjtés, szortírozás, csomagolás, az MNB, a kereskedők és a bankok számára is több százmillió forintra rúgtak éves szinten.
Az egy- és kétforintosok nélkül gyorsabbá vált a készpénzes vásárlás, nem kell keresgélni a pénztárcában, és az elkallódó, fiókba ömlesztett, soha tovább nem adott érmék értéke nem rövidíti a házi kasszát.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Hitelfelvétel 2025-ben: mire figyelnek leginkább a magyarok?
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen szempontok alapján vesznek fel hitelt.
-
Az OTP Bank elkötelezett a digitális fejlesztések támogatása mellett (x)
Új, online gyorsan és kényelmesen igényelhető hitelterméket vezetett be az OTP Bank kisvállalkozói ügyfelei számára


