A Magyar Nemzeti Bank tanulmánya szerint még a legkorábban valószínű euró-bevezetés megvalósulása esetén is milliárdos megtakarítást jelent a kétszázas papírpénz érmére váltása. A monetáris tanács még nyáron döntött a pénzcseréről, amire 2009 első felében folyamatosan kerül sor - írja a Világgazdaság.
A Magyar Pénzverő Zrt. az első ütemben legalább 6 évig elegendő mennyiséget, körülbelül 70 millió darabot gyárt le az új érméből. Ezzel jó, hogy kihasználják a gyártási volumenből következő költségelőnyt, ugyanis a papírkétszázasok selejtezési aránya már elérte az 50 %-ot.
A bankjegyek átlagosan 2-3 évet bírtak ki a forgalomban, az érmék élettartama ezzel szemben évtizedekben mérhető. Az érmeverés költsége nagyságrendileg megegyezik a pénznyomtatáséval, de az elhasznált, vagy kivont érmék alapanyaga értékesíthető, vagy újra felhasználható, míg a bankjegyeket lezúzzák.
A számítások szerint a pénzcsere két év alatt megtérül, azt követően pedig évi 800 millió megtakarítás származik belőle. 2013-ig biztosan a forint lesz a hivatalos magyar fizetőeszköz, így a váltáson megspórolt összeg elérheti akár a 3-4 milliárd forintot is.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Portfolio Gen Z Fest 2025


