Észak-koreaiak milliói éheznek napról napra, miközben néhány vállalkozó kedvű, a kínai határ közelében élő lakos rendszeresen kel át a keskeny határfolyón, hogy a közeli kínai Tescóból otthon hiánycikknek számító árukat csempésszen haza.
Az Amnok folyón átkelve öt perc alatt el lehet jutni az észak-koreai Sinuiji városából a kínai Dandongba, ahol két óriási Tesco is található. Az egyik háromszintes hipermarket már külön kasszával rendelkezik a "folyó túloldaláról érkező" vásárlók számára.
Az észak-koreaiak a hipermarket pénztárosainak elmondása szerint elsősorban szappant, sampont és ételt vesznek, semmi nagyobb méretű árut nem visznek azonban magukkal. A gyakran úszva visszacsempészett termékek később Sinuji feketepiacán találnak gazdára, nem ritkán az eredeti ár húszszorosáért.
Az élelmes kereskedők mellett kínai források szerint az észak-koreai kormányhivatalnokokhoz közelállók is szívesen látogatnak át a határmenti Tescóba, ők azonban luxusautókkal, nem ritkán katonai kísérettel érkeznek.
A kommunista ország vezetése minden bizonnyal tisztában van azzal, hogy az otthon hiánycikknek számító árukat sokan a szomszédból behozva dobják illegálisan piacra, ám úgy tűnik, ezidáig szemet hunytak a csempészés felett.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


