Sokan utaznak úgy külföldre, hogy kénytelenek magukkal vinni laptopjukat is, mert dolgozni, tanulni kényszerülnek, amihez internetre is szükségük lehet, vagy egyszerűen csak nem hajlandóak lemondani az itthon megszokott neten való "szörfölésről". Akik próbálták már ezt, valószínűleg utánanéztek előtte a díjaknak, máskülönben igencsak megdöbbenhettek, mikor hazatérve horribilis összegről szóló számlát kaptak kézhez. Megkíséreltük hát összehasonlítani a hazai szolgáltatók által kínált adatroaming csomagokat, de be kell vallanunk, nem volt könnyű feladat!
Tavaly novemberben az EU telekommunikációs ügyekért felelős biztosa, Viviane Reding arra figyelmeztette a mobilszolgáltatókat, hogy amennyiben nem csökkentik ésszerű szintre a külföldi mobilinternet árakat, úgy az EU teszi meg azt, hasonlóan a hangszolgáltatások roamingtarifáihoz, ahol egységes árakat állapított meg az Unió, amit kötelesek a szolgáltatók alkalmazni.
Akkor a biztos asszony irreálisan magasnak tartotta a külföldi mobilinternetezés díjait, amiből a szolgáltatók szerinte jelentős extraprofitra tesznek szert, de még időt kívánt hagyni a szolgáltatóknak, hogy maguk is felismerjék a csökkentés szükségességét, és megtegyék a lépést.
A hívások roaming díjainak EU-n belüli egységesítése nyomán azt a tapasztalatot lehetett levonni, hogy a szolgáltatók végső soron nem jártak rosszul a díjcsökkentéssel, hiszen ezáltal megnőtt a külföldi hívások száma, és hossza is. Ebből okulva talán érdemes lenne ezen a területen is hasonló szabályozást hozni, ez egyelőre azonban még várat magára.
Korábban a külföldi és belföldi tarifák esetén több tízszeres különbség is megfigyelhető volt, azóta azonban szinte mindegyik hazai mobilszolgáltató előrukkolt alacsonyabb tarifájú roaming csomagokkal, így nem is került sor Uniós beavatkozásra.
A T-Mobile július 1-jével csökkentette az adatroaming díját lakossági és vállalati ügyfelei körében egyaránt, a Vodafone valamivel korábban jelentett be alacsonyabb tarifájú szolgáltatást, míg a Pannon semmit nem lépett ezen a téren.
A csökkentés után azonban még mindig óriási összegű számlát kaphatunk kézhez egy-egy külföldön történő internetezés után, ami azt jelenti, hogy még mindig jobban megéri a határokon kívül egy internetkávézót, vagy WiFi kapocslatot keresni, mint hazai mobilinternet előfizetést használni.
A hazai szolgáltatók külföldi mobilinternetezésre vonatkozó árait meglehetősen nehéz összehasonlítani, hiszen léteznek forgalmi alapú, illetve csomagban kínált konstrukciók is, ráadásul ezek számlázási egysége eltérő. Márpedig ugyanúgy, ahogy telefonálásnál nem mindegy, hogy másodpercenként, vagy percenként fizetünk-e a hívásért, internetezésnél sem mindegy, hogy száz vagy ötszáz kilóbájt adatforgalom után kell-e fizetni.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Az alábbi táblázatban az egyes szolgáltatók által az Unió országaiban történő internetezés költségeit hasonlítjuk össze, igaz a Pannon esetében ez az EU-n kívül is érvényes. Hogy összehasonlíthatóak legyenek a számok, az árakat mindenütt 1 megabájt adatforgalomra számoltuk át, és csak a forgalmi alapú konstrukciókat tüntettük fel, a csomagban kínáltakat nem.
Látható, hogy a T-Mobil július elsejei tarifacsökkentése nyomán, nála a legolcsóbb a külföldi internethasználat, igaz még így is jóval drágább, mint ha itthon használnák mobilinternet előfizetésünket.
A Vodafone és a Pannon is kínál azonban olyan roaming csomagokat, melyek fix díjért cserébe meghatározott adatforgalom lebonyolítását teszik lehetővé. A Pannon MobilAdat Roaming 10 nevű csomagja például havi 2990 forintért
10 megabájt forgalmat engedélyez, ezen felül pedig 8 forint/10 KB áron szörfölhetünk külföldön, mindezt azonban csak 10 ország preferált hálózatában.
Hasonlót kínál a Vodafone is Connect Roaming csomagja keretében, itt 24 órára 50 MB-ot vásárolhatunk 3000 forintért, azonban a fel nem használt forgalmi keretet nem lehet átvinni másik napra, és szintén csak adott hálózaton belül használható.
Az unióban az adatromaing átlagos ára év elején 5,24 euro (1245 forint) volt megabájtonként, de akadt olyan ország is, ahol 11 eurót (2615 forint) kértek el ugyanezért. Ez nem sokban tér el az itthoni helyzettől, nem csoda tehát, hogy az EU többször is figyelmeztette már a szolgáltatókat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.