Sokaknak még hívószámkijelzős telefonja sincs. Akinek van, az pedig örül, mert mindig előre tudja, hogy ki telefonál. De ennek most vége szakadhat. Egyre terjednek a hamis hívószámkijelzést kínáló szolgáltatások. Sokan bár vicces célokra használják, mondjuk megtréfálni egy rokont vagy barátot, de belegondolva ez komoly visszaélésekre is lehetőséget ad...
A szolgáltatást leggyakrabban telefonos csomag részeként adják a szolgáltatók. Az Egyesült Államokban 4-5 éve jelent meg a hamis hívószámkijelzés, amelynek keretein belül a hívott félnél nem a tárcsázó száma jelenik meg, hanem egy másik, hamis telefonszám. A szolgáltatás megrendelése után az igénylő beléphet egy virtuális központba, ahol megadhatja, hogy milyen számot jelezzen ki a másik fél telefonja. De nem ez az egyetlen lehetőség, hamis számot lehet megadni sms küldéshez, de ha telefonálónak igénye van rá, akkor a hangját is el lehet változtatni.
A beszélgetéseket fel lehet venni, legyen szó bármilyen telefonról, a szolgáltatás vezetékes, mobil, de IP alapú telefonoknál is működik. A tapasztalatok szerint a felhasználók közül sokan leginkább az ismerősök megviccelésére használják, de munkájuk során ól jön a magánnyomozóknak, a telefonos értékesítőknek, vagy az olyan ügyfélszolgálati munkatársaknak akik otthonról dolgoznak.
A legális célok mellett azonban akadnak, akik csalásra, adathalászatra használják a szolgáltatás, így próbálnak személyes adatokat kiszedni a vonal másik végén levő félből. Ennek érdekében az amerikai hatóságok már el is kezdték a jogellenes használat visszaszorítását, számos nagy szolgáltató ellen már eljárás folyik.
A törvény egyelőre csak a hívószám vagy a hívó fél nevének letiltását teszi lehetővé és pénzbírsággal bünteti a hamis szám kijelzését. A teljes betiltásmég várat magára, így Európában is egyre jobban terjed. A briteknél például az egyik ilyen szolgáltatást nyújtó cég agresszív médiakampánya váltott ki ellenvéleményt, az ügyben hatósági vizsgálatokat is kezdeményeztek. A probléma viszont az, hogy itt sincs megfelelő korlátozás, így a lakosság ki van téve a próbálkozásoknak.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Bár a cégek egyelőre nemzetközi hívások ilyen szolgáltatással tarkított lebonyolítására nem képesek. Ez csak idő kérdése, ugyanis zajlanak a fejlesztések. Az árak viszont különböznek szolgáltatókként. Egy USA-ban és Kanadában működő vállalatnál például egy hamis számkijelzéssel lebeszélt perc 0,1 dollár, egy hamis számmal küldött sms 0,5 dollár, ha pedig a hangját is el szeretné változtatni a telefonáló, az hívásonként 0,75 dollárjába kerül.
Ezzel szemben a briteknél működő egyik szolgáltató 0,5 fontot kér percenként, de van egy minimum vásárlási értékhatár is, legalább 5 fontért kell igényelnünk a szolgáltatást, ami így 10 percnyi beszélgetésre elegendő. Itt viszont nincs lehetőség sms küldésre és a hang elváltoztatására sem. A szolgáltatók a támadások ellenére is kiállnak amellett, hogy a szolgáltatás legális, és a hívott félnek kellene minden esetben meggyőződnie arról, hogy kinek adja ki az adatait, ki van a vonal másik végén.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


