-5 °C Budapest

Elveszítettük a reményt?

Pénzcentrum
2008. február 11. 08:00

Januárban csökkent az üzleti és fogyasztói bizalmi index is, így az Európai Unió támogatásával a GKI Gazdaságkutató Zrt. által készített konjunktúra-index szezonális hatásoktól megtisztított értéke az idei év első hónapjában mérséklődött.


Az ipari bizalmi index ismét csökkenésnek indult januárban, azonban nem érte el a 2007 októberében tapasztalt mélypontot. A gyengülés fő oka az elmúlt időszak termelésének, valamint a készletállományok alakulásának kedvezőtlen megítélése volt. Előző hónaphoz képest romlott az exportrendelések megítélése, ugyanakkor a versenypozíciót, valamint az utolsó negyedévben beérkezett rendelések állományát is növekvőnek ítélték a cégek.

Az építőipar megítélése lényegében fél éve nem változik, azonban összességében kedvező termelési helyzetre utal. A kereskedelmi bizalmi index a decemberi átmeneti növekedés után visszaesett. Januárban a szolgáltatói szféra várakozásai is pesszimistábbak lettek, azonban a jelenlegi adat teljes mértékben átlagosnak tekinthető.

Az iparban, az építőiparban, valamint a kereskedelemben emelkedett az áremelési szándék mértéke, ugyanakkor ez a szolgáltató szektorban nem változott. Ezzel szemben a fogyasztók inflációs várakozása december után tovább enyhült.

Az év első hónapjában tovább romlott a fogyasztói bizalmi index értéke. Decemberhez képest romlott a lakosság saját pénzügyi helyzetére vonatkozó várakozása, valamint a rövid távú megtakarításairól alkotott véleménye. A megélhetési költségeket a korábbinál magasabbnak tartották az emberek, de pesszimistábbak a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek vásárlási lehetőségeivel kapcsolatban is.

NAPTÁR
Tovább
2026. január 10. szombat
Melánia
2. hét
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2026. január 10. 19:20