Az EU új kihívásokkal néz szembe. Népessége öregszik, a közelmúlt bővítései pedig szélesbítették a tagállamok közötti egészségügyi szakadékot. A vándorlás, a szakemberek és a betegek máshová költözése, a járványok és a bioterrorizmus mind további kihívások - nyilatkozta Markosz Kiprianu, az illetékes EU-biztos.
Brüsszel egyszerre két oldalról akar erősíteni. Közelítsen egymáshoz az ellátórendszerek minősége, de - mint európai bírósági döntések is alátámasztják ezt a jogot - mehessen át a beteg valamely más tagországba, ha ott jobb ellátást kap. A szélesebb közvélemény előtt inkább csak a turisták sürgősségi ellátási lehetősége ismert, az ehhez szükséges európai kártyát az egészségbiztosítási pénztárnál lehet kiváltani - írja a Népszabadság.
Pedig arra is van lehetőség, hogy valaki a sürgősségtől függetlenül más országba menjen akár kórházi kezelésre is, ha ez indokolt - és saját országának egészségpénztára kell hogy állja a számlát, legalábbis addig az összegig, amennyit otthon is kifizetne. Kórházi ellátásnál ezt előre engedélyeztetni kell, rendelőintézetinél nem.
A "betegmobilitás" erősítése azért is indokolt, mert az egyes tagállamok ellátórendszere között még igen nagy a minőségi különbség - ezt támasztja alá a Health Consumer Powerhouse független egészségpiaci elemző nemrég, Brüsszelben közzétett összehasonlító felmérése. A magyar ellátás huszonkilenc ország közül a huszonnegyedik helyre került, mindössze a román, a litván, a lengyel, a bolgár és a lett egészségügyet előzi meg. Arne Björnberg kutatási igazgató a hiányos tájékoztatást és a betegek tehetetlenségét emelte ki a hazai rendszert jellemezve.
Az élre az osztrákok, a hollandok, a franciák, a svájciak és a németek kerültek, őket a négy észak-európai ország követi. Az osztrákok a maximális ezerből kapott 806 ponttal a legjobbak, a magyar egészségügy 513-at kapott. Igaz, egy-két vonatkozásban azért Magyarország is megállta a helyét. "Jó" minősítést kapott a következő szempontok szerint: van a beteg jogaira épülő egészségügyi törvény, kiadják a páciensnek a saját kórtörténetét, aznap kijön a háziorvos, kombinált gyermekoltást adnak, a fogorvosi ellátás pedig a közellátás része.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
30 éve együtt – az INTERSPAR múltja, jelene és jövője (x)
A SPAR Magyarország nem csupán egy új üzlettípust hozott be az országba, hanem egy modern, kényelmes és családbarát vásárlási élményt is, amely azóta is milliók mindennapjainak része.
Portfolio Gen Z Fest 2025


