Miután 2003. január elsejével hazánkban is bevezetésre került az Európai Unióban használt szabvány nemzetközi számlaszám, az IBAN, azt és a kereskedelmi bankok nemzetközi bankazonosító kódját ajánlott volt használni a közös pénznemre, az euróra vonatkozó átutalásoknál. 2007. január elsejétől azonban ezen adatok hiányos megadása már nem csupán plusz díjat, hanem az átutalás visszautasítását is magával vonhatja, ezért összegyűjtöttük a hazai lakossági pénzintézetek BIC kódjait és az IBAN-t alkalmazó országokban használt számlaszámok szerkezetét mutató mintákat.
Az IBAN és a BIC-kódok, más néven SWIFT-ek alkalmazásának bevezetése, amelyet már a Monetáris Unió létrejöttekor, 1999-ben megkezdtek a tagállamok, a közös pénznemre, az euróra vonatkozó pénzügyi ügyletek harmonizálásának egyik lépést jelenti. A nemzetközi számlaszámok és bankazonosítok használatával leegyszerűsíthető az idegen számlaszámok és bankok felismerése, és automatizálható válnak az átutalási műveletek.
Mi történik, ha nem használom a kódokat?
Abban az esetben, ha nem használjuk a kódokat, a címzett számlavezető bankja hiányosnak ítéli az adatokat, s mivel manuális kell beavatkoznia az átutalás folyamatába, pótlólagos díjat számol fel, amelyet természetesen saját nekünk kell majd megfizetnünk. A plusz díj összege általában 5-20 euró közé tehető, amely 1263 és 5052 forint közötti összeget jelent.
Ennél súlyosabb következmény azonban, ha a külföldi bank a hiányos adatokra hivatkozva visszautasítja az átutalást, ekkor ugyanis az egész procedúrát elölről kell kezdenünk minden költségével együtt.
IBAN számlaszámok rejtelmei
Az IBAN (International Banking Account Number) szabványosított nemzetközi számlaszám, amelyet főként az Európai Gazdasági Térség országai (EU27 plusz Norvégia, Liechtenstein és Izland), illetve Svájc és Törökország használ, akik speciális kétoldalú megállapodásokat kötöttek az EU-val.
A következő táblázatban a jelenleg IBAN-t alkalmazó országok nemzetközi számlaszámainak szerkezetére vonatkozó mintákat soroljuk fel.
A magyarországi számlatulajdonosok nemzetközi számlaszáma 28 jegyű, annak első két jegye az országkód (HU), második két jegye egy speciálisan előállított ellenőrző szám, utolsó 24 jegy pedig a belföldi pénzforgalmi jelzőszám (16 jegyű számlaszám esetén az utolsó 8 karaktert nullával kell kitölteni.) Fontos, hogy a számlaszámot szóköz és kötőjel nélkül kell megadni.
Ha azonban biztosra akarunk menni, akkor ellenőrizhetjük a nemzetközi számlaszámunkat a számlakivonatokon, érdeklődhetünk bankfiókokban, telefonon, illetve egyes kereskedelmi bankok online kalkulátort is készítettek, amelyek a bank honlapján érhetőek el.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
SWIFT vagy BIC
A BIC (Bank Identifier Code) kód a bankok azonosítására szolgál, amely biztosítja a kedvezményezett bank felé a pontos kifizetést. A BIC vagy SWIFT kód hossza és felépítése országonként változhat.
A következő táblázatban a magyarországi kereskedelmi bankok kódjait foglaltuk össze, a lista azonban nem teljes, mert a főként nem a lakossági szegmensben tevékenykedő bankokat nem tüntettük fel. A BIC kódok megtalálhatóak a kereskedelmi bankok honlapjain.

Fellélegezhetnek a magyarok a boltok kasszáinál: nagyon jó hírt kaptak, a tej- és tojásárakat érinti
Megállapítható, hogy az ellátási láncban a jövedelmi viszonyok a termelői és a feldolgozói szint felé tolódtak el
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Hitelfelvétel 2025-ben: mire figyelnek leginkább a magyarok?
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen szempontok alapján vesznek fel hitelt.
-
Újabb okosórás fizetést vezet be a Gránit Bank (x)
A Garmin és a Xiaomi okosórákon is érintésmentesen fizethetnek a napokban élesített fejlesztés révén a Gránit Bank ügyfelei. A bank az innovációval tovább bővítette a gyors és kényelmes fizetési megoldásainak körét.


