16 °C Budapest

Mindenki számlát kapna - csak időhúzás a Zöld könyv?

Pénzcentrum
2006. augusztus 8. 08:11

Az MSZP frakciója hosszas szakértői viták után abban egyezett meg: minden egészségügyi ellátásról állítson ki számlát a szolgáltató háziorvos, a szakrendelő vagy a kórház - értesült a Világgazdaság. Ezen ellenőrizheti a beteg, hogy milyen beavatkozásokat végeztek el rajta, s azoknak mekkora a költsége. Jelképes összeget kellene állnia; ez szolgáltatásoktól függően a számla 1-10 százaléka lenne, a

többit az Országos Egészségbiztosítási Pénztár fizetné. Ám az OEP kizárólag a beteg által aláírt számla után fizetne az egészségügyi intézménynek. Az MSZP-frakció ma ismerteti az egészségügy átalakítását célzó tervekről kialakított véleményét.

A nagyobbik kormánypárt parlamenti képviselőcsoportja tehát eltérő véleményen van a vizitdíj kérdésében, mint a szabad demokrata irányítású szaktárca. Utóbbi szerint az Európai Unió tagállamainak kétharmadában bevezették már a lakossági önrészfizetést (co-payment) annak érdekében, hogy a beteg tudja: amikor orvoshoz fordul, szolgáltatást vásárol. A VG emlékeztet: az SZDSZ elismeri, hogy a tb-járulék fizetése mellett bevezetendő lakossági önrész, a vizitdíj vagy a kórházi napidíj szakmai és etikai megfontolásokat vet fel. Emellett azt is elismerik, hogy ezek szimbolikus összege miatt az állami források pótlására nem alkalmas. A Zöld könyvben amellett teszik le a voksot, hogy mindenki fizessen vizit- vagy napidíjat, de az igazán rászorulók kompenzációt kapjanak.

A VG kormány közeli körökre hivatkozva azt is írja, hogy egyre inkább az hallani: a Zöld könyv nem más, mint az őszi önkormányzati választásokig tartó időhúzás. Ennek oka, hogy az egészségügyi intézmények az önkormányzatok tulajdonában vannak, így nem mindegy, mely pártok kerülnek pozícióba ősszel a települési helyhatóságokban. Azt mondják, hogy a választásokig inkább csak vitákról, társadalmi egyeztetésekről lehet majd hallani - de nem történik semmi érdemleges.

Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?