Nem mindegy, hogy melyik magánnyugdíjpénztárban tartottuk a pénzünket az elmúlt években, a teljesítménybeli különbségek forintban mérhetők. Néhány évtized alatt ugyanis havi több tízezer forintra is nőhet az eltérés a várható nyugdíj összegében. Az idén először teszik majd közzé ötéves átlaghozamaikat a pénztárak, ez megkönnyítheti a választást, habár a múltbéli hozamok semmilyen garanciát nem jelentenek a jövőre nézve.
Ezért érdemes egy olyan mutató alkalmazása amely a költségek és hozamok eredőjeként komplexen méri a hatékonyságot. A tagokat ugyanis a végeredmény érdekli , azaz arra kíváncsiak, hogy az általuk befizetett pénzösszeghez viszonyítva egy adott pillanatban mennyi pénz van a számlájukon. Erre kidolgozott mutató az úgynevezett befizetés megtérülési ráta (bmr) amely megmutatja, hogy mekkora hozamra kellett volna befektetnie a pénztártagnak a nettó befizetéseiknek megfelelő összegeket ahhoz, hogy az időszak végén a pénztári követelésekkel azonos összegű vagyonuk lehessen.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


