A női után a férfiválogatott is kikapott a fináléban, a spanyolok most két góllal voltak jobbak.
Sokan vannak, akik teljesen új életet szeretnének kezdeni külföldön. Blanka, Szilvia és Andrea úgy döntöttek, vállalkozást alapítanak Spanyolországban. Az ország más-más részein foglalkoznak általuk kibérelt lakások kiadásával. Mindezt természetesen a tulajdonosok tudtával teszik. A Pénzcentrumnak elárulták, mekkora kezdőtőkével vágtak bele az üzletbe, hogyan telnek mindennapjaik, milyen nehézségeik vannak és azt is elárulták, tervezik-e, hogy valaha visszatérnek Magyarországra.
Hogy pontosan hány magyar él külföldön, nem lehet tudni. Becslések szerint nagyjából 600 ezren lehetnek és a Portfolio tavaly augusztusi cikke szerint közülük valamivel több, mint kilencezren élhetnek Spanyolországban. Blanka, Szilvia és Adrienn is a dél-európai országban akartak új életet kezdeni. Úgy döntöttek, vállalkozást alapítanak Spanyolországban. Az ország más-más részein foglalkoznak általuk kibérelt lakások kiadásával. Mindezt természetesen a tulajdonosok tudtával teszik, vagyis mint lakáskiadással foglalkozó cég szerződnek az ingatlan tulajdonosával, akinek cserébe vagy fix bérleti díjat, vagy a lakás kiadásából származó bevétel meghatározott százalékát fizetik ki.
Mender Szilvia és Simon Blanka 2015-ben költöztek a Spanyolországhoz tartozó Kanári-szigetekre, azon belül is Gran Canariára. Azt mondják, eredetileg csak a tél elől menekültek az örök nyárba. Gran Canarián ugyanis a nyári hónapokban az átlag hőmérséklet 26-28 Celsius fok körül alakul, télen 22 és 24 fok között van.
- mondják. Blanka korábban az OTP-nél dolgozott. Szilvinek pedig van egy vállalkozása, a Gardrób Közösségi Vásár, amely egy kétheti rendszerességgel megrendezett használt ruha vásár. Az ezzel kapcsolatos ügyintézést külföldről intézi, és van egy cégtársa, aki pedig a magyarországi teendőkért felel.
- mesélik. Így indult az egész.
- jegyzik meg. Jelenleg 17 apartman bérbeadásával foglalkoznak. Azt mondják, a vállalkozás elindítása elég egyszerű volt, csak lementek az utcában lévő könyvelőhöz, aki elindította a hivatalos dolgokat.
- mesélik. Amikor azt kérdezem, mennyi kezdőtőkével indították el az üzletet, azt mondják, minimális pénzből megoldották az első lakás rendbe tételét, nagyjából 100 euróból pofozták ki. Az első után könnyen jött a többi, gyorsan képbe kerültek az elvárásokkal, a foglalási oldalakkal, a hivatalos ügyintézéssel kapcsolatos teendőkkel, és az ismerősök ismerősei sorra jelentkeztek, dolgozzanak a lakásaikkal.
- mesélik.
Hogy mennyi munkájuk van, az változó.
- mesélik. Nem tervezik, hogy valaha visszatérnek Magyarországra.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- mondják.
Madridban is működik a modell
Buz Andrea három éve él Madridban. Korábban 15 évig dolgozott alkalmazotti státuszban és úgy gondolta, Spanyolországban kipróbálja a vállalkozói létet. Idén januárban adta ki az első lakást, amit ő maga is bérel.
- meséli. Jelenleg ő felel mindenért: ő takarít, ő mos, ő vasal, ő húz ágyneműt, emellett intézi a bejelentkezéseket és a kijelentkezéseket, az adminisztrációt, közben próbál új lakásokat felkutatni. Összességében sokszor többet dolgozik, mintha egy fix 8 órás munkahelyen dolgozna, mégis a maga ura. A lakást az ismert portálokon hirdeti, mint a Booking.com vagy az Airbnb, de Facebook-csoportokban is meg szokta osztani a hirdetéseket. A vendégeik fele spanyol, voltak már magyar vendégeik is, de nem túl sok.
- válaszolja arra a kérdésre, mennyi bevétel jön össze havonta.
Arra a kérdésre, mekkora kezdőtőkével indultak neki, azt mondja, szerinte nagyjából 30 ezer euró (vagyis nagyjából 10 millió forint) kell, mert abból 2-3 lakást ki lehet venni és még marad tartalék is. Ők egyébként szemben Blanka és Szilvi példájával, fix áron bérlik az ingatlant, amit bérbe adnak, nem százalékos megállapodás van érvényben a tulajdonos és köztük.
Nem szeretne megállni egy lakásnál, már tárgyal egy másik ingatlan-tulajdonossal is. A cél az, hogy össze tudjanak szedni annyi pénzt, hogy saját lakásokat vegyenek, és azokat adják ki a férjével, aki egyébként jelenleg egy banknál dolgozik, de mielőbb szeretne ő is felmondani.
- jegyzi meg hozzátéve, az élet kint nem drága, ha egy családban van 2000-2500 eurós, vagyis nagyjából 650-810 ezer forintnak megfelelő bevétel, abból már azért meg lehet élni.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


