A szervezet szerint ez tovább súlyosbíthatja az amúgy is kritikus humanitárius helyzetet Afganisztánban.
Magyarország nem tagja a legszilárdabb jogállamisággal bíró országok klubjának - állítja egy friss kutatás. A 113 országot vizsgáló felmérés szerint hazánk a középmezőnyben tartózkodik a törvényekhez való ragaszkodás szempontjából.
Sok tényező befolyásolja, hogy egy-egy kormányzat mennyire hatékonyan képes fenntartani a jogállamiságot: a bíróságokhoz való hozzáférést, a korrupció hiányát, a hatékony rendőrséget és a hivatalok kompetenciáját. Miközben egyes országok képesek mindezt hatékonyan megvalósítani, addig más országokban mindezért komoly küzdelmet kell folytatni.
A The World Justice Project által elvégzett kutatás világszerte 113 országban vizsgálta a jogállamiság helyzetét. A vizsgálat során nyolc tényezőre fókuszáltak: a kormányzati hatáskörök korlátaira, a korrupció hiányára, a kormányzat átláthatóságára, az alapvető jogokra, rendre és biztonságra, a végrehajtás szabályozottságára, a polgári és büntetőjogi igazságszolgáltatásra.
A vizsgált országok 0 és 1 közötti pontszámot kaptak: az 1-es a törvények maximális betartását jelenti, míg a 0 értelemszerűen a jogállamiság hiányát. A pontozás alapján megszületett ranglistán Magyarország a középmezőnybe került: a maximális 1 pontból hazánk 0,55-öt kapott, ami az 50. helyre volt elegendő. Ezzel egyébként 1 helyet rontottunk a The World Justice Project korábbi kutatásához képest.
Ez egyébként nem túl jó eredmény, ha összevetjük a környező országok helyezéseivel: például Ausztria a 8. helyen (0,81 pont), Horvátország a 35. helyen (0,61 pont), Csehország a 17. helyen (0,74 pont), Lengyelország a 25. helyen (0,67 pont), Románia pedig a 29. helyen (0,65 pont) végeztek. Ugyanakkor jobban teljesítettünk például Szerbiánál (0,50 pont, 76. hely) és Ukrajnánál (0,50 pont, 77. hely).
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A listát egyértelműen az észak-európai államok vezetik. Az 1. helyen Dánia, a 2-on Norvégia áll, mindkét ország 0,89 ponttal. Utánuk következik Finnország (0,87 pont) és Svédország (0,86 pont). A legrosszabbul teljesítő országok Afrikában, Ázsiában és Dél-Amerikában találhatóak: Egyiptom (110. hely, 0,36 pont), Afganisztán (111. hely, 0,34 pont), Kambodzsa (112. hely, 0,32 pont), az utolsó helyen pedig Venezuela (113. hely, 0,29 pont).

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Milliárdos biznisz a háttérben: a göngyölegtisztítás lehet a magyar beszállítók aduja
Pirint Tamást, a Logicon Invest ügyvezetőjét kérdeztük.
-
Újabb okosórás fizetést vezet be a Gránit Bank (x)
A Garmin és a Xiaomi okosórákon is érintésmentesen fizethetnek a napokban élesített fejlesztés révén a Gránit Bank ügyfelei. A bank az innovációval tovább bővítette a gyors és kényelmes fizetési megoldásainak körét.


