Pénzcentrum • 2013. február 13. 13:33
Január 1-től szigorodtak a készpénzben teljesíthető fizetésekre vonatkozó szabályok. A számlanyitásra kötelezett adózók, vagyis lényegében mindenki, aki adószám kiváltására kötelezett, 1,5 millió forintnál nagyobb összegű számlát csak átutalással egyenlíthet ki - hívja fel a figyelmet honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Nem egyenlíthetik ki készpénzben a 1,5 millió forintnál nagyobb összegű számlákat a pénzforgalmi számlanyitásra kötelezett adózók egy másik, szintén pénzforgalmi számlanyitásra kötelezett adózónak - áll az adózás rendjéről szóló törvény 38. § (3a) bekezdésében. Az értékhatárba - a szerződésben meghatározott szolgáltatás vagy termékértékesítés általános forgalmi adóval növelt ellenértéke alapján - az egy naptári hónapban, egymás között teljesített kifizetéseket kell beszámítani. A beszámításnál csak az ugyanazon szerződésből eredő készpénzszolgáltatásokat kell figyelembe venni, függetlenül attól, hogy az a felek között létrejött, vagy pedig egy másik jogalannyal megkötött szerződésen alapul.
A pénzforgalmi számlanyitásra kötelezett adózók körét az Art. 38. § (2) bekezdése határozza meg. E szerint legalább egy belföldi pénzforgalmi számlával kell rendelkeznie a belföldi jogi személynek, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságnak, az általános forgalmi adó fizetésére kötelezett magánszemélynek, ideértve az egyéni vállalkozót is.
A korlátozás kizárólag a vállalkozási tevékenységhez (adóköteles tevékenységhez) kapcsolódó vagy azt szolgáló ügyletekre vonatkozik - hangsúlyozza az adóhatóság. Így például egy általános forgalmi adó fizetésére kötelezett egyéni vállalkozó által - hiába pénzforgalmi számlanyitásra kötelezett és rendelkezik is pénzforgalmi számlával - a családja számára vagy saját magának (mint magánszemélynek) beszerzett termék tekintetében nem áll fenn a pénzforgalmi számláról történő fizetési kötelezettsége, hanem ezen ellenértéket készpénzfizetéssel is jogszerűen teljesítheti.
További szigorítást fogalmaz meg az Art. 38. § (3b) bekezdése, amely szerint az ugyanazon felek között megkötött több szerződésből fakadóan ugyanazon pénzforgalmi számlanyitásra kötelezett adózó részére teljesített kifizetéseket egy szerződés alapján teljesített készpénzszolgáltatásnak kell tekinteni, ha kétséget kizáróan megállapítható, hogy a felek azért rögzítették több szerződésben a jogügyletet, hogy kikerüljék a rendeltetésszerű joggyakorlást.
A törvényben foglalt előírások megsértése esetén 2013. január 1-jétől, ha a kifizetés teljesítője valamint, ha a szabálytalan kifizetést elfogadja, akkor a kifizetés jogosultja is, a készpénzszolgáltatásnak az 1,5 millió forintot meghaladó része után 20 százalék mértékű mulasztási bírságot fizet.
Mi számít készpénzes fizetésnek?
Csak a bankjeggyel és érmével történő fizetés számít készpénzfizetésnek - hangsúlyozza a NAV. Nem minősül készpénzfizetésnek, ha a fizetés következményeként legalább az egyik félnél megvalósul a bankszámla jóváírás vagy -terhelés. Ennek megfelelően nem minősül készpénzfizetésnek például, ha az ügyfél bankszámlájára szóló készpénz-átutalási megbízással (csekkel), vagy az ügyfél bankszámláját vezető banknál az ügyfél bankszámlájára történő befizetéssel egyenlítik ki a számlát. Az sem számít készpénzfizetésnek, ha a banknak adott rendelkezés alapján az adózó bankszámlájáról az ügyfél részére készpénzben fizeti ki a pénzintézet a számla összegét - magyarázza a NAV. Amennyiben a kifizetést teljesítő adózó az ellenérték egy részét készpénzfizetéssel, a fennmaradó részt pedig átutalással teljesíti, akkor az átutalás útján teljesített összeget nem veszi figyelembe az adóhatóság a szankcionálás során.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Mi számít egy szerződésnek?
Az eset összes körülménye alapján állapítható meg, hogy több, pénzben kifejezhető ellenértékkel rendelkező szolgáltatás nyújtása mennyiben tekinthető egy szerződésnek. Ha a különböző jogügyletek gazdasági céljukat tekintve, vagy a szerződéskötés körülményeit figyelembe véve szerződéses egységet mutatnak, úgy azokat a készpénzfizetési korlátozás szempontjából egy szerződésként kell figyelembe venni.
Ha például az autószerelő több különböző alkatrészhez kötődően végez a gépjárművön egyidejűleg szerelési munkát, az az általános jogfelfogás szerint egy szerződésnek minősül,holott akár alkatrészenként külön-külön is értelmezhető szolgáltatásról van szó. Ugyanígy, bár 1 mázsa alma kilogrammonként is megvásárolható lenne, mégis ha valaki egységes elhatározással ugyanazon alkalommal, ugyanazon eladótól összesen egy mázsa almát szerez be, az az általános megítélés szerint egy szerződést kötött - érvel az adóhatóság.
Szintén egy jogügyletet jelent, ha a felek szerződéses akarata értelmében, egy megállapodás kötése útján kerül sor előre meghatározott mennyiségű áru - akár rendszeres, több részletben történő - leszállítására, előre meghatározott összegű ellenértéken. A visszáru következtében teljesített készpénzfizetés, illetve egyes vevőknek a megrendelt árumennyiség függvényében adott utólagos visszatérítés viszont önálló pénzügyi tranzakciónak minősül, mivel ez esetben az eladó teljesít kifizetést a vevőnek. A keretszerződésen belüli szerződéseket is önállóan kell megítélni.