Nem hozta meg a várva várt áttörést a tavaly szeptemberben életbe lépett új csődtörvény, ugyanis nemcsak a csőd-, hanem a felszámolási eljárások száma is tovább növekedett ebben az időszakban, állítja dr. Harka Péter az Atradius Követeléskezelő magyarországi fióktelepének vezetője. Emellett ma már az is tisztán látszik, hogy a csődvédelembe menekülő magyar vállalkozások egy része pusztán időhúzásra használja az eljárást, esze ágában sincs újrakezdenie tevékenységét. A vezető szerint ilyen helyzetben különösen fontos a hatékony követeléskezelés, hogy a korrekt vállalkozások megfelelő védelmet biztosítsanak maguknak.
Szemben a korábban hatályban lévő szabályozással a 2009. szeptember 1-én módosított Csődtörvény lehetővé tette az azonnali ideiglenes moratórium intézményét, melynek keretén belül az adós már biztonságosan közzétehette fizetési nehézségeit, nem kellett attól tartania, hogy egy biztosított hitelező azonnal kiemeli a vagyonából a talpra álláshoz nélkülözhetetlen eszközöket. Ugyanakkor a hitelező is biztonságban lehetett, mert a korábbinál szélesebb jogosítványokkal rendelkező vagyonfelügyelő elméletileg meg tudja akadályozni a csalárd vagyonkimentést. A felszámolással és követeléssel foglalkozó cégek azt várták az új szabályozástól, hogy az kedvező folyamatokat indít be a magyar gazdaságban. Azonban nem így történt.
"Az egyetlen jelentős különbség, amit sokan kihasználnak, hogy a felszámolás mai előírásaival szemben sokkal egyszerűbb egyezséget kötni a csődeljárás alatt" - mutatott rá a társaság magyarországi fióktelepének vezetője.
Az utóbbi egy év alatt továbbra is jelentősen, több mint 20%-kal emelkedett a felszámolási eljárások száma Magyarországon, és ami különösen kiábrándító, hogy ennek üteme is növekedést mutat hónapról hónapra. Az első háromnegyed évben 13 ezernél is több céget számoltak fel, és eközben a megelőző év azonos időszakához képest jelentősen nőtt azoknak a cégeknek a száma is, amelyeket saját tulajdonosaik zárattak be. Az év első kilenc hónapjában indított végelszámolások száma 10%-kal haladja meg a tavalyi év hasonló időszakában tapasztalt értéket, és a felszámolások ütemének növekedéséhez hasonlóan meredek emelkedést jelez, hogy a szeptemberben indított végelszámolások száma mintegy egyharmadával haladja meg az egy évvel korábbiakat. A mintegy tízezer végelszámolás csaknem kétharmada pedig szintén felszámolásba megy át. A helyzet komolyságát jelzi, hogy a vállalatok számláinak 9%-át a 90 napos halasztott fizetési határidőn belül sem egyenlítik ki Magyarországon, és ez a jelenség egyértelmű romlást jelent a válság előtti helyzethez képest, amikor csupán 5% volt ez az arány. Hozzátette, hogy míg a 60-90 nap közötti késedelem a problémás kategóriába sorolható, addig a 90 napon túli késés esetén már jelentősen csökken annak az esélye, hogy a cég pénzéhez jusson.
"Ezek a számok egyértelműen azt mutatják, hogy a 2009. szeptember 1-én életbe léptetett csődtörvény nem érte el a kívánt hatást. A gazdasági élet továbbra sem tisztul, a bajba került cégek tulajdonosainak egy része inkább csak időhúzásra és vagyonátmentésre használja a csődeljárás intézményét. Még a fizetésképtelenségi eljárás megindítása előtt kell követeléskezelőhöz fordulni, hogy az adósságot kifizessék az üzleti partnerek" - állította Harka Péter. Hozzátette, hogy a hatékony és gyors követeléskezelés egy időigényes és speciális szakértelmet igénylő folyamat terhét veszi le a cégek válláról, valamint csökkenti a leírandó veszteségek arányát, és a számla ellenértéke is rövidebb idő alatt folyik be.
A cég adatai szerint a magyar cégek kisebb arányban veszik igénybe a követeléskezelési szolgáltatásokat a világátlaghoz viszonyítva, annak ellenére, hogy a hatékony behajtás létszükséglet a cégek egészséges működéséhez. Mindössze a magyar cégek 13%-a fordult külsős követeléskezelőkhöz, míg az európai 29%, a világátlag pedig 32% ezen a területen.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A szakértő ugyancsak furcsállja, hogy idén szeptemberben mintegy másfélszer annyi új céget jegyeztek be Magyarországon, mint egy évvel korábban, miközben a válság javában tombol. A fióktelep vezető úgy gondolja, hogy nem feltétlenül a magyarok vállalkozási kedve nőtt olyan ütemben, amelyet a gazdasági környezet egyáltalán nem indokol, hanem bizonyos esetekben így próbálnak új céget alapítani a korábbiakat szándékosan bedöntő vállalkozók.
Figyelembe véve a külső követeléskezelési módszerek alacsony alkalmazási arányát, valamint a Magyarországon tapasztalható fizetési morált, a vállalkozásoknak nagyobb számban kellene időben követeléskezelőkhöz fordulniuk, hogy megelőzzék a veszteségeket.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Hitelfelvétel 2025-ben: mire figyelnek leginkább a magyarok?
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen szempontok alapján vesznek fel hitelt.
-
Újabb okosórás fizetést vezet be a Gránit Bank (x)
A Garmin és a Xiaomi okosórákon is érintésmentesen fizethetnek a napokban élesített fejlesztés révén a Gránit Bank ügyfelei. A bank az innovációval tovább bővítette a gyors és kényelmes fizetési megoldásainak körét.


