Egy francia üzletember fogta magát, és a Duna deltájában található, egykor munkatábornak otthont adó kisfaluban, Peripravaban szállodát épített a kalandokra vágyó külföldi turisták számára.
Elsőre talán morbid ötletnek tűnik egy olyan helyet pihenőövezetté alakítani, ahol néhány évtizeddel ezelőtt még emberek százait dolgoztatták halálra, de talán a festői szépség tájról nem feltétlenül az ott megesett szörnyűségek jutnak majd a látogatók eszébe.
A Duna deltájában, a romániai Dobrudzsa tartományban található, mára elfeledett település, Periprava az utolsó falu a Duna mentén, amit a hajósok elhagynak, mielőtt a Fekete-tengert elérnék.
Nincs itt azonban több néhány tucat lepukkant, lipovánok lakta parasztháznál, de a falu határától 3 kilométerre már egy hotelt talál a járókelő, a Last Border Hotelt, amiről első ránézésre senki nem gondolná, hogy az, ami.
A francia tulajdonos ugyanis kívülről szinte hozzá sem nyúlt az épülethez, belépve azonban négy csillagos szállodának megfelelő színvonallal találkozik a vendég. Azegykori munkatábor helyén létesült pihenőhelyre elsősorban sporthorgászokat, ornitológusokat, és kalandéhes turistákat várnak, abban a reményben, hogy fellendítik a természeti szépségekben gazdag vidék turizmusát.
A helynek, illetve az ott megfordulóknak rossz szájízt kölcsönözhet a gondolat, hogy a szállodai szobák helyén, egészen 1977-ig a Peripravai Munkatábor parancsnoka lakott.
Periprava hallattán egykor a sztálini Romániában sokan összerezzentek, hiszen több száz rendszer-ellenest - legyen az csupán rémhírterjesztő, nyugati rádiót hallgató, külföldi könytárat látogató, vagy egyházi személy - deportáltak ide, és dolgoztattak halálra többek között a Duna-Fekete-tenger csatorna építése közben.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A francia Sylvain Remetter, aki hosszú évek óta a falu legszélső házában lakik, és a Dunához jár strandolni, egyszer csak gondolt egyet, és kitalálta, hogy a volt munkatábor elhagyott épületeit szállodaként is lehetne hasznosítani, ezzel pedig felrázhatja évtizedek óta tartó álmából a települést.
Szerinte az emberek hajlandóak fizetni az itt elérhető szórakozásért, kikapcsolódásért, még ha óriás harcsákat, azok túlhalászása miatt már nem is foghatnak, pontyot, csukát még igen, és közben még pelikán-csapatokkal is találkozhatnak.
Az első vendégek októberben érkeztek, a téli időszak "szezonon kívülinek" számít, főként ha befagy a Duna, azonban Remetter bízik benne, hogy tavasszal felkapottá válik a hely, különösen azért, mert már hitelezői is kezdenek türelmetlenné válni a projekt sikerére várva.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


