Az idén is lesznek klaszterpályázatok a regionális operatív programokban (ROP), szeptemberben várhatók az újabb kiírások a már működő, a négylépcsős klaszterfejlesztési rendszer keretében.
Azért fontosak ezek a pályázatok, mert kezdettől fogva kulcsszerepet játszanak Magyarországon a klaszterek fejlődésében. Az induló és a fejlődő klasztereknek 2008-ban meghirdetett régiós felhívások együttesen 6,2 milliárd forintos keretéből eddig mintegy 2,9 milliárd forint talált gazdára, tehát még van forrás. Az eddigi eredmények alapján úgy látszik, hogy Dél-Duntántúl és Dél-Alföld régió szorul erősítésre.
Azért is fontosak ezek a régiós európai uniós támogatási lehetőségek, mert a hazai klaszterfejlesztési rendszer első két lépcsőjét, az induló és fejlődő klaszterek körét erősítik meg. Emellett a legjobbak az Akkreditált innovációs klaszter cím alatt tömörülnek, melyet az elmúlt másfél évben 16 szakmai összefogás kapott meg. Közülük a legtöbben az orvostudományt és a biotechnológiát képviselik, s erős az információtechnológia (IT) is. A programiroda a környezetipar területén is jelentős fejlődési lehetőséget lát, ezért a munkatársai most az országot járják, hogy erősítsék a kapcsolatot a ma még "magányos" vállalkozások, illetve klaszterek között.
Az akkreditálással a klaszterek a rendszer harmadik lépcsőfokán jogot nyertek/nyernek arra, hogy az ÚMFT Gazdaságfejlesztési operatív programjában kiemelt támogatásokra pályázzanak. Ezekre a kiírásokra március 30-ig a 16 akkreditált klaszter közül tíz nyújtott be - klaszter- és tagvállalati szinten - összesen 33 pályázatot, 7,45 milliárd forint támogatási igénnyel, 14,31 milliárd forint tervezett beruházási értékre.

Óriási olívaolaj csalást lepleztek le Magyarországon: ezek a termékek érintettek, mindenkit átvertek
Az ellenőrzés nyomán több termék esetében is megállapították, hogy azokon a termékforgalmazásért felelős vállalkozás adatai nem voltak feltüntetve.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Hitelfelvétel 2025-ben: mire figyelnek leginkább a magyarok?
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen szempontok alapján vesznek fel hitelt.
-
Az OTP Bank elkötelezett a digitális fejlesztések támogatása mellett (x)
Új, online gyorsan és kényelmesen igényelhető hitelterméket vezetett be az OTP Bank kisvállalkozói ügyfelei számára
-
Jön a nyári kupondömping a SPAR-nál! (x)
Több száz termék akár féláron – indul a SPAR nyári kuponakciója! Júliusban visszatérnek a SPAR kuponnapok, ahol nemcsak a strandtáskád, hanem a bevásárlókosarad is tele lehet kedvezményekkel!
-
Digitális vállalkozói számla a BinX-től (x)
Gyors, modern és ügyfélbarát vállalati számlaszolgáltatást kínál a hazai neobank, a BinX, sőt a tranzakciós illetéket sem hárítja át ügyfeleire.


