Pénzcentrum • 2009. február 5. 16:30
"A jelenlegi gazdasági helyzetben mindent meg kell tenni az európai foglalkoztatás gerincét adó kis- és középvállalkozások megsegítéséért, hiszen a válságkezelésnek ez lehet az egyik legfontosabb eleme. A működő kereskedelmi védelmi intézkedések mellett a rendkívüli szituációkban ideiglenes védőintézkedésekkel is segíteni kell a kkv-kat" - hívta fel a figyelmet Herczog Edit, amikor üdvözölte, hogy az Európai Parlament strassbourgi plenáris ülésén nagy többséggel elfogadták az európai kis- és középvállalkozások világkereskedelemben betöltött szerepének megerősítéséről szóló jelentést.
A szocialista politikus, akinek több módosító indítványát is elfogadták, külön felhívta a figyelmet arra, hogy az európai uniós vállalkozások döntő hányadát a kkv-k teszik ki, sőt az új állások 80 százaléka is itt jön létre. Ezért kiemelten fontos a kis- és középvállalkozások támogatása, kereskedelmi tevékenységük megsegítése, különös tekintettel a napjainkban zajló elbocsátási tendenciákra. "A gazdaság újraélénkítéséhez Európának több olyan emberre van szüksége, aki hajlandó vállalkozást indítani, ahhoz azonban, hogy a kkv-k boldoguljanak is, megfelelő feltételeket kell teremteni" - mondta Herczog Edit EP-képviselő.
Az állásfoglalás szerint a versenyképesség biztosítására világos és működőképes normatív keretek kell létrehozni, kiemelten kell kezelni a kis-és középvállalkozások vezetőinek és munkavállalóinak képzését. A EP felszólítja a Bizottságot, hogy tegye meg a szükséges intézkedéseket a harmadik országokban alkalmazott, kis-és középvállalkozásokra hátrányos szabályok, illetve a jelentős részben innen érkező hamisítványok és egyéb, a szellemi alkotásokkal kapcsolatos visszaélések megakadályozására. Az állásfoglalás sürgeti a nemzetközi megállapodások, illetve elsősorban az Európai Regionális Fejlesztési Alap és az Európai Beruházási Alap keretén belül történő támogatások előmozdítását.
Herczog Edit emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió vállalkozásainak 99 százaléka kis- és középvállalkozás, melyek a magánszektor munkahelyeinek kétharmadát biztosítják. A kkv-k súlya, nagy számuk, korlátozott forrásaik és viszonylagos felaprózódottságuk miatt azonban alulmarad a nagy vállalatokénak, amelyek régóta a politika figyelmének központjában állnak úgy nemzeti mint közösségi szinten. Bár az EU megpróbálta kompenzálni ezt a súlyos egyensúlytalanságot, és politikai lépéseket tett a kkv-k támogatása érdekében, például az Európai Kisvállalkozói Törvény (Small Business Act) ambiciózus terve révén, számos tennivaló marad még annak érdekében, hogy minden európai vállalkozás valódi nemzetközi szerephez jusson.
"A kvv-k nemzetközivé válása valószínűleg az egyik legkomolyabb és legérzékenyebb kihívás az egész lisszaboni stratégián belül. A harmadik országok piacainak megnyitása az európai kkv-k előtt új munkahelyek létrehozását és a létezők megvédését jelenti, hozzájárul a tudás és az európai ipar sajátosságainak megőrzéséhez, és stabil, tartós gazdasági növekedést biztosíthat az EU országai számára" - mondta Herczog Edit.