Mi történne, ha lenne eurónk?

Pénzcentrum
2008. július 10. 12:00

Átállási terv - vállalkozásoknak A héten tette közzé a Nemzeti Euro Koordinációs Bizottság a Nemzeti Átállási Tervet. Ugyan pontos bevezetési céldátum még nincsen, a bevezetésre terv már van. Nézzük, ha eljön az ideje, hogyan lesz majd nálunk is euro, s főként, ez miként érinti a hazai vállalkozásokat!

NÁT-HA: lesz-e nálunk euro?

A cél
Az euróra való átállás célja, hogy az indokoltnál nem nagyobb költségek vállalásával az elérhető maximális előnyök mellett, sikeresen cseréljük le a forintot.
2011-ig biztosan nem lesz eurónk, ugyanis a Nemzeti Koordinációs Bizottság megállapításai szerint leghamarabb 2012. január elsején történhetne meg a bevezetés. A NÁT-nak azért kellett megszületnie, mert, ha valóban bevezetnénk 4 év múlva a közös pénznemet, arra már most meg kell kezdeni a felkészülést, hiszen a váltás oly sokrétű, és mindenkit érint.

Ha elválik, mikor lesz nálunk is a hivatalos fizetőeszköz az euro, akkor a bevezetés együtemű lesz, így nem térünk el azon újonnan csatlakozott tagállamoktól, akiknél már megtörtént az átállás. Ez azt jelenti, hogy egyidejűleg vezetik majd be a készpénzt és a számlapénzt, s nem lesz átmeneti időszak. A bevezetés napja mindenképpen január elseje lesz, ez így a legcélszerűbb a NÁT és a NEKB szerint, ugyanis a pénzügyi év is ekkor kezdődik, ráadásul az ünnepek után a készpénzforgalom tradícionálisan alacsony, ez pedig megkönnyíti a pénzcserét.


20xx. január elsejétől tehát lesz eurónk, ez lesz majd a törvényes fizetőeszköz, azonban egy előre meghatározott ideig (vélhetően maximum 1 hónapig) párhuzamosan fizetőeszköz marad a forint is. Lényeges tudnivaló, hogy az átállás után is bizonyos ideig a postahivatalokban és a bankokban biztosítani kell a forint beváltását.

Miért jó az euro a vállalkozásoknak?

A NÁT szerint a vállalkozások számára jár a legnagyobb előnnyel a közös pénznem, hiszen így megszabadulhatnak az eddig jelentkező, esetekben komoly mértékű tranzakciós költségektől, illetve az forint euróval szembeni mozgásából adódó árfolyamkockázattól, melyet a kis- és középvállalkozások körében jellemzően semmilyen tudatosan alkalmazott pénzügyi eszközzel nem mérsékeltek.

Az átállás természetesen a vállalkozások életébe is beleszól több területen is, így például át kell állítani a szervezetek számviteli, bérszámfejtő rendszerét. Minden informatikai rendszert át kell programozni, hogy a forint-euro konverziót automatikusan kezelni legyen képes.

Kereskedelem és szerződések

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Visszavonhatatlanul rögzített átváltási árfolyam
Ezt az árfolyamot az euro bevezetésének napja előtt körülbelül 6 hónappal az Európai Unió Tanácsa határozza meg, 6 számjegy pontossággal.
A kereskedelemben tevékenykedő kkv-knak mindenképpen tudnia kell, hogy az euro bevezetése előtti évben, a visszavonhatatlanul rögzített átváltási árfolyam meghatározását követő leghamarabbi időponttól kezdődően a következő év június 30-ig kötelező lesz minden pénzmennyiséget tartalmazó jelzésen a forint- és az euróértéket egyaránt feltüntetni.

Fontos tudnivaló, hogy az átállással kapcsolatosan is a jogfolytonosság elvét kell követni, vagyis nem kell újrakötni azon szerződéseket, amelyekben forintösszegek szerepelnek, hiszen azokon az átállás napját követően ezek alatt a visszavonhatatlanul rögzített árfolyamértékeket kell érteni.

A fix kamattal meghatározott szerződésekben sem változtathat a kamat mértékén a közös pénz bevezetése, ráadásul a változó kamatozásról szóló szerződéseket is úgy érinti a váltás, hogy esetlegesen a referencia kamatláb módosulhat, vagyis például BUBOR helyett EURIBOR-t kell használni.

Mibe kerül ez nekünk?

Ez költséges lesz?

Az átálláshoz kapcsolódó költségeket a NÁT szerint az egyben legnagyobb haszonélvező szektor, a vállalatok viselik majd. Persze emellett az állam is szerepet vállal ebben, a saját rendszereinek átállásával, a kommunikáció részbeni finanszírozásával, valamint a felkészülés általános koordinációjával kapcsolatosan.

Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 22. péntek
Cecília
47. hét
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2024. november 22. 19:11