Ha már nem tudod kézben tartani számláidat...

Pénzcentrum
2008. február 25. 05:55

Mi ez egyáltalán? ... akkor van megoldás, ami segíthet. Dióhéjban összefoglalva egy cégen vagy cégcsoporton belül kezelt számlák menedzselésében nyújthat segítséget a hazai bankok által is kínált úgynevezett cash-pooling szolgáltatás. Megkérdeztük tehát, mely banknál, milyen szolgáltatásokat lehet igénybe venni, s ez miért fontos egy vállalkozás számára. Lássuk, mire jutottunk!

Az összeállítás elkészítésében a CIB Bank, a Citibank, a Commerzbank, az Erste Bank, a K&H Bank, az MKB Bank, az OTP Bank, a Raiffeisen Bank, az UniCredit Bank valamint a Volksbank volt segítségünkre. Mielőtt azonban rátérnénk az egyes banki konstrukciók ismertetésére, tekintsük át röviden, mit is takar a cash-pooling szolgáltatás!

Cash-pooling

Nagy-, és multinacionális vállalatok esetében - kisvállalkozások körében kevésbé - gyakran előfordul, hogy több számlát is kezelniük kell, hiszen külön bankszámlára van szükség a cégcsoport egyes tagjainál. Ez pedig tagadhatatlanul bonyolultabbá teszi ezek közös kezelését, felügyeletét.

Ezen probléma áthidalására született egy megoldás, összefoglaló nevén a cash-pooling, amely a cégcsoporton belüli, vagy egy tulajdonoshoz tartozó cégek bankszámláinak közös kezelésében nyújt segítséget, különböző összevezetési módozatok révén. Az általános elnevezés több pooling-fajtát is magában foglal, most azonban eltekintünk ezek részletekbe menő ismertetésétől. Természetesen azért a két alaptípust, a cash-poolt (nevezik még effektív cash-poolnak is), valamint a notional (vagy kamat, fiktív, virtuális) cash-pool szolgáltatást bemutatjuk.

Röviden összefoglalva a különbségeket, előbbi esetben a cégcsoport bankszámláit ténylegesen összevezetik egy főszámlán, míg a notional cash-pooling esetében ténylegesen nem, csupán virtuálisan történik összevezetés.

Fontos tudni, hogy a cash-pooling nem csupán egy szolgáltatás, hanem az egyes cégcsoportok likviditásmenedzsmentjének szempontjából is fontos, hiszen a cégcsoport tagjai közötti likviditás-átcsoportosítás cash-pooling szolgáltatástól függően hitel-oldalon kamatmegtakarítást, betéti oldalon pedig kamatbevétel növekedést eredményez, vagyis csoportszinten mindenképpen kedvezőbb eredményre juthatunk, mint a külön számlák alkalmazása esetén - mint arra az egyes bankok is felhívták a figyelmet.

Angol szavak kavalkádja - avagy mit és hol?

Mint azt a pénzügyek világában járatosak már megszokhatták, ezen a területen is csak úgy hemzsegnek az angol szakkifejezések, melyeknek nincs használatban, vagy egyáltalán nincs is magyar megfelelője. Elég, ha magára a cash-poolingra gondolunk csupán... Mindenesetre most összegezzük, milyen kínálattal találkozhatunk a hazai bankpiacon.

A CIB Bank már mintegy másfél évtizede kínál cash-pooling szolgáltatást, amely többek között lehet zero balancing, cash-pooling, devizák közötti multi-devizás cash pooling, notional pooling, illetve egyéb, a cash-poolinghoz kapcsolodó csoportfedezeti megoldás.

A Citibanknál is kínálnak ilyen szolgáltatást, kizárólag nagybankok számára. Ennél a banknál is megtalálható a két altípus, vagyis a fizikai pénzmozgással, illetve az anélküli történő átvezetés.

Lovas Emese, a Commerzbank üzletfejlesztési igazgatója elmondta a Pénzcentrumnak, hogy a bank már több mint 10 éve nyújt ügyfeleinek ilyen szolgáltatást. A Commerzbanknál zero-balance, illetve notional cash-pooling szolgáltatást kínálnak.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Az Erste Bank a cégcsoportok, a több bankszámlával rendelkező vállalati ügyfelek számára nyújtja a cash-pooling szolgáltatást. Forint és deviza számlák esetében egyaránt igénybe vehető, de fontos tudni, hogy egy cash-pooling csoportba azonos devizanemű számlák kapcsolódhatnak be.

A K&H Bank cash-pooling szolgáltatása idén januártól teljesen automatizált módon működik.

Az MKB Banknál már közel egy évtizede nyújtanak ilyen szolgáltatást. Elsőként a klasszikus pool-szolgáltatással indultak, melyet kizárólag a forint bankszámlák vonatkozásában, az ellenőrző részesedéssel rendelkező vállalkozások számára biztosítottak. Ezután vezették be a ténylegesen könyvelt cash-pool konstrukciót. A banknál lehetőség nyílik mindkét konstrukció esetében többszintű, úgynevezett emeletes cash-pool igénybe vétele is.

Az OTP Bank szintén kínál ilyen szolgáltatást az egy cégcsoporthoz vagy érdekeltséghez, illetve egymásban ellenőrző részesedéssel bíró, több bankszámla-tulajdonos bankszámláinak, valamint egy számlatulajdonos több önálló bankszámlával rendelkező szervezeteinek együttes kezelésére.

A Raiffeisen Bank vállalati üzletága is kínál cash-pooling szolgáltatásokat, itt is igénybe lehet venni a tényleges összevezetést (egyszeres, vagy kétszeres egyenleg-rendezéssel), valamint a fiktív, pénzmozgás nélküli összevezetési lehetőséget is.

Gergely András, az UniCredit Bank Vállalati termékfejlesztési főosztályvezetője elmondta, a banknál vállalják egy meghatározott cég- vagy cégcsoport forint- vagy devizaszámlái egyenlegének összevezetését. A bank kínál belföldi (effektív, fiktív), valamint külföldi (crossborder, margin) cash pooling szolgáltatásokat.

A Volksbanknál most van tervben a cash-pooling szolgáltatás bevezetése.

Sokan használják?

Egyenleg átvezetés - hogyan?

Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 22. péntek
Cecília
47. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?