2 °C Budapest

Mennyit kaszálhatsz a neten? Titkok egy web-bolt kulisszái mögül

Pénzcentrum
2007. október 25. 05:55

Érdekes, tanulságos előadást tartott a GKIeNET munkatársa a közelmúltban megrendezésre került Pénzkeresők című konferencián, melynek fő témája az internetes pénzkeresés volt. A prezentáció által ihletve, illetve annak számos elemét alapul véve igyekszünk alábbi írásunkban hasznos információkat megosztani azon Olvasóinkkal, akik meggazdagodásuk forrását egy internetes üzlet, webshop beindításában látják.

Mekkora a piac?

Az első és egyik legfontosabb kérdés egy vállalkozás beindítása előtt mindig az kell, hogy legyen, hányan lehetnek potenciális vásárlóink, ügyfeleink. Egy internetes vállalkozás esetében értelemszerűen mérlegelni kell, hányan is neteznek hazánkban és hogy ők milyen intenzíven, illetve milyen célokra használják a világhálót.

A GKIeNET adatai szerint hazánkban mintegy 3,17 millióan interneteznek, ez azonban magában még nem jelenthet potenciális célcsoportot. Az internetezés gyakoriságát a kutatócég számai alapján az alábbi grafikon segítségével mutathatjuk be.


Amint látható, a világhálóhoz hozzáférők csaknem 60%-a netezik rendszeresen, naponta, vagy legalább heti 2-3 alkalommal. A következő releváns kérdés, hogy mire is használják az internetet a szörfözők, erre pedig az alábbi grafikon ad választ.

Nem meglepő, hogy információszerzésre és levelezésre már csaknem mindenki használja a netet, érdemes azonban kiemelni, hogy 1,43 millió honfitársunk gyakran tölt le valamilyen tartalmat legálisan vagy illegálisan.

Vásárolunk is a neten? Tervekből nincs hiány!

Az internetes vásárlás hazai helyzetéről sokat elmond, hogy míg a fejlettebb országokban már azt mérik, egy adott hónapban hányszor vásárolt valaki a neten, addig hazánkból az egyik legfrissebb adat szerint kb. a netezők 20%-a tervezi, hogy egyáltalán fog vásárolni. Mindent összevetve elmondható, hogy a tervekből nincs hiány, a valós vásárlók és a tervezők közti szakadék azonban úgy tűnik, tartósan megmarad.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Mekkora a verseny? Mennyit lehet keresni?

A GKIeNET adatai szerint 2007. augusztusában kb. 1400 darab e-bolt működött legálisan hazánkban, ennél azonban jóval magasabb lehet az illegálisan működő portálok száma. (A jogszabály szerint a fizikai formában is megjelenő árut forgalmazó webshopoknak kötelező üzlethelyiséget fenntartaniuk, akkor is, ha ott nem valósul meg tényleges kereskedelmi tevékenység. Ezzel szemben a fizikai formában nem megjelenő áruk esetében nincs ilyen kötelezettség.)

A forgalom 80%-át a 20 legnagyobb e-bolt generálja. Az online kiskereskedelmi forgalom aránya a teljes magyarországi kiskereskedelmi forgalomhoz viszonyítva 0,8-0,9% volt 2006-ban, míg az EU-15-re vetített átlag 1,7-1,9%-ra tehető. Itthon természetesen mindenki a dinamikus növekedésről beszél, a bázis azonban változatlanul rendkívül alacsony.

A tisztán internetes áruházak esetében a vásárlások tranzakciónkénti értéke évek óta növekedést mutat, jelenleg 25-30 ezer forintot tesz ki az átlagosan elköltött összeg. A technológiai fejlődés, illetve a bizalom terén a fejlődési potenciált jelzi, hogy hazánkban online megrendelés esetén is az esetek 14%-ában a megrendelők a helyszínen veszik át a terméket és készpénzben fizetnek. Az online bankkártyás fizetés csak 2%-ot hasít ki a tortából, az abszolút domináns megoldásnak pedig a futáros, utánvétes kézbesítés számít 78%-kal.

A hazai piac tekintetében mindent összevéve elmondható, hogy az esetek többségében a vállalkozási cél eléréséhez nem is az önálló webáruház beindításán keresztül vezet a leghatékonyabb út, sokszor ugyanis sokkal célravezetőbb és költséghatékonyabb a nagy online piacterek igénybevétele, mint egy saját bolt létrehozása. A legnagyobb lehetőségek jelenleg a réspiaci igények kiszolgálásában rejlenek, a tömeges igényeket kiszolgáló site-ok ugyanis már létrejöttek és jelentős forgalmi bázisra építhetnek.

Egy webshop beindításánál a fenti információk mellett fontos mérlegelési tényező a szükséges marketingköltségek nagysága, melyeknek hüvelykujj-szabályként a fejlesztési költségek mintegy háromszorosát kell kitenniük. Ezzel a tétellel mindenképp számoljunk, ha már bizonyosan a saját üzlet beindítása mellett tettük le a voksunkat!

Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 22. péntek
Cecília
47. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?