Itt a 450 forintos benzinár: ezeket a kutakat jobb, ha elkerülöd

2018. május 18. 11:15

A szerdai után pénteken ismét drágultak az üzemanyagok: a gázolaj átlagára már 400 forint fölé kúszott, de a 95-ös átlagos  ára is közelíti a lélektani határt. Mivel azonban az egyes kutak árképzése egymástól jelentősen eltér, így már most akadnak bőven olyan töltőállomások, ahol jóval 400 forint felett tankolhatunk: a dízelesek, és a benzines autót hajtók is belefuthatnak már 450 forint közeli literárba. Ha pedig a prémum termékeket nézzük, van, ahol a csúcs az 500 forintos literenkénti árat súrolja.

A héten szerdán és ma is drágultak az üzemanyagok. Ma a Mol Nyrt. bruttó 4 forinttal emelte a 95-ös benzin és bruttó 5 forinttal a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát. Az emeléssel a benzin literenkénti átlagára 392 forintra nőtt, a gázolajé pedig 402 forintra emelkedett. Vagyis a 2012-es csúcstól, amikor egy liter átlagosan 451 forintba került, még az átlagárat nézve messze vagyunk.

Hajósi Péter, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója szerint nem érdemes megrohamozni a kutakat, az emelkedést ugyanis a hirtelen megugró olajár miatt mérséklődő keresletnövekedés, az amerikai dollár erősödése, a Trump iráni szankcióival szembeni európai és ázsiai ellenállás, és az OPEC soron következő ülésének várható kvótaemelése mind fékezheti.

A fenti táblázatban az országos összesítést láthatjuk. Mi megnéztük, hogyan alakulnak az üzemanyagárak Budapest 50 kilométeres vonzáskörzetében. A gázolaj ára 2012. január közepén volt a legdrágább, átlagosan 449 forintba került literje. Ettől még messze vagyunk, de vannak már olyan kutak a főváros környékén, ahol már csak egy hajszál választ el attól, hogy ismét ennyit kelljen fizetnie a dízelek tulajdonosainak. A fővároshoz közeli, legdrágább benzinkutakon már 445,9 forintot is elkérnek ugyanis a gázolaj literéért, és a második legdrágább kúton is 434,9 forintba kerül egy liter. A legolcsóbb kutakon 371,9 forint egy liter gázolaj, de találtunk olyan helyet is, ahol 382, a harmadik legolcsóbb helyen pedig 384 forintot kell fizetni.

Ha a benzint nézzük, a Budapest környéki legdrágább kutakon most 440,9 forintot, a második legdrágább helyen 434,9 forintot, a harmadik legdrágább kúton pedig 433,9 forintot kell fizetni a benzin literéért. Legolcsóbban egyébként Budapesten az egyik 18. kerületi kúton úszhatjuk meg a tankolást: ott 364,9 forint a benzin. A főváros 50 kilométeres körzetében pedig Albertirsán a legolcsóbb a benzin, ott literéért 363 forintot kérnek.

Az egyébként a szakportál adatait megnézve jól látható, hogy az M7-es, M5-ös és M1-es autópályák mentén működő benzinkutak a legdrágábbak. Aki például a Balatonra tart, jobban jár, ha nem sztrádán áll meg, hanem inkább letérve arról bemegy valamelyik településre tankolni. A példa kedvéért: az M7-es autópályán, Budapesttől mintegy 23 kilométerre az egyik benzinkúton 440,9 forint a benzin litere, ám ugyanazon kúthálózat egy benzinkútján, Székesfehérváron 392,9 forintért tankolhatunk. Ha úgy számolunk, hogy 40 litert tankolunk, akkor az autópályán 17636 forintot, míg a 40 kilométerre arrébb lévő benzinkúton 15716 forintból úszhatjuk meg a dolgot. Itt persze azért nincs óriási különbség.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Nézzük, mi a helyzet, ha kicsit eltávolodunk a fővárostól, illetve abból indulunk ki, hogy valaki Egerből tart Budapestre. Ha valaki az M3-ason, a Füzesabonyhoz közeli benzinkúton áll meg,  421,9 forintot kell fizetnie a benzinért. Ellenben ha néhány kilométerrel odáébb áll meg, de az autópálya mellett, ott pár forinttal olcsóbban megúszhatja, de nem lényeges a különbség: 419,9 forintot kell fizetnie. Viszont ha letér valaki Hatvannál, az Elkerülő úton már a benzin literét 387,9 forintért kapja meg. Vagyis ha 40 literes tankolással számolunk, az első esetben 16876, a második esetben 16796, a harmadik esetben pedig 15516 forintot kell fizetni.

Első ránézésre az 1360 forintos különbség nem tűnik soknak, de ha azt nézzük, hogy abból még plusz 3 és fél litert benzint vásárolhatunk, már érdemes elgondolkozni, hogy inkább beiktatunk néhány plusz kilométert és az olcsóbb kútnál tankolunk. Mielőtt tehát útnak indulnánk, érdemes kicsit kutakodni a neten, megnézni az árakat, hiszen az autósok 50 forintos különbséget is tapasztalhatnak az egyes töltőállomások árai között.

NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. július 18. péntek
Frigyes
29. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?