A pozitív nemzetközi hangulat és a kereskedelmi megállapodások híre lendületet adhat a magyar piacnak is.

Ezek a legdrágább szállodai szobák a világon: 10 évnyi fizetésed is kevés lenne egyetlen éjszakáért
A világjárvány okozta turisztikai visszaesést követően a szállodaipar nemcsak helyreállt, hanem a luxusszállások árai rekordmagasságba emelkedtek. A kereslet növekedése, az infláció és az üzemeltetési költségek drágulása miatt a legexkluzívabb lakosztályok ára meghaladja a járvány előtti szinteket. Míg néhány éve a luxusutazás csúcskategóriás élménye még elérhetőbb volt, ma egy éjszaka a világ legdrágább szállodáiban már több tíz- vagy akár százezer dollárt is elkérhetnek. De vajon milyen szolgáltatásokat nyújtanak ezek a pazar lakosztályok, és kik engedhetik meg maguknak?
A COVID-19 világjárvány jelentős hatással volt a globális szállodaiparra, különösen a szállodai szobák árazására. A járvány kezdeti szakaszában, 2020-ban, a turizmus drámai visszaesése miatt a szállodák világszerte kénytelenek voltak csökkenteni áraikat a csökkenő kereslet ellensúlyozására. Azonban a turizmus fokozatos helyreállásával és a kereslet növekedésével párhuzamosan a szállodai szobák árai is emelkedni kezdtek.
2024-re számos országban a szobaárak nemcsak visszatértek a járvány előtti szintre, hanem azt meg is haladták. Spanyolországban például a szállodai szobák átlagos ára 2024-ben elérte a 161 eurót éjszakánként, ami 40%-os növekedést jelent 2019-hez képest. Hasonló tendencia figyelhető meg más európai nagyvárosokban is. Londonban az újonnan nyílt luxusszállodák belépő szintű szobáikért éjszakánként 1 100 és 1 300 fontot kérnek el.
Ezek az áremelkedések több tényezőnek tulajdoníthatók, beleértve a megnövekedett üzemeltetési költségeket, az inflációt és a luxusutazások iránti kereslet növekedését. Annak ellenére, hogy ezek az árak sokak számára megfizethetetlenné váltak, a tehetősebb utazók, különösen az Egyesült Államokból és a Közel-Keletről érkezők körében továbbra is magas a kereslet, ami lehetővé teszi a szállodák számára, hogy fenntartsák ezeket a magas árakat - írja a Times.
A világ legdrágább szállodai lakosztályai a luxus szállodaipar csúcsát képviselik, és nem csupán az árukkal, hanem a páratlan kényelmükkel, szolgáltatásaikkal és egyedülálló dizájnjukkal vonzzák a legelőkelőbb vendégeket. Ezek a lakosztályok nem mindennapi utazási élményeket kínálnak: panorámás kilátás, művészeti alkotásokkal díszített belső terek, privát medencék, szaunák, személyi szakácsok és masszőrök, valamint egyéb egyedülálló szolgáltatások teszik őket igazán különlegessé.
De nézzük a legek legjeit, azaz a világ legdrágább szállodai lakosztályait,
1. Lover's Deep Luxury Submarine Hotel – St. Lucia
A Karib-tenger mélyén, egy luxus tengeralattjáróban található lakosztály, ahol a vendégek a víz alatt élvezhetik a trópusi tájat. A 2023-as adatok szerint egy éjszaka ára 150 000 dollár (kb. 51,9 millió forint).
2. Empathy Suite – The Palms, Las Vegas
Damien Hirst műveivel díszített, 900 négyzetméteres lakosztály, amely pezsgőfürdőt és masszázsasztalt is tartalmaz. 2023-ban egy éjszaka ára 100 000 dollár (kb. 34,6 millió forint).
3. Royal Penthouse Suite – Hotel President Wilson, Genf
A svájci szálloda legfelső emeletén található lakosztály, golyóálló üveggel és 12 hálószobával. 2023-ban egy éjszaka ára 80 000 dollár (kb. 27,6 millió forint) volt.
4. Ty Warner Penthouse – Four Seasons, New York
A szálloda legfelső emeletén elhelyezkedő lakosztály, 360 fokos panorámával New Yorkra. Egy éjszaka ára 50 000 dollár (kb. 17,3 millió forint).
5. The Mark Penthouse – The Mark Hotel, New York
Az Egyesült Államok legnagyobb lakosztálya, öt hálószobával és tetőterasszal. Egy éjszaka ára 75 000 dollár (kb. 25,9 millió forint).
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
6. Penthouse lakosztály – Cala di Volpe Hotel, Szardínia, Olaszország
A szardíniai szálloda 250 négyzetméteres tetőterasszal és medencével rendelkező lakosztálya. Egy éjszaka ára 41 000 dollár (kb. 14,2 millió forint).
7. Grand Riad – The Royal Mansour, Marrákes, Marokkó
Privát 1800 négyzetméteres villa, négy hálószobával, tetőterasszal és medencével. Egy éjszaka ára 44 000 dollár (kb. 15,2 millió forint).
8. Muraka – Conrad Maldives Rangali Island
A világ első víz alatti hotelje, ahol a vendégek az Indiai-óceán mélyén élvezhetik a luxust. Egy éjszaka ára 50 000 dollár (kb. 17,3 millió forint).
9. The Royal Suite – Burj Al Arab, Dubai
A híres dubai szálloda legnagyobb lakosztálya, két szinttel és panorámás kilátással. 2023-ban egy éjszaka ára 24 000 dollár (kb. 8,3 millió forint).
10. The Royal Suite – The Plaza Hotel, New York
A történelmi szálloda legnagyobb lakosztálya, kilátással a Central Parkra. Egy éjszaka ára 40 000 dollár (kb. 13,8 millió forint).
A luxusipar vágtat
A turizmus és azon belül is a luxus utazások az egyik leggyorsabban növekvő szegmens ma a világon, globális piacának méretét 2023-ban 1,38 billió dollárra becsülték, és 2030-ig várhatóan 7,9%-kal fog növekedni. Az olyan kedvező tényezők, mint a növekvő politikai stabilitás, a nemhez, etnikai hovatartozáshoz, szexuális irányultsághoz és fajhoz való hozzáállás javulása, valamint az alkalmazkodóbb vízumszabályozás csak tovább növelik a piac méretét, ahogy "nagy nettóértékű egyének" számának emelkedése is, azaz a gazdagoké.
A luxusturizmus szegmense van legkevésbé kitéve a gazdasági változásoknak - ezt egyre több célország felismeri és tudatosan a tömeg helyett az exkluzív, magas minőségű szolgáltatást igénybe vevőkre fókuszál. Erről részletesen ebben a cikkben írtunk:

Túl drága a Balaton? Itt van 10 másik csodálatos magyar tó: olcsóbb, nyugisabb és nincs a világvégén
Mutatjuk, melyik magyar tavak az olvasóink kedvencei a Balaton mellett és hogy ezeknek milyen az árfekvése.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


