7 °C Budapest
Downtown of Trieste with canals and restaurants,

Nyaralás Olaszországban vagy a Balatonon: nem hiszed el, melyik a drágább 2024-ben

2024. június 12. 10:04

A Balaton és Olaszország árait hasonlítottuk össze: vajon hol olcsóbb nyaralás? Ezt persze rengeteg tényező befolyásolja. Mi most mégis megpróbáltuk kiszámolni, figyelembe véve a három legfontosabb költséget: az utazást, a szállást és az étkezést. 

Hogy a Balaton vagy a horvát Adriai-tenger partja lesz-e drágább 2024-ben, azt ebben a cikkben elemeztük ki, de nagy kérdés, hogy a magyarok másik nagy kedvence, Olaszország olcsóbb-e mint a magyar tenger partja. Persze az árat számos tényező befolyásolja, mi azonban megpróbáltuk kiszámolni, figyelembe véve a három legfontosabb költségtényezőt: az utazást, a szállást és az étkezést.

Ha az egész évet vizsgáljuk, azt láthatjuk, hogy a legtöbb magyar Ausztriába utazik, egy jelentős részük ingázók, nyáron pedig Horvátország a legkedveltebb úti cél – ez a külföldi mobilhasználati adatokból derült ki. A déli országok a legnépszerűbbek, a sorrend: Horvátország, Olaszország, Görögország, Bulgária, Ciprus  és Szlovénia – itt csak júliusban és augusztusban ugrik meg az adatforgalom, ergó sokan itt nyaralnak.

A nagy kedvenc, Horvátország és Olaszország mellett, a klasszikus belföldi úti célok, mint a Balaton, továbbra is rendkívül népszerűek. Annak ellenére, hogy úgy tűnik, idén ismét emelkednek a költségek – a szállásért és az éttermi étkezésért biztosan többet kell fizetnünk – a Balaton nem veszít népszerűségéből. Fő előnye az Adriai-tengerhez képest, hogy közel van.

A fővárosból viszonylag könnyen elérhető még a legtávolabbi Balaton menti település is, míg a legközelebbi olasz strand, Trieszt Budapestről 6 órányi autóútra van: 563 kilométer. 

A NAV Gépjárművek fogyasztási normáiról szóló tájékoztatása szerint átlagosan 8,6 literes fogyasztással lehet számolni egy személygépjármű esetében, mi is ezt tesszük most: így az 1 126 kilométeren 96 liter benzinre egészen biztosan szükségünk lesz, amit ma 589/liter áron kaphatunk meg itthon átlagosan, összesen tehát 56 500 forintot kell majd benzinre költenünk. Kellene, ha az egyik tankolást nem Olaszországban ejtenék meg, ahol ma éppen 736 forint a 95-ös üzemanyag ára, így valamennyivel többet kell számolnunk, azaz 63 605 forintba kerül majd a benzin.

Olaszországban az autópályákon fizetőkapus rendszer működik, nem matricás. A díjakat a megtett táv alapján kell fizetni, amit a lehajtáskor a fizetőkapuknál rendezhetünk.

Szlovéniában ellenben matricás rendszer működik. Az 1 hetes autópályamatrica ára személygépkocsira (2A kategória) 2024-ben 16 euró, 6316 forint, a nyúlfarknyi olasz autópályaszakasz még 1,3 euró, 513 forint, így összesen kétszer 6 829 forintot, 13 658 forintot költünk útdíjra.

77 236 forintba kerül lejutni egy átlagos fogyasztású autóval Triesztbe.

Busszal fejenként 29 ezer forinttól mehetünk, tehát három embernek már olcsóbb a személyautó.

Szállásárak Olaszországban: apartman vagy hotel

A magyarok továbbra is előnyben részesítik az önellátós apartmanokat, mivel jelentős összeget spórolhatnak az étkezésen, ha főznek, és ez a szállásforma olcsóbb, mint a hotel. Megvizsgáltuk, mennyibe kerül egy éjszaka olaszországi tengerparti apartmanban ezen a nyáron, például július 3-án két fő számára a Book:

  • Tiny House: 29 ezer forint/éjszaka
  • Urban Charme: 36 110/éjszaka
  • Via Tacco 5: 41 075 forint/éjszaka
  • Da Gillo: 48 975/éjszaka
  • Appartamento ideale per visitare Trieste a piedi: 41 075 forint/éjszaka

Természetesen találni apartmanokat 100 ezer, sőt 200 ezer forintért is, de nem ezek jellemzőek. Az élelmiszerárak, amennyiben önellátásról van szó, nagyjából megegyeznek a hazai árakkal, de ne felejtsük el, hogy a nyaralóövezetekben általában minden drágább. Az 2023-as adatok szerint Olaszországban a fogyasztói árak átlagosan 5,7%-kal emelkedtek, ami lényegesen lassabb ütemű növekedés, mint a 2022-ben tapasztalt 8,1%-os emelkedés.

Trieszt  és környékén hatalmas a szálláslehetőségek kínálata, így az árakban verseny alakul ki a helyek között, így júliusra már körülbelül 40 60 ezer forint környékén találhatunk hotelszobát egy éjszakára 2 fő részére:

  • Hotel Milano: 41 075 forint/éj
  • Nuovo Albergo Centro: 49 760 forint/éj
  • Hotel Venezia e la Villetta: 65 410 forint/éj
  • B&B Hotel Trieste  44 355 forint/éj
  • Victoria Hotel Letterario: 62 560 Fotin/éj

A négycsillagos kategóriában az árak már jelentősen magasabbak, nagyjából 60-70 ezer forinttól kezdődik a szobák ára, de az igazán prémium helyeken akár 150 ezer forintot is elkérhetnek egy éjszakáért ebben a térségben.

JÓL JÖNNE 2,9 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 870 000 forintot igényelnél 6 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 56 207 forintos törlesztővel a K&H Bank nyújtja (THM 12,75%), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 56 343 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

A Balaton partján is találhatunk apartmanokat 2 főre 30 és 60 ezer forint között július közepére, de persze van olyan is, amiért 120 ezer forintot kérnek egy éjszakára. A szállodai szoba valamivel drágább 2 főre, de mivel a legtöbb helyen dinamikus árazást alkalmaznak, azaz nem mindegy, mikor foglaljuk, ugyanazt a szobát más-más áron érhetjük el a különböző időszakokban. Ezért az átlagár meghatározása rendkívül nehéz lenne, 50 ezer és 90 ezer forint között mozognak.

Vacsora magyar vagy olasz módra?

A nyaralás harmadik pillére az étkezés. A balatoni büféárakról már volt szó egy korábbi cikkünkben, amely szerint az előszezonban a lángos ára 1000 és 2000 forint között mozgott, míg a babgulyásért 2600 forintot, lecsóért pedig 2500 forintot fizettek olvasóink.

A tavalyi évhez viszonyított áremelkedés senkit sem lepett meg. Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) elnöke szerint a Balaton egy nagyon nehéz helyzetben lévő termék, hiszen a fő szezonja nagyjából még mindig csak öt hétre korlátozódik. Az, hogy az öt hét alatt mi történik, és hogy ki milyen árakon dolgozik, a normális vállalkozótól a szerencselovagig terjedhet, és ezt előre megjósolni szinte lehetetlen. Azután pedig a sajtóban megjelennek olyan hírek és árak, amelyeket az ott lévők mindössze 5 százaléka tapasztal, így ez nem feltétlenül ad hiteles képet az általános helyzetről.

Az étkezés Olaszországban sem olcsó: egy közepes kategóriájú étteremben általában 15-20 euróba kerül egy főre, míg egy kétfős háromfogásos vacsoráért 45 és 100 euró között kell fizetned. Egy korsó sör ára körülbelül 5 euró, az import sör általában olcsóbb.

Végeredményben tőled függ

A költségek összesítése után azt látjuk, hogy nincs jelentős különbség a Balaton és az olasz tengerpart árai között - már ami a szállást illeti. Természetesen ez nagyban függ attól, hogy ki milyen prioritásokat helyez előtérbe, milyen típusú szállást választ, illetve maga főzi-e az ételt vagy inkább étteremben étkezik. Az éttermi érkezés Olaszországban még mindig drágább, mint itthon, főleg az olyan felkapott nyaralóövezetekben, mint Trieszt, amit most is vizsgáltunk.

Akinek fontos, hogy évente legalább egyszer lássa a tengert, annak többet kell költenie az utazásra, de ezt kompenzálhatja, ha alacsonyabb kategóriájú szállást választ vagy olcsóbb ételeket fogyaszt. Az árak olyan széles skálán mozognak, hogy lényegében bárki megtalálhatja mindkét helyen a számára legkedvezőbb opciót.

Itt a szezon nagy kérdése: hová és miből mennek nyaralni idén nyáron a magyarok?

Nő a magyarok reálkeresete, több az elkölthető pénzük, de nagy kérdés, hogy mindez lecsapódik-e majd a turizmusban. Habár kifejezetten jó szezonra készül az ágazat, a szezon vége még messze van. Most futó turisztikai kérdőívünkben az utazási szokásaikról kérdezzük az olvasóinkat: mennek-e nyaralni idén, ha igen, hová és mennyi pénzt szánnak rá. Ha van 5 perced, és segítenéd a munkánkat, töltsd ki a Pénzcentrum Nagy Utazáskutatását. Köszönjük!

 

Te mit gondolsz a saját márkás termékekről?

A következő hetekben a Pénzcentrum és a Debreceni egyetem közös, nagymintás felmérést végez, hogy kiderüljön, hogyan vélekednek a hazai vásárlók az ún. kereskedelmi/saját márkás, illetve a gyártói márkás termékekről. Az alábbiakban arra szeretnénk megkérni, hogy töltsd ki a kérdőívet, ezzel segítve munkánkat. Köszönjük!

 

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Könnyek, sírás, meghatottság - így reagáltak, akik névre szóló dalt kaptak ajándékba (x)

Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.

Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. január 28. kedd
Károly, Karola
5. hét
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33