Az érkező ciklon előtt és után is erős, viharos szél várható csütörtök estétől - írta a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán csütörtök délután.
Többszázezres bírságot kaphat, aki nem ismeri ezt a szabályt: sok magyar sétálhat bele a csapdába
Egyre nagyobb divat a kempingezés, pláne a vadkempingezés, nem csak mert olcsó, de igazi kaland is mindazoknak, akik erre vevők. Ha azonban nem hagyományos, infrastruktúrával felszerelt kempingben tervezünk megszállni, hanem az erdő vagy egy mező közepén, fontos hogy tisztában legyünk az alapvető törvényi szabályozással, különben akár súlyos büntetést is kaphatunk a nyakunkba.
Nem kétséges, valódi reneszánszát éli a sátrazás, igaz azonban, hogy a hazai kempingek minősége ma még sok tekintetben elmarad a kívánt színvonaltól. Magyarországon jelenleg 330 kemping működik, viszont a Magyar Turisztikai Minőségtanúsító Testület Nonprofit Kft. szerint mindössze 30 rendelkezik minősítéssel, és ezek közül is csak egy 5 csillaggal. Pedig az első minősítés ingyenes. Az árakkal kapcsolatban a kempingszövetség elnökétől korábban megtudtuk, hogy az energiaköltségek megnövekedése miatt szinte mindenhol kénytelenek voltak emelni, de aki megtehette, csak a minimális mértékben. Adja magát a kérdés, miért nem kempingezünk akkor vadon, erdőn-mezőn? Hát mert nem mindenhol szabad.
A legtöbb európai országban illegális a vadkemping, kizárólag a kijelölt táborhelyeken lehet sátrat verni. Ezeken a helyeken, ha vadkempingezésen érnek, több száz eurós büntetés kell fizetni a szabálysértésért,
Horvátországban konkrétan 400 eurót, azaz kb. 150 ezer forintot.
Magyarországon a törvény szerint az erdőgazdálkodó hozzájárulásával szabad az erdőben üdülési, illetőleg sportolási célból tartózkodni, táborozni, továbbá sátrat felverni,
24 órát meg nem haladó sátorozással kapcsolatban tehát nem kell az erdőgazdálkodó hozzájárulását kérni, egy éjszakára az erdőkben sátort lehet verni a törvény értelmében. Aztán, ha továbbállunk, egy másik helyen újra megtehetjük ugyanezt – írja a magyar Kéktúra hivatalos oldala. Tehát ha egy több napos túrát tervezünk, aminek minden éjszakáját máshol töltjük, az teljesen rendben van.
Ám a fentebb leírtak alól kivételt jelentenek a nemzeti parkok, természetvédelmi területek, ahol sátorozni általában csak a kijelölt helyeken szabad, ilyen pedig nincs sok, vagy erre engedélyt kell kérni az adott nemzeti park igazgatóságánál.
(A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy ha semmi kirívót nem követünk el, nem háborgatjuk a természetet, nem a turistaútvonal kellős közepén állítjuk fel a sátrat, az erdőőrök engedély nélkül sem vegzálják a túrázókat.)
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Jó tudni, hogy összesen 848 924 hektár esik nemzeti park, tájvédelmi körzet, természetvédelmi terület, vagy természeti emlék besorolás alá, éppen ezért érdemes indulás előtt megnézni a túraútvonalunkat, hogy az áthalad-e természetvédelmi területen.
Az erdőtörvény azonban csak az erdőkre vonatkozik, ám sok esetben jöhet úgy ki a lépés, hogy kaszálókon, réteken, megművelt területeken kellene sátrat vernünk. Ilyen esetekben a tulajdonos hozzájárulására lenne szükségünk, azonban a gazdák általában nem szoktak a földjeiken lenni, ha éppen arrafelé járunk – így nem lehetünk biztosak abban, hogy nincs ellenükre.
Pár fontos alapszabály
Az első és legfontosabb alapszabály, hagyjuk úgy a természetet, ahogy érkezésünk előtt volt. Azaz ne szemeteljünk és ne tegyünk kárt a növényekben!
A tűzgyújtással azonban legyünk nagyon óvatosak, hiszen nem csak veszélyes, de komoly büntetési tételt is vonhat maga után, ha szabályt szegünk: a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Erdészeti Igazgatóság honlapján, hogy hol van érvényben tűzgyújtási tilalom. Aki megszegi az adott helyen érvényes szabályokat, vagy a tűzgyújtási tilalom alatt gyújtana tüzet, az nagy tűzvédelmi bírságot is kaphat. A tűzvédelmi bírság kiszabására a szabálytalanságot észlelő tűzvédelmi hatóság jogosult. A tűzvédelmi bírság megfizetése ugyanakkor nem mentesít a büntetőjogi, illetve a polgári jogi felelősség, valamint a tűzvédelmi bírság kiszabására okot adó szabálytalanság megszüntetésének kötelezettsége alól.
A bírság 10, illetve 20 ezer forintról indul, de bizonyos esetekben akár a több milliós összeget is elérheti!
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.