Hétfő reggelre enyhe, de határozott erősödést mutatott a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben – derül ki a nemzetközi devizapiac legfrissebb adataiból.

Ennyi pénzt költenek idén nyaralásra a magyarok: egyre kevesebben engedhetik ezt meg maguknak
Az idén vakációt tervező magyarok átlagosan 296 ezer forintot költenek a nyaralásra, szemben az egy évvel korábbi 247 ezer forintos összeggel - derül ki egy friss, az első negyedévre vonatkozó felmérésből, amely a 30-59 évesek utazási terveit vizsgálta. A megkérdezettek majdnem 40 százaléka 100-300 ezer forintos költségvetéssel készül a pihenésre. Jelentősen csökkent a hosszabb, legalább ötnapos belföldi vagy külföldi utazást tervezők aránya: előbbieké a tavalyi 42-ről 24 százalékra, utóbbiaké 26 százalékról 16 százalékra esett vissza.
A mindennapokat meghatározó bizonytalanság, az árak emelkedése visszafogja a magyarok utazási kedvét. A 30-59 évesek 52 százaléka tervez valamilyen vakációt belföldön vagy külföldön a K&H első negyedévben készült felmérése szerint, amely azt is bemutatja, mekkora összeget szánnak az utazásra a megkérdezettek.
Százezres nagyságrendek
Hosszabb, legalább ötnapos belföldi pihenést a válaszadók 24 százaléka, hasonló hosszúságú külföldi nyaralást pedig a 16 százalékuk tervez. Ez csökkenést jelent az egy évvel korábbihoz képest, 2022-ben 42 és 26 százalékos volt az arány, 2021-ben pedig 36 és 16 százalékos. Két évvel ezelőtt a külföldi utazásoknál látható visszafogottság a járvány miatti korlátozásokkal, míg az idén inkább a magas árakkal magyarázható.
A vakációra készülő magyarok a tavalyi 247 ezer forint után idén átlagosan 296 ezer forintot fordítanának a nyári pihenésre. A jelentős, 20 százalékos emelkedésben szerepet játszhat, hogy számottevően emelkedtek az árak az elmúlt egy év során, köztük sok olyan termék, amelyek az utazásnál fontosak lehetnek: ilyen például az üzemanyagok ára.
Az adatok szerint tízből majdnem négyen 100-300 ezer forintból pihennének ezen a nyáron, a kutatás szerint a nyaralási költségvetésekben azonban igen jelentős a szórás: 8 százalékuk 50 ezer forinttal alacsonyabb összeget szán erre a célra, 11 százalékuk 50-99 ezer forintot, 12 százalékuk 100-149 ezer forintot költene, ugyancsak 11 százalékuk 150-199 ezer forintos kiadással tervez. A megkérdezettek 16 százaléka 200-299 ezer, 14 százalék pedig 300-399 ezer forinttal készül az utazásra, illetve 5 százalékos azoknak az aránya, akik több mint 1 millió forintból nyaralnának az idén.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Hányan, mennyiért?
A felmérés szerint a nyaralást tervezők 41 százaléka kettesben utazik majd, 20 százalékuk pedig hármasban tervezi ezt, szintén 20 százalékuk pedig egyedül nyaralna. Az egyedül utazók messze a legtöbbet költik: egy főre vetítve átlagosan 150 ezer forintot fordítanak a vakációra. A kettesben utazóknál 100 ezer forint, a hármasban nyaralóknál 90 ezer forint kiadás jut egy főre.
Választ adott a felmérés arra is, hogy miből fizetik az utazást a nyaralók. Túlnyomó részük - 67 százalékuk - döntően vagy teljes egészében, további 24 százalékuk jelentős mértékben saját jövedelemből, megtakarításból vakációzik, míg 16 százalékuknál a család segítségével jön össze az adott összeg. 11 százalékuk teljesen egészében a Széchenyi Pihenő Kártyán (SZÉP) lévő összegből utazik, további 39 százalékuk pedig kisebb-nagyobb mértékben támaszkodik erre.

Túl drága a Balaton? Itt van 10 másik csodálatos magyar tó: olcsóbb, nyugisabb és nincs a világvégén
Mutatjuk, melyik magyar tavak az olvasóink kedvencei a Balaton mellett és hogy ezeknek milyen az árfekvése.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


