Az érkező ciklon előtt és után is erős, viharos szél várható csütörtök estétől - írta a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán csütörtök délután.
Gazdag lesz az idei év hosszú hétvégékben, és ha valaki a szabadság napjait a hosszú hétvégék megtoldásaként veszi ki, akár egy hosszabb utazást, nyaralást is beiktathat év közben.
2018-ban rekordszámú hosszú hétvége vár a magyar munkavállalókra a munkaidő naptár alapján. Ez azt is jelenti, hogy a családoknak bőven lesz lehetősége kisebb-nagyobb utazásokra anélkül, hogy a szülőknek szabadságot kellene kivennie.
Lássuk, mikor is lesz alkalom arra, hogy néhány napig fesztelenül élvezhessük a szabadságot:
- Tegnap volt január 1-je, ha ezt is számoljuk, máris túl vagyunk egy hosszú hétvégén.
- Március 15-e csütörtökre esik, 16-a péntek pedig áthelyezett pihenőnap, vagyis márciusban máris lesz egy négynapos hétvégénk.
- Március 30-án lesz nagypéntek, ami 2017-től szabadnapnak minősül és április 2-án lesz húsvéthétfő, vagyis itt is lesz egy négynapos hétvégénk.
- Május 1-e idén keddre esik, ez a munka ünnepe, de április 30-át is élvezhetjük, mert az áthelyezett pihenőnap, vagyis isméz van egy négynapos hétvégénk.
- Május 21-én hétfőn lesz pünkösdhétfő, tehát három napig pihenhetünk.
- Augusztus 20-a is hétfőre esik, ismét három nap lesz szabad.
- Október 23-a idén keddre esik, de a 22-ét is szabadon élvezhetjük, az is egy áthelyezett pihenőnap, amit majd le kell dolgoznunk. Vagyis ismét van egy négynapos hétvégénk.
- November 1-e csütörtök lesz, 2-a szintén áthelyezett pihenőnap, vagyis ismét négynapos hétvégénk lesz.
- December 24-e végül nem lett szabadnap, de áthelyezett pihenőnap, mivel hétfőre esik és december 25-26-a pedig kedd és szerda lesz.
A 2018. évi munkaszüneti napok körüli munkarendről szóló 9/2017. (V. 19.) NGM rendelet értelmében 2018-ban a naptár szerinti munkarendtől eltérően hat alkalommal lesz szombat munkanap:
- 2018. március 10-én szombaton a március 16-ai, pénteki pihenőnapot dolgozzuk le.
- 2018. április 21-én szombaton az április 30-ai, hétfői pihenőnapot dolgozzuk le.
- 2018. október 13-án, szombaton, laz október 22-ei, hétfői pihenőnapot dolgozzuk le.
- 2018. november 10-én a november 2-ai, pénteki pihenőnapot dolgozzuk le.
- 2018. december 1-én a december 24-ei, hétfői pihenőnapot kell ledolgozni,
- 2018. december 15én pedig a december 31-ei hétfői pihenőnapot.
Néhány napos szabadsággal összejöhet egy hét pihenés
Ha valaki okosan sakkozik a szabadságával, úgy is összejöhet egy egyhetes pihenés tavasszal a családdal, hogy csak néhány napot vesz ki pluszban, hála a hosszú hétvégéknek. Van, akinek esetleg még 2017-ről maradt szabadnapja, érdemes azokat mielőbb kivenni.
A bent ragadt napok ugyanis nem vesznek el. Ha például valaki a munkahelyén 2017. október október 1-jén vagy azután állt munkába, akkor a munkáltató a szabadságot jogosult 2018. március 31-ig kiadni. Ugyancsak kivehetjük a bent ragadt szabadságot 2018-ban, ha még 2017-re vonatkozóan megállapodtunk a munkaadónkkal, hogy az életkor szerinti pótszabadságot a munkaadó 2018. december 31-ig adja ki. Ha a szabadságot a munkavállaló állapota miatt nem tudta kivenni (például tartós távolléten van valamilyen okból kifolyólag), akkor az aktív állományba való visszatérést követően 60 napon belül ki kell adni a szabadságot.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az alapszabadság egyébként idén is 20 nap minden munkavállaló számára, és ehhez jön még az úgynevezett pótszabadság, amely elsősorban az életkortól függ (a munkavállaló huszonötödik életévétől egy, a huszonnyolcadik életévétől kettő, a harmincegyedik életévétől három, a harmincharmadik életévétől négy, a harmincötödik életévétől öt nap jár, és így tovább). De a Munka törvénykönyve szerint pótszabadság jár a gyermekes családoknak is: egy gyermek után +2 nap, két gyerek után négy, kettőnél több gyermek esetén összesen 7 munkanap pótszabadság jár.
Érdemes tehát mielőbb kitalálni, hogyan szeretnénk felhasználni a szabadságunkat, és mielőbb jelezni a munkaadó felé az időpontot, hogy nyugodtan élvezhessük az évközi pihenőidőt. Azt is fontos észben tartani, hogy a Munka törvénykönyve szerint a munkáltató az, aki a munkavállalóval megbeszélve kiadja a szabadságokat. Évente ugyan hét munkanap szabadságot a munkáltató - a munkaviszony első három hónapját kivéve - legfeljebb két részletben, a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni, azonban, ha ezzel nem él a munkavállaló, a munkáltatót terheli a szabadság kiadásának kötelezettsége - tehát ő dönt arról, ki mikor élvezheti a szabadságot. Ezt elkerülve jobb előre gondolkodni, előre egyeztetni és előre jelezni, mikor szeretnénk szabadságra menni.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.