16 °C Budapest

Trükkös vonaljegyek Pesten: futhatnak a pénzük után az utasok

2017. január 21. 07:00

Hibásan nyomtatott BKK vonaljeggyel nem lehet utazni. De mit tehetsz akkor, ha az automata használhatatlan jegyet ad? A Pénzcentrum utánajárt.

Egy olvasónk a Nagyvárad téri BKK-automatánál vett két vonaljegyet a hét elején, de az egyiket szélesebbre nyomtatta az automata a szabványnál, és nem fért bele a lyukasztó nyílásába.

Ezzel az esettel és a fotóval megkereste a Pénzcentrum a közlekedési társaságot.

Ha bármilyen okból nem sikerül kezelni a jegyet, azzal a díjszabási előírások szerint sajnos nem lehet utazni"

- mondta a BKK sajtóosztálya a Pénzcentrumnak. 

A jegyet ki kell cseréltetni. Ha csak annyi a hiba, hogy a szabványnál szélesebb papírra nyomtatta az automata, akkor bármelyik BKK ügyfélszolgálatnál ki lehet cseréltetni, mindenféle kezelési díj, vagy költség nélkül.

Minden más esetben, ha a nyomtatásnál egyéb hiba is történt, jóval macerásabb a dolog. Például két jegynek a szövege, más szövegrész is olvasható rajta, vagy a szabványosnál kisebb méretű a jegy, esetleg hiányzik róla felirat, vagy biztonsági elem. Ilyen esetekben ugyanis nem lehet csak úgy kicserélni, hanem 

az ügyfélközpontokban és az ügyfélszolgálatokon visszatérítési jegyzőkönyvet kell felvenni, és csak a jegy beazonosítása és az ügy - ami akár 30 napig is eltarthat - kivizsgálása után tájékoztatja a társaság az utast a csere lehetőségéről.

Ezen a ponton érdemes megjegyezni, hogy még mindig egy 350 forintos, rosszul nyomtatott vonaljegyről van szó. 

Ennél egyszerűbb megoldást sajnos nem tud ajánlani a közlekedési társaság. A hibás nyomtatás bejelentésének van egy másik módja is, mégpedig a telefonos ügyfélszolgálat, ami az automatán a "Segítség" gomb megnyomásával díjmentesen hívható. Ebben az esetben az ügyfélszolgálatos telefonon keresztül veszi fel a jegyzőkönyvet. Az ügyfélszolgálati látogatást viszont így sem lehet megúszni, be kell vinni a hibás jegyet (vagy fel lehet adni postán is). A kivizsgálás ebben az esetben is eltarthat (legfeljebb) 30 napig.

JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Nem a BKK, csak az automata a hibás

Olvasónk esetében a vágási hibát a BKK tájékoztatása szerint a nyomtató-egység eseti meghibásodása okozta, melyet üzemeltető partnerük javított. "A tekercs újrafűzése után a szervizes meggyőződött a nyomtató helyes működéséről".

Az üzemeltető egyébként negyedévente ellenőrzi az automatákat, megelőző karbantartási munkákat végeznek. Ezzel próbálják minimálisra redukálni a nyomtatási hibákat. Hogy ez mennyire sikerül?

A BKK közlése szerint havonta átlagosan 1,2 millió jegyet adnak ki az automaták, és a nyomtatási hibával kapcsolatos bejelentések aránya alacsony, 0,2 ezrelék.

Ami durva számítással az jelenti, hogy havonta nagyjából 24 ilyen bejelentés érkezik az ügyfélszolgálatra. Azt viszont nem lehet tudni, hogy valójában mennyi hiba történik, mert valószín, hogy nem jelent minden esetet az utazóközönség az ügyfélszolgálaton. Ezért persze igazán nem lehet hibáztatni az utazókat, hiszen ahogy a fenti leírásból jól látszik, nem egy kétperces műveletről van szó. Nagy valószínűséggel történt már olyan is, hogy egy hibásan nyomtatott jegynél az utas csak vett egy nagy levegőt, elmormolt az orra alatt egy visszafogott káromkodást, és "benyelte" a 350 forintos veszteséget.

Címlapkép: Shutterstock

NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. május 15. csütörtök
Zsófia, Szonja
20. hét
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2025. május 14. 21:18