Kontinensünk nagy részén továbbra is a sokévi átlagnál hűvösebb az idő, csak kisebb körzetekben melegszik 25 fok fölé a levegő.
Az óév búcsúztatását és az újév köszöntését a világ összes pontján megünneplik. Minden országnak megvannak a maga hagyományai és szokásai, amik szerencsét, gazdagságot, és bőséget hoznak az elkövetkező évben. A Pénzcentrum most összegyűjtötte a legérdekesebb szilveszteri hagyományokat a nagyvilágból, amik garantált gazdagságot és szerencsét ígérnek.
A szilveszteri és újévi hagyományok a következő évre egészséget, bőséget, boldogságot és szerencsét ígérnek. De vajon milyen szokások élnek Magyarországon, és mi a helyzet a világ többi részén?
Magyarország
Magyarországon vannak olyan tipikus szilveszteri és újévi ételek, amelyeknek a fogyasztása a hagyományok szerint gazdagságot és bőséget hoz. Sokan sütnek például szerencsepogácsát, amibe egy érmét tesznek. A másik kedvelt sütemény ilyenkor a rétestészta, ugyanis azt tartják róla, hogy hosszúra nyújtja a gazdagságot. Sok helyen felvágnak ilyenkor egy egész kenyeret, hogy a jövő évben is mindig legyen otthon a családnak. A szemes ételek, mint például a lencse, vagy a bab szintén szerencsét és gazdagságot hoznak. Szintén szerencsés lesz az, aki újév napján malacot eszik, hiszen a malac ,,kitúrja a szerencsét“. A hagyomány szerint nem szabad mindent megenni szilveszterkor, mindenképpen hagyni kell ételt a hűtőben és a kamrában, hogy a következő évben se szenvedjünk hiányt semmiből.
A pezsgő nagyon sokáig csak a leggazdagabbak kiváltsága volt, ugyanis kezdetben több évig tartott egy üveg pezsgő előállítása. Később az előállítási technológia fejlődésével azonban lényegesen lerövidült a készítés ideje, így bárki számára elérhetővé vált. Ennek ellenére a pezsgőhöz azóta is hozzákapcsolódik a luxus, és a fényűzés érzete, így ha ezt isszuk újévkor, remélhetőleg az elkövetkező év is bőséges és fényűző lesz.
Milyen szokásokkal köszöntik az újévet a világ más részein?
Ausztria
A szomszédos Ausztriában a bécsi Városháza előtti téren keringővel köszöntik az újévet, a város más pontjain pedig hangulatos szilveszteri ösvényen lehet ünnepelni. Az alpesi kis falvakban pedig újévi énekesek járnak házról házra, hogy köszöntsék az embereket. Míg Magyarországon tilos újév napján takarítani, addig az osztrákoknál szokás rémisztő boszorkánynak, vagy krampuszasszonynak öltözött takarítónőkkel kitakaríttatni és kifüstölni a házakat, hogy elzavarják a gonosz démonokat.
Skócia
A skótok szűk családi és baráti körben ünneplik az újévet. Náluk nem annyira felkapott ilyenkor a pezsgő, a skót whiskey mellett hot pintet isznak, amit erős sörből, whiskeyből és tojásból főznek. Egy régi szokás szerint kevéssel éjfél után egy magas, fiatal férfinak egy üveg itallal, egy mazsolás kenyérrel és egy darab feketeszénnel kell a ház ajtajába állnia, hogy a házhoz csalogassa a jó szerencsét.
Dánia
A dánok igazán hangosan köszöntik az újévet, ugyanis ők edénytöréssel fejezik ki jókívánságaikat. Családtagjaik, szomszédjaik és barátaik ajtaja előtt régi edényeket törnek el, lehetőleg minél nagyobb zajjal. Minél nagyobb ugyanis a hangzavar és a cseréphalom, annál boldogabb lesz az új esztendő.
Örményország
Az örmények különleges és tradicionális fekete kenyérbe sütött, papírdarabokra írt jókívánságokkal üdvözlik ilyenkor a vendégeiket.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Görögország
Görögországban a magyarok szerencsepogácsájához hasonlóan Vazul-kenyeret sütnek újévre, amelybe pénzérmét rejtenek, és aki megtalálja, annak szerencséje lesz és bőség vár rá az újévben. Emellett a gyerekek az óév utolsó napján kitisztítják a cipőjüket, és a házuk elé teszik, hogy Szent Vazul, a szegények és gyermekek védőszentje különféle meglepetéseket tehessen bele. Amint az újév elkezdődik, minden órát felhúznak a házban, hogy szerencsét hozzanak a házba.
Spanyolország
A spanyol újévi szokások szerint éjfélkor minden egyes harangozásnál bekapnak egy-egy szőlőszemet, hogy az újév mind a tizenkét hónapja gazdag és szerencsés legyen a számukra. Ha pedig elszámolják magukat, balszerencse és szegénység vár rájuk. Egyes tartományokban aranygyűrűt dobnak a pezsgősüvegbe. Akinek a poharába kerül, arra szerencsés és gazdag év vár.
Latin-Amerika
Brazíliában ilyenkor fehér ruhába öltöznek az emberek, hogy szerencsés, boldog, és békés legyen a következő évük. Éjfélkor pedig virágokat dobálnak a tengerbe és gyertyákat állítanak a parti homokba, így köszöntve az új esztendőt.
Bolíviában szalmából és fából készült bábukat akasztanak a házakra, hogy boldogságot és szerencsét hozzanak. Puerto Ricóban éjfélkor egy-egy vödör vízzel öntik le az ablakokat, hogy elijesszék a rossz szellemeket. Argentínában pedig mindent kidobnak az év utolsó napján, amire már nincsen szükségük, hogy helyet csináljanak az újnak.

Óriási változás élesedik a Liszt Ferenc repülőtéren: erről tudj, ha repülővel mész nyaralni 2025-ben
Bár egyes piaci szereplők a légi közlekedésben a 2024-eshez képest is jelentős késésekre, káoszra számítanak, a budapesti szakértők ennél jóval optimistábbak.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


