Nyaralás autóval? Ezekre jobb, ha figyelsz!

Pénzcentrum2009. július 24. 05:40

Mennyivel lehet hajtani lakott területen, vagy autópályán, egy pohár sör után volán mögé ülhetünk-e, milyen bírságra számíthatunk, ha bármelyik szabályt megszegjük? Ezekre a kérdésekre valószínűleg magyar vonatkozásban még válaszolni is tudunk, nem árt azonban utánanézni, hogy külföldön milyen szabályok érvényesek, főleg ha autóval indulunk neki a nyaralásnak.

Európában a közlekedési szabálysértéseket kétféleképpen szankcionálják: léteznek fix összegű büntetések, ahol ha valaki például lakott területen belül 35 km/h-val túllépi a megengedett sebességet, nem tartja be a követési távolságot, vagy nem engedi át a gyalogost a zebrán, adott összegű büntetést fizet. Ilyen rendszer működik például Németországban, vagy Ausztriában.

A másik bírságolási rendszer esetében eltérő összegű lehet ugyannak a szabálysértésnek a büntetése, mindössze a pénzbírság összegének felső határát szabják meg.

Sangriát igen, Krusovicet nem!

A legtöbb országban az ittas vezetés szabályozásának eszközeként a megengedett véralkoholszint maximálását alkalmazzák, nem egy helyen teljes tilalmat rendelve el az alkoholfogyasztást illetően.

Egyes államokban a frissen jogsit szerzettekre, illetve a fiatalkorúakra eltérő szabályozást, illetve bírságrendszert alkalmaznak, vagy a korhatárokat rögzítik, vagy a (bármely életkorban szerzett) friss jogosítvány kiadását követő bizonyos próbaidőszakra alacsonyabb véralkoholszint-küszöbértéket határoznak meg. Németországban például a friss jogsisokra, illetve 21 év alattiakra zérótolerancia vonatkozik, Horvátországban a 24 év alattiakra, Ausztriában és Spanyolországban pedig a két évnél frissebb jogosítvánnyal rendelkezőkre vonatkozik szigorúbb szabályozás.

Az alábbi táblázatban összefoglaltuk néhány európai ország ittas vezetésre, illetve elfogadott véralkoholszintre vonatkozó szabályozását, illetve a szabálysértőkre kiszabható bírságokat:

Ahogy az látszik, egy spanyolországi nyaraláson nyugodtan megihatunk néhány sangriát, azonban a cseh söröket egy volán mögé ülőnek sem érdemes kipróbálnia.
A másik viszonylag magas büntetési tételeket maga után vonó szabálysértés a gyorshajtás.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

A legtöbb európai országban lakott területen 50 kilométer/óra a megengedett sebességhatár, többek között Németországban, Ausztriában, Olaszországban, Franciaországban, Horvátországban és Hollandiában is. Ezzel szemben Nagy-Britanniában már 48 km/óránál (30 mérföld/óra) érdemes levenni a lábunkat a gázpedálról, míg Szerbiában akár hatvannal is mehetünk.

Lakott területen kívül a korlátozások 80 és 100 km/óra között mozognak Európa egyes országaiban, Norvégiában például még autópályán is csak 90 km/óra a megengedett maximális sebesség, Görögországban, Spanyolországban vagy Törökországban például 120 km/óra a plafonérték, míg Dániában, Bulgáriában, Csehországban százharminccal is mehetünk.

Ezeket a sebességhatárokat nem érdemes átlépni, ugyanis minden országban borsos bírságokkal büntetik. Dániában például 20 km/órás sebességtúllépés esetén 70-270 euró közötti büntetést szabnak ki, Norvégiában a bírság alsó határa 360 euró, Olaszországban 155.

50 kilométer/órát is meghaladó sebességtúllépésnél azonban már valóban magas összegekről beszélhetünk: Ausztriában például akár 2180 euróra is megbűntethetnek, Nagy-Britanniában pedig akár 5600 eurót is otthagyhatunk!

Címkék: