Életet menthet a hólánc, nem mindegy, milyet veszünk!

Pénzcentrum2009. február 3. 05:40

A jobb félni, mint megijedni szabály fokozottan igaz az autóban tartott hóláncra. A Zala és Vas megyében múlt héten lehullott hó ismét bebizonyította, hogy a tél folyamán bárhol bármikor meglephet minket egy olyan kiadós havazás, melyből hólánc nélkül nem kecmergünk ki egykönnyen. Aki ült már órákat egy autóban, arra várva, hogy kiszabadítsák a hóból, valószínűleg egy életre megtanulta, hogy jobb, ha a téli hónapok folyamán mindig szorít egy kis helyet a csomagtartóban a hóláncnak.

A hegyvidékes országok jó néhány éve kötelezően is előírják a hólánc meglétét az autóban, és egy-egy közúti ellenőrzés során bizony fel is kell mutatnunk a rend őreinek. És ez nem kekeckedés, aki ugyanis belekeveredik egy hóviharba, az az életével játszik, ha nem tud eljutni egy biztonságos menedékig. Ha pedig az életünkről van szó, egyáltalán nem mindegy, milyen hóláncot is veszünk!


Gyors rögzítésű lánc

A legolcsóbb hóláncokat általában a legközelebbi hipermarket polcain lehet megtalálni, néhány ezer forintos árért. Nem biztos azonban, hogy a legbölcsebb megoldás pusztán az ár alapján keresgélni, ezek a láncok ugyanis néhány használat után jó eséllyel tönkremennek, vagyis ha nem csak dísznek tartjuk, akkor pár évente cserélni kell. De ami ennél is fontosabb, a trehány csomagolásnak köszönhetően bizony kiderülhet, hogy a lánc egyáltalán nem is illik a kerékre, hiába áll a helyes méret a hólánc dobozán. Alapszabály tehát, hogy vásárlás után azonnal ellenőrizzük le, valóban a megfelelő méretet sikerült-e vásárolnunk: a túl kicsi vagy túl nagy hólánc egyaránt használhatatlan!

A minőségi hóláncok piacán a felhasznált anyagokon túl jellemzően a felrakási idő, illetve a láncvastagság mentén dúl a verseny - ez utóbbi főleg a drágább autóknál jelent problémát, ahol a kerékdob túl szűkös ahhoz, hogy a lánc is elférjen.

A jó minőségű, klasszikus "aláteszem-rátolatok" típusú hóláncok ára nagyjából 10 ezer forintnál kezdődik az átlagos személyautók abroncsára. Ezek mintázata általában vagy párhuzamosan futó láncsor, vagy gyémántalakzat. A drágább modelleket jégkarmokkal is megerősítik, ezek főleg az ónos esők után lefagyott hegyi utakon, garázskijáratokban tehetnek jó szolgálatot.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)


Hókarom

A következő árkategória 25 ezer forint körül alakul, viszont rengeteg időt spórolhatunk vele. Az önfeszítős hóláncok felszerelésekor nem kell az autóval ide-oda gurulni, így a szerelési idő kerekenként a gyakorlott autós számára két percre csökken. Mivel azonban a hóláncot felszerelés közben a kerék mögött (tehát a motortér alatt) kell áthúzni, ezért nem ajánlott annak, aki nem tud letérdelni vagy mélyen lehajolni az autó mellé. A koszolás miatt azonban nem kell aggódnunk, ha jó minőségű láncot veszünk a gyártó maga teszi be a csomagba a műanyag kesztyűt és a térdelő szőnyeget.


"Csodahólánc"

Ennek az árnak nagyjából a duplájánál kezdődnek a hókarmok, illetve az adapteres (csoda)hóláncok, a kategória királyai. Ezek közös jellemzője, hogy a felnit tartó csavarokkal együtt fel kell helyezni egy adaptert (vagy speciális kerékcsavart) is a téli gumi felhelyezésekor, melyhez aztán az eszköz kapcsolódik. Óriási előnyük, hogy felhelyezésük alig igényel hajolgatást és munkát, nagyjából fél perc alatt meg is lehet oldani egy-egy keréken. Aki pedig sokkalja az árát, nézzen körül a nemzetközi internetes bazárokon, szerencsés esetben akár 100-120 euróért is hozzá lehet jutni egy ilyen "csodadarabhoz".

Címkék: