34 °C Budapest

Kifinomult módszerek: bottal üthetik a csalók nyomát!

Pénzcentrum
2008. július 8. 05:55

Ingyen elvihető, el is viszik... Az elmúlt években jelentősen emelkedett a gépjármű-finanszírozással összefüggő csalássorozatok száma. A hitelintézetek és a rendőrség közösen lépnek fel a bűncselekmények visszaszorítása érdekében. A csalók mindig egy lépéssel előttük járnak, ezért folyamatos termékfejlesztéssel és a jogi kiskapuk bezárásával próbálják leszűkíteni a rendelkezésükre álló teret.

A gépjármű-finanszírozók szerint Nyugat-Európában sokkal szerteágazóbb az ügyfelek tájékozottsága, mint hazánkban. Itthon a reklámok is egyre inkább azt sugallják, hogy az autóvásárlásnál mi sem egyszerűbb. A kereskedők és a finanszírozók célja a közös ügyfélkör ismereteinek bővítése a tájékoztatás színvonalának emelésével.


Átvállalják a törlesztést
A pénzintézetek felhívják a vásárlók figyelmét, hogy az autóvásárláshoz a vételáron felül jelentős többletköltségek kapcsolódnak. Megfelelő tájékoztatással a hitelezők javíthatják piaci pozícióikat, ésszerű kockázatkezeléssel pedig biztonságos portfóliót alakíthatnak ki.

A partnerek képzésével és a biztosítási termékek fejlesztésével igyekeznek rávezetni az ügyfeleket a megfelelő döntések meghozatalára és próbálják az öngondoskodás irányába terelni őket. A hazai gazdasági eredmények következtében az emberek kevesebbet költenek és ez érezhető a biztosítások területén is.

A szolgáltatók a rendőrség tapasztalatait felhasználva igyekeznek a kiskapukat bezárni a termékfejlesztések során. A kereskedők érdeke az értékesítési adatok folyamatos növelése, a hitelfelvételre való ösztönzés és a piaci egyensúly fenntartása.

A kockázatkezelési módszerek finomításával a kétes kintlévőségek állományát kívánják minimalizálni a hitelezők. A túlzott szigor a forgalom csökkenéséhez vezet, a nagyon laza feltételek viszont a csalóknak nyitnak egyre nagyobb teret. A bűnüldözők és a hitelezők a gyakorlati tapasztalatok megvitatását követően döntenek a szükséges lépésekről.


Nem kérnek önerőt
A vagyon elleni bűncselekmények között egyre gyakrabban fordulnak elő az autófinanszírozáshoz kapcsolódó visszaélések és bűnesetek. Az elmúlt évben mintegy 5000 autólopást jelentettek be a fővárosban, ezen járművek fele finanszírozott volt. A lízingelt autókkal kevesebb a probléma, mert ott a finanszírozó szerepel tulajdonosként a forgalmi engedélyben.

JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

A hitelre vásárolt autók esetében az adásvételi szerződés mellett opciós szerződést is kötnek a vásárlóval, amely alapján - nemfizetés esetén - öt évig vételi joga van a finanszírozónak. A probléma azzal van, hogy a hitelfelvevő lesz a tulajdonos, a vételi jogot pedig egy korábbi (megkérdőjelezhető) adatvédelmi döntés értelmében nem lehet a forgalmi engedélyben szerepeltetni.

A rendőrség szerint még így is több eszközzel lehetne a csalók ellen küzdeni, ilyenek lehetnek az UV-gravírozás, a rendszámon elhelyezett matrica, de ezek mellett fontos lenne a nemzetközi szabályok hatékonyabb alkalmazása is. A finanszírozási csalások értéke évente eléri az 5 milliárd forintot, ami az összes kihelyezés arányában nem olyan jelentős, de összegét tekintve rendkívül magas.

A határok eltörlésével szabad az út a bűnözők előtt, sok esetben távoli országokban bukkannak a finanszírozási csalással vásárolt autók nyomára, amelyek a hosszú jogi procedúra végére teljesen elértéktelenednek. A tényleges lopások száma visszaesett, de a finanszírozási csalásra specializálódott csoportok a módszerek finomításával folyamatosan igazodnak a piacon elérhető termékekhez.

A bűnüldözők tudomással bírnak arról, hogy cégek tucatjai vannak hajléktalan szállókra bejelentve és a frissített listákkal folyamatosan segítik a hitelezők munkáját. A fantomcégek mellett bevált módszer az okmányhamisítás és az embermosdatás is, néhány tízezer forint ellenében egy mélyszegénységben élő ember szívesen adja a nevét egy autóvásárláshoz. A rendőrség beszámolt olyan szabolcsi kisfaluról, ahol papíron az egész utcának új autója volt, de az autókat senki sem látta.

Milliárdok vándorolnak az alvilág zsebébe...

Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. július 25. péntek
Kristóf, Jakab
30. hét
EZT OLVASTAD MÁR?