Az elmúlt négy hétben leginkább csak rossz hírek érték a hazai autósokat, már ami az üzemanyagárakat illeti. A benzin és a gázolaj ára is jelentősen emelkedett, így míg augusztusban arról számolhattunk be, hogy hazánk hátulról a második a negatív növekedési ranglistán, addig október elején azt kell mondanunk, hogy sajnos hatalmas léptekkel törünk előre, és ma már az árak növekedésében elsők vagyunk a benzinárak esetében és másodikak a dízelnél.
A képet némileg módosítja, hogy szerdán 0 órától ismét két forinttal csökkent a benzin ára, míg a gázolajé változatlan maradt. A hazai olajtársaság, a MOL lépését azonban nem a gyengülő dollár indokolta, hanem a benzin jegyzési árának enyhe csökkenése.
Az elmúlt hetekben a MOL azonban többször is emelte árait, így augusztus 27-én 2 forinttal a benzin, 3 forinttal pedig a gázolaj árát, míg szeptember 19-én ismét két forinttal módosította az autósok számára negatív irányba a benzinárakat.

Tovább folytatódik a két üzemanyagtípus között tapasztalható árrés szűkülése, az Európai Bizottság által közölt adatok szerint ugyanis a 95-ös benzin átlagára a mai csökkentés előtt 283 forint körül alakult, míg a gázolaj literéért 271 forintot kellene adnunk elvileg.
A gyakorlatban azonban a hazai piacon tevékenykedő olajvállalatok nem érvényesítették teljes mértékben megnövekedett költségeiket. Az Európai Bizottság ugyanis a költségnövekményt is belekalkulálja az általa, euróban közölt árakba, melyek a piacok átláthatóságát hivatottak segíteni.
A legolcsóbban továbbra is Észtországban, a legdrágábban pedig Hollandiában tankolhatunk, a két végletet jelentő országokban jellemző árak különbsége azonban szűkült. Ez annak tudható be, hogy előbbi esetében növekedtek, míg Hollandiában csökkentek az üzemanyagárak.

Magyarország egy helyet csúszott vissza, de továbbra is a középmezőny elején tartózkodik, bár benzinturizmustól továbbra sem kell tartania a vámőrségnek, mivel a magasabb árakkal rendelkező EU tagállamok szinte kivétel nélkül az EU 15-ből kerültek ki.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A benzinárak változását tekintve a tagállamok megosztottak, a magyar autósok számára rossz hírt jelent, hogy az euróban kifejezett árak az elmúlt hónapban legnagyobb mértékben, 2,87 százalékkal, hazánkban nőttek.
A legnagyobb csökkenést Szlovénia könyvelhette el, ahol az árak csökkentek, de a benzinárak a legtöbb közép-kelet európai régióba tartozó ország, így Szlovákia és Csehország esetében is csökkent.

A gázolaj esetében már egyértelműen a növekedés felé billent el a mérleg nyelve, ez alól kivételt csak Finnország, az Egyesült Királyság és Írország jelent, míg a legtöbb európai államban 3 százalék körüli mértékben drágult meg a dízel. Magyarország ebben az esetben is listavezető, a második helyen áll.

Indulhat a tippelés meddig bírja a Petőfi híd: a felújítás tervezésének megpályáztatására sincs pénz
Budapest vezetése egyelőre nem tudja megkezdeni a súlyosan korrodálódott Petőfi híd felújítását.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


