A rendszerváltás idején a magyarok nem csak Gorenje gépekért indultak el a nyugati országok irányába, hanem már akkor többen gondolták úgy, hogy vásárolnak néhány használt gépkocsit, amit hazahozva és házilag "kipofozva" értékesítettek más, kevésbé világotlátott honfitársuknak. Ez volt az az időszak mikor a "tuningladák", a szép zöld trabik és Wartburgok között mintegy üde frissítő színfoltként feltűnt néhány VW polo és más külföldi csoda. Aztán begyűrözött hozzánk is a lízingcégek visszautasíthatatlan ajánlata, sorra nyíltak az autószalonok és elkezdtük gyártani a "mi autónkat" is. Azonban a használtautó-kereskedők nem adták fel a harcot és rendületlenül hozzák a jobbnál jobb minőségű verdákat. De mindeközben egy új trend is van kibontakozóban, ez pedig nem más, mint a Szlovákiában való autóvásárlás, illetve bérlés.
Leginkább a hazai cégek tudják kihasználni a "határokon átnyúló" kedvezményeket, bár azért a magánszemélyek részére is akadnak kiskapuk.
A szomszédok legnagyobb előnye a regisztrációs adóval sújtott magyarországi autóárakhoz képest, hogy a szlovákiai cégek nem ritkán 20-30 százalékos megtakarítást ígérnek, ami már egy középkategóriás autó esetében is milliós nagyságrendű spórolást jelent. A jelentős kedvezmény egyébként korántsem csak és kizárólag a regisztrációs adó hiányának köszönhető, hanem annak, hogy az egyéb költségek - kötelező biztosítás, casco - is alacsonyabbak, nem is beszélve arról, hogy Szlovákiában eleddig ismeretlennek számít a súlyadó intézménye. Lássuk tehát, hogyan spórolhatunk!
Cégként béreld!
Németországban több mint 15 éve bevett gyakorlat, hogy a jelentősen kisebb adóterhek miatt a holland határ mellett működő cégek a szomszédos országból bérlik autóflottájukat.
Ez a gyakorlat kezd elterjedni nálunk is. Mivel, ha a cégek például a munkatársaik számára bérelnek vagy lízingelnek autókat, vagy egész flottákat, és ezt igazolni is tudják, akkor az uniós szabályozás nem teszi kötelezővé az országon belüli regisztrációt, s így természetesen elmarad a regisztrációs adó befizetése is. Hozzá kell tenni, hogy a törvény kimondja ugyan, hogy belföldi üzemeltetés céljából behozott jármű esetében 30 napon belül meg kell kezdeni a hazai regisztrációt, de a belföldi üzemeltetést a határok nélküli Unióban szinte lehetetlen ellenőrizni.
A másik, ma már mindennapos gyakorlat, hogy hazai vállalkozás telephelyet alakít Szlovákiában és így vásárolja meg a cége számára a gépkocsit.
Magánszemélyként szerezz lakcímkártyát!
Újabban már a magánszemélyek is felismerték a belső határok nélküli Unió áldásos hatásait. A cégek mellett egyre több magánszemély is érdeklődik a kedvezményes lehetőségek után, számukra azonban szűkösebb mozgásteret engedélyeznek a törvények.
Magyar állampolgár külföldi rendszámú autóval ugyanis csak akkor közlekedhet huzamosabb ideig Magyarországon, ha külföldi lakcímmel is rendelkezik, ami azonban a leleményes honfitársainknak nem okozhat problémát, hiszen bármikor felbukkanhat egy távoli szlovák rokon...

Iszonyat értékes kincset rejt a magyar föld: szörnyű, ahogy elpazaroljuk, pedig használni is lehetne
Magyarország geotermikus adottságai kiemelkedőek.

Itt verte el a legtöbb magyar a játékpénzt a SZÉP-kártyákról: ez történik, ha minden zseb átjárható?
A SZÉP-kártya tulajdonosok közel 12 százalékkal többet költöttek kártyáikról 2025 első negyedévében, mint tavaly.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


