November 20–án tartott háttérbeszélgetést a KiberPAJZS projekt, amin a Pénzcentrum is részt vett.
Korábbi csalások áldozataival készített kisfilmet a rendőrség, együttműködésben a Magyar Bankszövetséggel annak érdekében, hogy felhívják a lakosság figyelmét az internetes csalásokra, illetve vissza is tudják szorítani. Megtudtuk azt is, hogy állnak az internetes csalások ügyében indult nyomozások.
A világon egyetlen napon több millió hackertámadás zajlik - derült ki a BRFK és a Magyar Bankszövetség ma délelőtt tartott közös sajtótájékoztatóján. Mindenki veszélyeztetett, aki bármilyen eszközzel kapcsolódik a világhálóra: az ártalmatlan, de idegesítő reklámlevelektől a komoly támadásokig, amelyek célzottan a pénzünket akarják elvenni, minden percben leselkedik ránk a veszély. Annak érdekében, hogy a magyarok a lehető legnagyobb biztonságban legyenek, a BRFK és a Magyar Bankszövetség közös kezdeményezést hozott létre.
Nem pihennek a kiberbűnözők
A kiberbiztonság fontosságára felhívó sajtótájékoztatót Farkas Péter, Budapesti Rendőr-főkapitányság Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztályának vezetője, illetve Sütő Ágnes, a Magyar Bankszövetség főtitkárhelyettese tartották. Sütő Ágnes beszámolóját azzal kezdte, hogy az elmúlt években több olyan módszert is kitaláltak a bűnözők, amelyek már célzottan csalással igyekeznek adatainkat és pénzünket kicsalni.
Érdekesség, hogy a pandémia időszaka alatt a netes csalások száma jelentősen visszaesett, igaz, ez a lendületvesztés nem tartott sokáig: alig telt el egy negyedév, minden újra a régi volt, és visszaugrott a csalások száma, az idei év első felében 1100 darab internetes csalás történt, meghaladva az 1,6 milliárd forintos kárértéket.
Mi is tehetünk az internetes biztonságért
Farkas Péter alezredes egy prezentáció segítségével mutatta be az úgynevezett "scooping", vagyis az internetes csalás egyik formáját. Elmondta: bűncselekmény ellen küzdeni nem csak a nyomozás eszközével lehet és kell, hanem össze is kell fogni azokkal, akik érintettek ebben - például éppen a Magyar Bankszövetséggel is. Az elmúlt hetekben 27 gyanúsítottat fogtak el több ügy összevont nyomozása során: összesen 226 sértettje volt a csalássorozatnak, a kárérték több tízmilliós volt.
Az alezredes hozzátette, hogy a rendőrség ettől még nem dőlhet hátra: a bűnözői hálózat szabadon maradt tagjai ott folytatták, ahol abbahagyták, a nyomozás még mindig tart. Ahhoz viszont, hogy ne járjanak sikerrel, a hétköznapi embereknek is észben kell tartaniuk több fontos szabályt:
- állítsunk be a telefonunkon, laptopunkon több lépcsős azonosítást
- használjunk erős jelszavakat - számok, kisbetű, nagybetű és írásjel egyaránt legyen benne
- ne legyen jelszavunk egyértelmű - különösen, mert sokan ugyanazt a jelszót sok helyen használjuk egyszerre, így elég, ha illetéktelenek egyszer meglátják
- e-mailben SOHA ne adjunk meg jelszavakat
Ha a károkozás mégis megtörtént, és tudatában vagyunk annak, hogy azonnal értesítsük a rendőrséget. Az alezredes hozzátette, hogy ilyenkor pontos adatokra van szükség: ha kijelezték a hívószámot, akkor arra, azellopott pénzösszeg, milyen volt a telefonbeszélgetés; mi volt a "mese", amellyel meggyőztek bennünket, hogyan beszélt a hívó, stb.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A rendőrség akkor tud eredményesen nyomozni, ha károsultként minél pontosabban körbeírjuk, mi történt, hogyan húztak minket be a csőbe
- mondta Farkas Péter.
Lapunk kérdésre az alezredes elmondta, hogy valóban volt most egy nagyobb elfogássorozat a nyomozás után, de arról nem beszélhet, hogy a nyomozás milyen technikai eszközökkel és pontosan hogyan zajlik. Azt azonban leszögezte, hogy a rendőrség minden elérhető eszközzel és módon, folyamatosan harcol a kiberbűnözés ellen.
Egyre több a csalás
Már hazánkban is egyre több csaló garázdálkodik online, a kiberbűnözők szinte bárhol lecsaphatnak. A statisztikák szerint 2021 első hat hónapjában csak az Egyesült Államokban több mint 60 százalékkal emelkedett a bejelentett zsarolóvírus támadások száma. Az ilyen időszakokban különös körültekintést igényel a munkavállalók kontrollja, a tendencia ugyanis már itthon is észrevehető. Erről korábban lapunk is részletesen írt, ezt a cikket itt tudod elolvasni:
Újfajta netes bűnözési hullám indulhat Magyarországon: gusztustalan módon élhetnek vissza adataikkal
A mesterséges intelligencia által generált deepfake pornográfia egyre növekvő problémát jelent a digitális társadalomban.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.