Pénzcentrum • 2014. június 2. 05:30
Hamarosan elindul a MOL BuBi, amit féléves vagy éves bérlet hiányában csak úgy tudunk majd igénybe venni, ha bankkártyánkon 25 ezer forintot kaucióként előzetesen zárolnak. Ugyanígy a közelgő nyaralási szezonban autókölcsönzőknél vagy szállodáknál is számíthatunk hasonló zárolásokra. Ráadásul hetekkel-hónapokkal később olyan kellemetlen meglepetésben is lehet részünk, hogy utólag terhel be a szálloda egy tetemes összeget. A Pénzcentrum.hu utánajárt, hogyan tudják a kereskedők akár később is zárolni az összegeket, miként és mikor tudjuk felszabadítani az összeget, és mit tehetünk, ha ez nem történt meg.
Nemcsak majd a MOL BuBinál, vagy nyaraláskor a kölcsönzőknél és szállodáknál, de a mindennapi életben is láthatunk netbankukban vagy számlakivonatunkon zárolt/könyveletlen tételeket. Ráadásul sokszor nem egyértelmű, hogy milyen költésről is van pontosan szó, vagy miért nem jelent még meg tranzakciók között, ha már egyszer megtörtént a vásárlás, készpénzfelvétel. Sőt, kevesen tudják, de vannak helyzetek, amikor tudtunk nélkül, utólag is beterhelhetnek akár nagyobb összegeket is a kereskedők. A kaucióként már befoglalt tételeket pedig sokan várják türelmetlenül, hogy a szállodák, kölcsönzők felszabadítsák.
Mik ezek a zárolt tételek a számlámon?
Alapvetően hasonlóan működik a kaució és a vásárlás. A kaució esetében azonban az autókölcsönzőknek, szállodáknak joguk van - a kártyaelfogadási szabályok alapján - úgynevezett előengedélyezést indítaniuk. A kettő között annyi még a különbség, hogy a tranzakció ebben az esetben kézzel kerül rögzítésre és a kártya adatait a kártyabirtokos a kereskedő rendelkezésére bocsátja, a tranzakció sikeres végrehajtása érdekében - mondta el a CIB Bank lapunk kérdésére. Kaució esetén egy engedélyezett összeg kerül elkülönítésre a kártyabirtokos számláján. Kaució esetében van lehetőség az összeg korábbi felszabadítására.
Az elkülönített összeget a kártyabirtokos egy bizonyos ideig nem tudja felhasználni, ez az időintervallum azonban kibocsátó bankonként eltérő. A kártyatársaságok (Visa, MasterCard) szabályozzák a foglalások maximális időtartamát. A lefoglalt összeg minden esetben felszabadul a megadott idő után - tájékoztatott a Budapest Bank.
KATTINTS! Az egyik legnagyobb átverés: miért ne fizethetnénk 100 forintot kártyával?
A MasterCard is úgy tájékoztatta lapunkat, hogy a kártyatársaság szabályozza az úgynevezett előengedély kérdését. A kereskedőnek minden egyes fel nem használt (terhelésre be nem küldött) előengedélyezést legkésőbb 24 órán belül töröltetnie kell az elfogadó bankon keresztül. Ez a jelzés elérkezik a kibocsátóhoz, természetesen az eredeti előengedélyezési tranzakcióra hivatkozással, és a kibocsátó dolga az, hogy ezen információk alapján a kártyabirtokos bankszámláján feloldja a megfelelő összeg zárolását.
Távozás után...a kölcsönző reklamálhat
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az autókölcsönzők szerződési feltételei szabályozzák a bérelt gépkocsival kapcsolatosan felmerülő költségek részletes feltételeit, melyet bérléskor nagy valószínűséggel aláírásunkkal elfogadtunk. Az autókölcsönzőknek vagy szállodáknak ugyanakkor a kártyaelfogadási szabályok alapján joga van elő-, illetve utólagos terhelésre. Például akkor, ha a kölcsönző hetekkel később kap értesítést a helyi rendőrségtől arról, hogy tilosban parkoltunk vagy túl gyorsan hajtottunk. Szállodáknál pedig ugyanígy a távozásunkat követően észlelt költségeket (például minibár vagy telefonszámla) terhlehetik utólag a kártyánkra.
A Citibank például úgy tájékoztatta lapunkat, hogy a foglalás csak az elérhető hitelkeret összegéig terjedhet, amennyiben a keretnél nagyobb összegű foglalásra lenne szükség, azt a kártyakibocsátó bank nem engedélyezi.
Amennyiben nem értünk egyet a terhelés jogosságával, a kibocsátó banknál élhetünk panasszal. Ebben az esetben a kauciót elfogadónak dokumentumokkal kell igazolnia a terhelés jogosságát, megalapozottságát. A kivizsgálás idejére a kibocsátó bankoknak kötelességük jóváírni ezt a reklamált összeget az ügyfél számláján. (A vizsgálat időtartama a kártyatársaságok szabályai alapján 45 nap.)
KATTINTS!8 kérdés, amit mindenki feltesz hónapokkal a nyaralás előtt
A kivizsgálás eredményeképp vagy elismeri az elfogadó a hibát, vagy pedig a terhelés jogosságát igazoló bizonyítékot küld a kibocsátó banknak. Az első esetben a korábbi jóváírás véglegesedik, azaz az ügyet a kibocsátó bank lezárja. Az utóbbi esetben azonban kibocsátó bank visszaterhelheti az ügyfél számlájára a reklamált összeget, mivel a terhelés jogossága beigazolódott. A tranzakció jogalapjáról minden esetben írásban tájékoztatást küld a bank az ügyfél részére is - mondta el a Budapest Bank lapunknak.