3 °C Budapest

Ellopták a kártyádat? Örökre búcsút mondhatsz a számládon lévő pénznek

Pénzcentrum
2014. március 31. 12:00

Sokakat kellemetlen meglepetésként ér, amikor nemcsak az ellopott bankkártyája tiltásáért és pótlásáért kell súlyos ezreket is fizetnie, de még a bank sem téríti meg az ellopott pénzt. Pedig néhány dolgot szem előtt tartva rengeteg kellemetlenségtől és súlyos anyagi veszteségtől kímélhetnénk meg magunkat. A Pénzcentrum.hu utánajárt, hogy mire kell ügyelned a bankkártyád és pénzed biztonsága érdekében.

Bárkivel előfordulhat, hogy egy óvatlan pillanatban ellopják a pénztárcáját. Sokszor csak órákkal később - például mikor fizetni szeretnénk később a boltban - tűnik fel, hogy valami hiányzik. A lesújtó felismerés, miszerint kiraboltak, sokkoló lehet, így hirtelen azt sem tudja az ember, mit csináljon, kit hívjon először.

Ha bankkártya is volt a tárcában, akkor érdemes a lehető leggyorsabban letiltani, ugyanis törvényi előírás szerint a letiltás pillanatáig okozott károkért 45 ezer forintig az ügyfél felel. Ez alól a szabály alól is van kivétel: ha a kártyát annak fizikai jelenléte és/vagy a kártyabirtokos azonosítása nélkül használták (például a kártyabirtokos tudta nélkül a kártya adatait lemásolták), a kár teljes mértékéig a bank felel. Azonban ebben az esetben is megvan a kártyabirtokos kárenyhítési kötelezettsége, tehát ha tudomására jut a visszaélés ténye, akkor köteles a kártyáját azonnal letiltani, illetve minden olyan feladatot elvégezni, amely enyhíti a kár mértékét - tájékoztatta lapunkat a Budapest Bank.

A bejelentés után elméletileg már a banké a felelősség. Elméletileg. Ugyanis számos olyan kitétel van, amit ha nem tartottunk be, akkor a kártyával ellopott (ATM-ből felvett, levásárolt) pénzünkből semmit nem fogunk látni, ezen felül pedig az igen borsos (akár 15-20 ezer forintos) kártyatiltási- és pótlási díjat is meg kell majd fizetnünk. A dombornyomott kártya tiltásának díja magasabb, mivel ezek a típusú kártyák azonnal felkerülnek egy nemzetközi tiltólistára is, amiért a bank jelentős díjat fizet a kártyatársaságoknak - derül ki a CIB lapunknak küldött válaszából. Persze vannak olyan bankok, amelyek csak egy részét számítják fel ennek a díjnak az ügyfélnek.

Úgy vigyázzunk a kártyánkra, mint a pénzünkre!
A Magyarországon leggyakrabban előforduló, MasterCard és Maestro bankkártyákat kibocsátó kártyatársaság arra hívja fel a kártyabirtokosok figyelmét, hogy minden bankkártyára úgy kell tekinteni, és úgy is kell vigyázni rá, mint a készpénzre. Elővigyázatosan és odafigyeléssel tárolva, használva azonban a bankkártya jóval biztonságosabb, mint a készpénz. Míg az emberek többsége nem szívesen sétál több százezer vagy millió forint készpénzzel a zsebében, egy bankkártyával ez biztonságosan megoldható. A biztonságérzetet növeli, és a visszaéléseket megakadályozza továbbá, ha a bankkártyáink meglétét naponta ellenőrizzük, továbbá a kártyahasználati szokásainkhoz igazodva a fokozott védelem érdekében megfelelő napi használati limiteket állítunk be és sms értesítést kérünk a kártyahasználatról.


Kevesen tudják, hogy ha a kártyánkkal az illetéktelen személyek a PIN kóddal tudtak például pénzt felvenni, akkor igen nagy valószínűséggel el fogják utasítani a kártérítési kérésünket a banknál. Ugyanis valószínűsíthető, hogy a mi gondatlan magatartásunk miatt tudták kitalálni a kártya biztonsági kódját. Ez vonatkozik arra is, ha hagytuk, hogy a sorban mögöttünk álló fizetéskor lelesse a kódot, mert nem takartuk el. Ugyanez érvényes arra is, hogy ha a kivizsgálás során kiderül, hogy a személyünkhöz köthető vagy egyszerűen kitalálható (1111, 1234) PIN kódot adtunk meg a bank biztonsági figyelmeztetése ellenére, akkor ugyanúgy elbúcsúzhatunk a számlán lévő pénztől, mintha a kártya mellett (vagy éppen a kártyára) felírva tartottuk volna.

Ha bebizonyosodik, hogy harmadik félnek kiadtuk bármely azonosítónkat (PIN kód, kártyaszám, lejárati dátum), akkor szintén nem fog fizetni a bank. A Budapest Bank lapunknak küldött válaszából is az derül ki, hogy a visszaélésekre jórészt a kártyák tárolása és a PIN kód kezelésére vonatkozó szabályok be nem tartása teremti meg a lehetőséget. Tehát a legfontosabb, hogy mind a bankkártyát, mind pedig a PIN kódot biztonságosan és körültekintően kezeljük.

A legnépszerűbb PIN kódok: a te kártyád is veszélyben van?
Egy 2012-es kutatás szerint a leggyakrabban használt PIN kód még mindig az 1234. A legtöbbször használt kódok között ott vannak még az ismétlődő számjegyek (1111, 2222), a 19-cel kezdődő számok (születési évek), valamint a telefon/ATM-billentyűzeteken például egymás alatt/felett lévő számok (2580). Sorrendben az első 10 leggyakoribb PIN kód: 1234, 1111, 0000, 1212, 7777, 1004, 2000, 4444, 2222, 6969.

Nem csak úgy élhetnek vissza a kártyánkkal, ha ellopják tőlünk. Úgyis csalás áldozatává válhatunk, ha valahol tudtunkon kívül lemásolják a kártyát. Ez történhet ATM-nél, fizetéskor a boltban, mikor az eladó pult alatt egy kis fényképezővel lefényképezi a kártya mindkét oldalát, vagy ugyanígy egy étteremben, ha a pincér hátraviszi fizetéshez a kártyát. Ezért sem szabad szem elől tévesztenünk a kártyánkat, vagy másnak odaadni azt.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A CIB Bank például arról tájékoztatta lapunkat, hogy a bankkártyával történő visszaélések esetében a kártyák másolásából származó károk gyakoriabbak, azonban ezek (a régebben kibocsátott) mágnescsíkos bankkártyák esetében jellemzőek. Ma már a CIB összes bankkártyája (ahogy a magyar kártyák túlnyomó többsége) chippel is el van látva. Ez azért fontos, mert a készpénzfelvétel során a rendszer egyrészről leolvassa a chipet, másrészről leellenőrzi a PIN kódot, ezzel akadályozva meg a jogosulatlan használatot.

Így csapolják meg a kártyádat az ATM-nél: ritka fotók kerültek elő - KATTINTS!

Habár a Budapest Banknál a kártyák fizikai eltulajdonítása fordul elő többször, ugyanakkor a kártyamásolás vagy adatlopás jellemzően több ügyfelet érint egyszerre, mivel ezt leggyakrabban szervezett módon, nagyobb mennyiségben, koncentráltan hajtják végre - mondta el a bank a Pénzcentrum.hu kérdésére.

NEKED AJÁNLJUK
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 21. csütörtök
Olivér
47. hét
November 21.
"Helló!" Világnap
November 21.
Halászati világnap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?