Pénzcentrum • 2014. március 14. 05:19
Bárkivel megeshet, hogy tudtán kívül hamis pénzt kap vissza fizetéskor a boltban. Mi történik, ha ezzel később fizetni szeretne és lebukik? Visszakapjuk a pénzt, ha nem a mi hibánkból történt? Vagy akár büntetést is kaphatunk a figyelmetlenség miatt? A Pénzcentrum.hu utánajárt a részleteknek.
Habár a forint bankjegyeken több hamisítást megnehezítő biztonsági elem is található, de néhány hamisítvány így is mindig bekerül a forgalomba. Persze nagyobb címletek esetében szinte mindig ellenőrzik a boltokban a bankókat, de eladói és vevői oldalon is bárkivel előfordulhat, hogy a nagy sietség közepette hamis pénzt ad vagy kap. Ugyanakkor nem árt a fokozott figyelem, mert ha a pénztáros észreveszi, hogy a bankjegy hamis, akkor azt az összeget elbuktuk. Tekintve, hogy a hamis pénz értéket nem képvisel, a Jegybank ellenértéket sem térít, tehát érdemes nekünk is nagyon figyelni, ha nagyobb összeget kapunk (vissza), hogy biztosan eredeti pénzhez jutottunk-e. Ha később mi akarunk vele fizetni, és más veszi észre azt, amit nekünk kellett volna, akkor azt az összeget sosem látjuk viszont.
A növekvő készpénzforgalom (lásd keretes írásunk) óhatatlanul is magában rejti annak a kockázatát, hogy előbb vagy utóbb hamis bankjegy kerül hozzánk. Ha valaki hamisnak vélt pénzzel találkozik, akkor a legfontosabb, hogy ne próbálja meg továbbadni, hiszen azzal bűncselekményt követ el. Helyesen akkor jár el, ha a legközelebbi bankfiókban vagy postán kéri annak ellenőrzését. A gyanúsnak bizonyuló készpénzt jegyzőkönyv kíséretében a Magyar Nemzeti Bank (MNB) részére kell megküldeni. Az MNB a tudomására jutott valamennyi hamisítási esetről bejelentést tesz az illetékes rendőri szervnél - tájékoztatta a Jegybank a Pénzcentrum.hu-t.
Leginkább a nagy címletek hamisítják
A forint hamisítása az elmúlt években csökkenő tendenciát mutat, a hozzánk hasonló, nemzeti valutával rendelkező országokkal összehasonlítva is kedvezőnek tekinthető. Ezzel összhangban az elmúlt 5 év során a forint bankjegyek hamisításának kárértéke harmadára csökkent. Míg 2009-ben a hamisítások még körülbelül 90 millió forint kárt okoztak, addig ez 2013-ban 30 millió forint körül alakult - derül ki az MNB lapunknak küldött válaszából. Azt is megtudtuk a Jegybanktól, hogy a forint hamisítása elsősorban a magasabb értékű címletekre irányul. 2013-ban lefoglalt hamisítványok 92 százaléka az öt-, tíz- és húszezer forintosok közül került ki.
A legtöbb hamisítvány a nagy forgalmat bonyolító kereskedelmi pénztárakat veszélyeztetheti (ez főként a nagyobb városokban jellemző). Ennek megfelelően a Jegybank kiemelt figyelmet fordít a kereskedelmi pénztárakban dolgozók bankjegyismereti felkészítésére, amelynek jegyében évente több, mint 3000 fő térítésmentes oktatását végzik el az MNB szakértői.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Érdekességek a forint bankjegyekről
- Bankjegypapírunk gyapotból készül. Ez teszi ugyanis lehetővé, hogy a bankjegy a mindennapi használat során, kézről-kézre járva is sokáig forgalomképes maradjon.
- Egy bankjegy átlagos élettartama 4-5 év, egy érméé pedig 27-28 év.
- Egy bankjegy előállítási költsége átlagosan 40-50 forint között van, évente pedig 4,1 milliárd forintot költ az MNB ezek előállítására.
- Évente az összes forgalomban lévő bankjegynek körülbelül egyharmadát le kell cserélni. Az elhasználódott bankjegyek pótlása jelentős kiadást jelent, 2010-ben hatmilliárd forintot költött erre a Jegybank.
Kattints! Akár harmincezret is érhet a régi kétszázasod
Eredeti értékük többszöröséért kelnek el egyes pénzérmék - nehéz beszerezni őket és emellett igen drágák. Az apróhirdetéses oldalakon számos ajánlatba futhatunk bele, ezek azonban gyakran átverések, és még a gyűjtői értéküknél is jóval drágább termékeket találhatunk. Magyarországon ilyen például a régi kétszáz forintos - esetében akár húszezer forintos árdifferenciát is tapasztalhatunk. Egyrész amiatt, mert ezek a régi kétszázasok eltérő értékűek, másrészt pedig azért, mert gyakran egy-egy vakmerő hirdető a valós ár sokszorosáért kínálja kétszázasát.