30 °C Budapest
Budapest, Hungary - April 20, 2016: People walking through the entrance gates of Budapest Zoo in Budapest. The sun is shining on a warm spring day.

Őrült tempóban terjed a gyilkos kór: már a fővárosi állatkertet is elérte a baj

2025. március 10. 19:31

A ragadós száj- és körömfájás megjelenése miatt bezárt a Fővárosi Állat- és Növénykert állatsimogatója, miközben országszerte szigorú intézkedéseket vezetnek be a betegség terjedésének megakadályozására - olvasható a Fővárosi Állat- és Növénykert Facebook-oldalán.  

A Fővárosi Állat- és Növénykert hétfőn közölte Facebook-oldalán, hogy állatsimogatója elővigyázatosságból, határozatlan ideig zárva tart.

A döntés hátterében vélhetően az áll, hogy pénteken egy Győr-Moson-Sopron vármegyei, kisbajcsi szarvasmarhatartó telepen azonosították a ragadós száj- és körömfájást, amely ötven év után először jelent meg újra Magyarországon. A beteg állatoknál magas láz, levertség és jellegzetes hólyagos elváltozások mutatkoztak a szájban és lábvégeken.

A betegség, amely ritkán terjed át emberre, különösen veszélyes a hasított körmű állatokra, és rendkívül gyorsan terjed. A kór megjelenése súlyos gazdasági következményekkel jár, több ország már importkorlátozást vezetett be a magyar élőállatokra és állati termékekre.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) hétfői közleménye szerint az országos főállatorvos szigorú intézkedéseket rendelt el. A hatóság weboldalán folyamatosan frissülő információkat közöl a forgalmi korlátozásokról és szállítási szabályokról.

JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Az intézkedések részeként a védő- és megfigyelési körzetekben tilos a vadászat, továbbá Győr-Moson-Sopron vármegyében 2025. március 17-ig nem tarthatók fogékony állatfajokat bemutató rendezvények, valamint az érintett állatfajokat tartó turisztikai létesítmények sem fogadhatnak látogatókat.

 

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. július 25. péntek
Kristóf, Jakab
30. hét
EZT OLVASTAD MÁR?