A több mint százezres ausztriai magyar népességről szereztek átfogó képet a MIGWELL projektben.

Ott találtak oxigént a tudósok, ahol senki sem várná: ez boríthatja, amit eddig tudtunk a tengerekről?
Egy júliusban nyilvánosságra hozott, megdöbbentő felfedezés szerint a Csendes-óceán mélyén, ahol nem jut el a napfény, fémtartalmú kőzetek oxigént termelnek. Ez a váratlan természeti jelenség alapjaiban kérdőjelezi meg azt az elképzelést, hogy oxigén kizárólag napfény segítségével, fotoszintézis útján keletkezhet- számolt be a CNN.
Andrew Sweetman, a Skót Tengertudományi Egyesület professzora, aki a felfedezés mögött áll, most egy hároméves kutatási projektbe kezd, hogy tovább vizsgálja ezt a "sötét" oxigéntermelést. A pénteken bejelentett, 2,7 millió dolláros kutatást a Nippon Alapítvány finanszírozza. Sweetman és csapata speciális, szenzorokkal felszerelt eszközöket használ, amelyek akár 11 000 méter mélységbe is lemerülhetnek.
"A sötét oxigén felfedezése paradigmaváltást jelentett a mélytenger és potenciálisan a földi élet megértésében, de több kérdést vetett fel, mint amennyit megválaszolt," - nyilatkozta Sweetman egy sajtóközleményben. "Ez az új kutatás lehetővé teszi számunkra, hogy mélyebben vizsgáljuk ezeket a tudományos kérdéseket."
A kezdeti kutatások azt sugallták, hogy a fémekben gazdag, burgonya méretű gumók, amelyek főként 4000 méter mélyen találhatók a Clarion-Clipperton zónában, elektromos töltést bocsátanak ki, ami elektrolízis útján oxigénre és hidrogénre bontja a tengervizet. A projekt elsődleges célja annak megállapítása, hogy ez a jelenség más területeken is megfigyelhető-e, ahol hasonló gumók találhatók, majd pontosan feltárni az oxigéntermelés mechanizmusát.
Sweetman szerint a jelenség jobb megértése a földönkívüli élet kutatásában is segíthet. Az oxigén nehezen állítható elő a napfény folyamatos energiája nélkül, de más tudósok is találkoztak már váratlan oxigénmolekulákkal távoli, fényszegény helyeken.
Emil Ruff, a Woods Hole-i Tengerbiológiai Laboratórium mikrobiológusa például oxigént mutatott ki kanadai préri alatti édesvízmintákban. Egyes esetekben a "sötét oxigén" több mint 40 000 éve el volt szigetelve a felszíni folyamatoktól. Ruff és kollégái felfedezték, hogy a vízben élő mikrobák képesek fény nélkül is oxigént termelni, egy bonyolult kémiai folyamat során.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A kutatók most további vizsgálatokat végeznek, hogy jobban megértsék a sötét oxigéntermelés mechanizmusait. Sweetman szerint a projekt azt is vizsgálja majd, hogy a mikrobiális reakciók játszanak-e szerepet a tengerfenéken történő oxigéntermelésben.
A NASA is érdeklődik a kutatás iránt, mivel segíthet megérteni, hogyan maradhat fenn az élet más bolygókon közvetlen napfény nélkül. A mélytengeri bányászattal foglalkozó vállalatok azonban kritikusan fogadták Sweetman kutatását, mivel az érintheti a ritka fémek kitermelésének lehetőségeit.
Sweetman hangsúlyozta, hogy óvatosnak kell lenni a tengerfenék erőforrásainak kiaknázásával, amíg jobban meg nem értjük az ökoszisztémát. A kutatás folytatódik, és időbe telhet, mire végleges válaszokat kapunk a sötét oxigéntermelés rejtélyére.

Bréking! Itt vannak a dátumok: már forgatják az új Harry Potter-tévésorozatot, ekkortól lesz látható
Megkezdődött hétfőn a J. K. Rowling regényfolyamából készülő Harry Potter-tévésorozat forgatása a Warner Bros. Leavesden stúdiójában, a London melletti Watfordban.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Ez Magyarország egyik legkedvezőbb vállalati hitelterméke (x)
Már igényelhető a Nemzeti Bajnokok Hitelprogram akár 30 százalék vissza nem térítendő támogatással kombinált kamatmentes kölcsöne az MFB Pont Plusz hálózatban.


