3 °C Budapest
Little girl holding tall stack of christmas presents, standing in living room

Vigyázz mivel vágsz fel karácsonykor: 200 ezres bírság is lehet a vége egy figyelmetlen posztnak

2023. december 24. 14:03

Az elkövetkezendő órákban többszázezren fognak belekezdeni az ajándékbontásba és a karácsonyi vacsora utáni koccintásba a karácsonyfa mellett. Azonban rengetegen vannak, akik megfeledkeznek arról, hogy a nagyobb értékű ajándékok után bizonyos esetekben illetéket kell fizetni. Ha pedig ezt elmulasztja az ajándékozott, akkor súlyos bírásgot is kiszabhat a NAV, ha lebukunk.

Rengetegen nem tudják, hogy adózási szempontból a jövedelmünkön kívül is keletkezhet bevételünk. Ilyen például az, ha meghívást kapunk egy rendezvényre, például egy karácsonyi bulira, és a költségeket a meghívónk állja. De akár egy családi utazás, wellness hétvége is lehet az, amit meglepetésként kaptunk karácsonyra, vagy ha kapunk egy Sziget hetijegyet, vagy egy baráti ebédmeghívást.

Fontos azonban, hogy tisztában legyünk azzal, hogy az ilyen meghívások, szolgáltatások ajándékozása adómentes teljesen. Azaz, ha élményt adunk ajándékba, akkor azután nem kell illetéket fizetnie a megajándékozottnak. Azonban más a helyzet, ha az az ajándék tárgyi, vagy ingatlant érintő. Ezeket legtöbbször esküvőre, évfordulóra, szülinapra vagy karácsonyra ajándékozzák az emberek, hiszen ezek azok az ünnepek, amikor nagyobb összeget is hajlandóak vagyunk kiadni a tökéletes ajándékra. Viszont amikor az adóbevallásunkat írjuk pár hónap múlva nem feltétlen jut az már eszünkbe, hogy illetékfizetési kötelezettségünk keletkezett.

Holott az ajándékozás útján szerzett vagyon ajándékozási illetékköteles.

Az illetékekről szóló törvény szerint pedig fizetnünk kell a következő esetekben: ingatlan ajándékozása, ingó ajándékozása, és vagyoni értékű jog ingyenes alapítása, ilyen jognak vagy gyakorlásának ingyenes átengedése, továbbá az ilyen jogról ellenszolgáltatás nélkül történő lemondása esetén (ideértve a követelés elengedését is).

A fent felsorolt esetekben akkor kell fizetnünk, ha az ajándékozásról okiratot állítanak ki, vagy ha nem történt okirat kiállítás, de az ingó forgalmi értéke a 150 ezer forintot meghaladja. Ingónak minősül továbbá minden olyan nem ingatlantulajdon, fizetőeszköz, értékpapír. Ezek akkor is illetékkötelesek a törvény szerint, ha nem papírozzuk le az ajándékozást. Összefoglalva, ha kapunk ajándékba egy Herendi porcelán készletet vagy egy autót, vagy összejön 150 ezer forintnál több készpénz a nagyitól, akkor el kell számolnunk a NAV felé.

Ennek elmulasztása pedig akár 200 ezer forintos bírságot is jelenthet.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Ekkor nem kell illetéket fizetnünk

A törvény számos mentességi okot határoz meg az ajándékozási illetékre vonatkozóan, ami közül a családon belüli ajándékozás a leggyakoribb. Jó tudni azonban, hogy nem minden esetben kell a nagyitól kapott váza után is adózni. Mentességet élvez ugyanis az illeték alól, ha az ajándékozó az ajándékozott egyenesági rokona (azaz nagyszülő, unoka, gyermek, szülő vagy házastárs, élettárs), ebben az esetben nincs bejelentési kötelességünk.

Ne feledkezzünk el viszont arról, hogy a nem bejegyzett élettársunktól, testvéreinktől, nagybácsinktól, nagynéninktől vagy távolabbi rokonunktól kapott ajándékok már nem esnek bele az illetékmentes kategóriába. Persze öröm az ürömben, hogy ha olyan családtagról van szó, akivel van közös egyenesági rokonunk, akkor az egész procedúra megoldható tovább ajándékozással.

Azonban a leendő házasoknál nincs kibúvó, ahogyan az eljegyzések esetében sem. Ha a gyűrű, amivel karácsonykor, vagy igazából bármikor megkérjük párunk kezét, az, ha a gyűrű értéke meghaladja a 150 ezer forintot, akkor bizony bele kell írnunk az adóbevallásunkba. Ellenkező esetben a NAV teljes jobbal bírságol meg minket. Persze választhatjuk azt is, hogy egy közösségi felületen sem számolunk be az új ékszerről, de akkor ugye mi értelme volt előtte a manikűrösnek.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 21. csütörtök
Olivér
47. hét
November 21.
"Helló!" Világnap
November 21.
Halászati világnap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?