Megjelent a gyermekek online szexuális kizsákmányolása ellen küzdő nemzetközi szövetség, az INHOPE 2024-re vonatkozó éves jelentése.
Az idei évtől megszűnt a kötelező parlagfűirtására vonatkozó türelmi idő, így a hatóságok már nemcsak szezonálisan, hanem azon kívül is razziáznak és bírságolnak. És ez nem csak üres fenyegetés, tavaly például 4025 esetben szabtak ki a mulasztókra pénzbüntetést. Mutatjuk a tudnivalókat.
Ettől az évtől megszűnt a földtulajdonosok és földbérlők kötelező parlagfűirtására vonatkozó türelmi idő - hívta fel a figyelmet nemrég a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) főigazgatója. Ez azt jelenti, hogy már egész évben kötelesség a parlagfű elleni védekezés, és a hatóságok is egész évben árgus szemekkel keresik a mulasztókat.
Mint azt Gyuricza Csaba kiemelte, a fertőzöttség mértéke indokolja a korábban július elsejétől kezdődő ellenőrzés és szankcionálás szigorítását. A szakember szerint ez annak tudható be, hogy a parlagfű korai virágzó alfajai is megjelentek Magyarországon, amelyek elterjedését a korai védekezéssel próbálják megakadályozni. Ennek érdekében több tízezer polgárőr bevonásával júliusban parlagfű-mentesítési hetet tartottak, amely egy hét intenzív kommunikációt jelentett a témában - mondta a főigazgató.
- tette hozzá Gyuricza Csaba.
5 millió is lehet a bírság!
Amennyiben a parlagfű elleni védekezési kötelezettségének a földhasználó nem tesz eleget, vagyis az ingatlan legalább virágbimbós fenológiai állapotú parlagfűvel fertőzött, akkor közérdekű védekezést kell elrendelni. A felvett jegyzőkönyv alapján a megyei illetékes hatóság a parlagfű-mentesítési kötelezettségre való figyelmeztetés nélkül hatósági eljárást indít. Az eljárás során a mulasztó földhasználóval szemben minden esetben növényvédelmi bírságot kell kiszabni. A növényvédelmi bírság mértéke a parlagfűvel fertőzött terület nagyságától és parlagfűvel való fertőzöttség mértékétől függően
Nem árt tudni azonban, hogy belterületen az ingatlan méretéhez képest nagyobb összegű bírság szabható ki, mint a külterületi ingatlanokon. Ez persze nem véletlen,
Amennyiben az érintett nem fizeti meg a bírságot, az adók módjára behajtandó köztartozásnak minősül, amely végrehajtásáról az adóhatóság gondoskodik. Ráadásul a kötelezően kiszabott bírságon túl a közérdekű védekezéssel kapcsolatban felmerült költségeket is az "ügyfélnek" kell megfizetnie.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Nem csak üres fenyegetés!
- mondta el a Pénzcentrumnak korábban a Nébih. A hatóság arról is beszámolt lapunknak, hogy a hatályos jogszabályok szerint, belterületi eljárás esetén nem a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szabja ki a bírságot, hanem - a jegyző által felvett és átadott jegyzőkönyv alapján - a területileg illetékes megyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztálya. 2018 során például 154 db bírsághatározat született belterületen.
Itt azonban fontos leszögezni, hogy a parlagfű elleni védekezésben elsődleges szempont a pollenszóródás megakadályozása, ennek eszköze a közérdekű védekezés elrendelése. A bírság kiszabására az eljárás végén kerülhet sor, mértéke a terület nagyságától és a fertőzés mértékétől függ.
A belterületi adatok mellett a Nébih megosztotta a Pénzcentrummal a külterületen kiszabott bírságok számát is, ami 3 871 volt 2018-ban. Ami számszerűsítve
Külön érdekesség, hogy a külterületi bírságoknál a legmagasabb összeg 1 110 000 forint volt a hatóság tájékoztatása szerint. Jól látszik tehát, hogy az ellenőrzések igen magas számú telket érinthettek, ha összejött a több mint 189 milliós bírsághalmaz.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Az újratölthető flakonok a kozmetikai iparba is betörtek (+Videó)
A Respray flakonokat már 30 üzletben tölthetjük újra.


