Mi a családi csődvédelem lényege, hogyan zajlik a családi csődvédelmi eljárás? Hol vannak a Családi Csődvédelmi Szolgálat területi szervei és mik a családi csődvédelem feltételei?

Januárban 5 ezren használták fel ÖNYP egyenlegüket lakáscélra: ennyit nyerhettek az érintettek
Az MNB adatai alapján januárban 5 064 pénztártag jelezte az önkéntes nyugdíjpénztára felé, hogy lakáscélra szeretné fordítani az egyenlegét, annak egy részét - olvasható a Bankmonitor közleményében. A 12,7 milliárd forint kifizetési igénynél a leggyakoribb célok között a jelzáloghitel előtörlesztés, a bővítés és a lakásvásárlás szerepelt. De mennyit nyerhettek ezen lépéssel az érintettek?
Az MNB által publikált adatok alapján 5 064 fő kért lakáscélú kifizetést az önkéntes nyugdíjpénztárától, összesen 12,7 milliárd forint összegben. Ez a teljes 1 070 000 taglétszámnak kevesebb, mint a fél százaléka.
A lakáscélú felhasználási lehetőségek közül a top három a jelzáloghitel előtörlesztés, a bővítés és a lakásvásárlás.
- Hitel törlesztésre 2 473 fő szeretné felhasználni egyenlegét összesen 6,6 milliárd forint értékben.
- Lakás, lakóház korszerűsítésére, bővítésére, felújítására 1 536 fő szeretné felhasználni az ÖNYP egyenlegét (legalább részben), összességében 1,4 milliárd forint összértékben.
- Lakásvásárlásra pedig 3,4 milliárd forintot szeretnének kivenni a pénztártagok.
Előtörlesztésnél mennyivel csökkenhet a havi részlet?
A jelzáloghitel előtörlesztés esetén nem kell teljes egészében a kölcsönt visszafizetni. Elfogadható a havi részletek megfizetése, vagy épp a részbeni előtörlesztés is. A Bankmonitor szakértőinek véleménye szerint a rendszeres részletek megfizetése helyett jobban megéri az előtörlesztés, mivel a fennálló tartozás ezáltal lecsökken. Így a későbbiek során is kevesebb tartozás után kellene kamatot fizetni.
De mennyivel csökkenhetne a havi törlesztőrészlete az érintett családoknak? 2473 fő szeretne összességében 6,6 milliárd forintot jelzáloghitel törlesztésre fordítani. Ez azt jelenti, hogy fejenként 2 668 823 forintot fordítanának erre a célra. Ha mindenki előtörlesztene, akkor ennyivel csökkenne a fennálló tartozás.
A jelenleg elérhető 6,5%-os kamat mellett, 15 év hátralévő futamidő esetén a fennálló tőke 2,6 millió forintos csökkenése miatt 23 248 forinttal lenne alacsonyabb a havi törlesztőrészlet. (A csökkenés mértékét a kamat és a hátralévő futamidő befolyásolja, ugyanakkor a fennálló tartozás ebből a szempontból lényegtelen.) Ezzel a futamidő alatti teljes visszafizetés 4,1 millió forinttal csökkenne, vagyis mintegy 1,4 millió forintot takaríthat meg az adós.
Ha a fenti példában szereplő kölcsönnél a fennálló tartozás 15 millió forint, akkor a törlesztő a részbeni előtörlesztés miatt 130 666 forintról 107 418 forintra változna, ez 17,8 százalékos csökkenésnek felel meg.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Hányan léphettek ki a lakáspiacra?
A lakásvásárlásál az összeget tudjuk, azt azonban nem, hogy pontosan hány tag szeretné ilyen célra felhasználni a megtakarítását. Az érintett létszám legfeljebb 1055 fő lehet, hiszen a visszaváltást igénylők közül tudjuk, hogy a többiek a másik két célt választották.
Ha abból indulunk ki, hogy a közleményben szereplő 3,4 milliárd forintot ez az 1055 ember használná fel, akkor átlagosan 3,2 millió forint jutna egy emberre. Ez az összeg természetesen nem elégséges egy lakás megvásárlásához.
A Duna House Barométer januári adatai alapján egy átlagos budapesti tégla lakás ára 62,21 millió forint volt. Ennek az árnak 5,1 százalékát teszi ki a fentebb kiszámolt megtakarítási összeg. Ami ugye a minimálisan elvárt önerő negyede. Ez az összeg már egyes családoknál komoly segítség lehet a minimálisan elvárt saját megtakarítás előteremtésénél.
Hitel oldalról is meg lehet közelíteni ezt a dolgot: a 3,2 millió forint ÖNYP egyenleg felszabadítása miatt ennyivel kevesebb kölcsönre lenne szükség. 6,5%-os kamat és 20 éves futamidő mellett emiatt nagyságrendileg havi 27 800 forinttal csökkehet a havi fizetnivaló.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


