A magyar albérleti piac élénk első félévet tudhat maga mögött 2025-ben, amit a Duna House friss tranzakciós adatai is alátámasztanak.

Egy tavalyi méréssorozat során a hivatalos adatoknál jóval magasabb, az egészségügyi határértéket meghaladó légszennyezést mutattak ki Budapesten. A járókelők közvetlen környezetében elhelyezett mérőeszközök eredményei szerint akár kétszeres különbség is lehet két szomszédos utca nitrogén-dioxid koncentrációjában, attól függően, hogy az egyik forgalmas, míg a másik csendesebb. A HungaroMet azonban óvatosságra int az eredmények értelmezésével kapcsolatban
A Levegő Munkacsoport munkatársa, Tóth Csaba lapunknak elmondta, hogy a budapesti légszennyezésről szóló tájékoztatók gyakran úgy kezelik a fővárost, mintha az levegőminőség szempontjából homogén lenne. Az új mérések azonban rávilágítanak, hogy ez korántsem így van: akár 100 méteren belül is jelentős eltérések tapasztalhatók, főként a gépjárműforgalom függvényében - írta a Telex.
A civil szervezet és német partnere, a Deutsche Umwelthilfe 2022 tavaszán és nyarán a hivatalostól eltérő, Németországban már bevett módszerrel mérte a fővárosi levegő nitrogén-dioxid koncentrációját. A mérőfiolákat a gyalogosok által leginkább használt területek közelében helyezték el, így pontosabb képet kaphattak arról, milyen levegőt lélegeznek be az emberek a mindennapokban.
Az eredmények alapján két fő kategória rajzolódott ki: a nagyon forgalmas útszakaszokon jellemzően 40 μg/m3 feletti, míg a csendesebb mellékutcákban 30 μg/m3 alatti NO2 koncentrációt mértek. A márciusi értékek általában magasabbak voltak a júniusiaknál, amit a fűtési szezon és az eltérő időjárási viszonyok magyaráznak.
Különösen érdekes volt az egymáshoz közeli, de forgalom szempontjából eltérő útszakaszok összehasonlítása. Júniusban például a Ferihegyre vezető út mentén több mint két és félszer akkora volt a NO2-koncentráció, mint a közeli mellékutcában. Hasonló különbséget tapasztaltak a belvárosban is: a forgalmas Wesselényi utca NO2-szintje 2,3-szor magasabb volt, mint a közeli, sétálóutcaként funkcionáló Almássy utcáé.
A mérési eredmények rávilágítanak, hogy Budapest legtöbb közterületén a NO2-koncentráció meghaladja a WHO által javasolt napi határértéket (25 μg/m3). Tóth Csaba szerint ez különösen aggasztó, hiszen a belvárosban élők idejük jelentős részét éppen a legszennyezettebb utcákon töltik.
A HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. azonban fenntartásokkal kezeli az új mérési adatokat. Dézsi Viktor, a Levegőtisztaság-védelmi Referencia Központ igazgatója kiemelte, hogy a civil szervezetek által alkalmazott módszer csak indikatív mérésre alkalmas, és nem felel meg a jogszabályi követelményeknek. Hangsúlyozta, hogy az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat 10 automata mérőállomása az EU direktíváknak megfelelően működik Budapesten.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A szakértők egyetértenek abban, hogy Budapest nem tekinthető homogénnek légszennyezettség szempontjából. A vita inkább a mérési módszerek és az eredmények értelmezése körül forog. Míg a civil szervezetek a járókelők által belélegzett levegő minőségére helyezik a hangsúlyt, a hivatalos szervek a jogszabályi megfelelőséget és a hosszú távú trendeket tartják szem előtt.
Az eredmények mindenesetre rávilágítanak a fővárosi légszennyezettség problémájának összetettségére, és további párbeszédre ösztönöznek a hatékony megoldások kidolgozása érdekében.

Bődületesen elszálltak a magyar lakásárak, de ez még csak a kezdet: most jöhet az igazi fekete leves
Az új program célja, hogy enyhítse az elszállt lakásárak hatását, és ismét elérhetővé tegye az otthonteremtést sok család számára.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Hitelfelvétel 2025-ben: mire figyelnek leginkább a magyarok?
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen szempontok alapján vesznek fel hitelt.
-
Újabb okosórás fizetést vezet be a Gránit Bank (x)
A Garmin és a Xiaomi okosórákon is érintésmentesen fizethetnek a napokban élesített fejlesztés révén a Gránit Bank ügyfelei. A bank az innovációval tovább bővítette a gyors és kényelmes fizetési megoldásainak körét.


