Közel 11 ezer káreseményt jelentettek be, amelyekből több mint négyezer elhárítása még folyamatban van.

Kétszámjegyű, 14%-os drágulást mutat a panellakások átlagos négyzetméterára Budapesten, amely így meghaladta a 800 ezer forintot, míg a legkedveltebb lakótelepeken ennél is erősebb, átlagosan 19%-os áremelkedés zajlott a 2024-es évben. A millió feletti négyzetméteráron kínált fővárosi panelek aránya 3-ról 8%-ra emelkedett. A panelvásárlás mellett döntő vevők átlagosan 42,6 millió forintot fordítottak otthonteremtésre 2024-ben a Duna House szakértői szerint.
„A 2022-es energiaválság és a rezsivédett címke hatásaként ismét reneszánszukat élték a panellakások, ami a keresleten és az árakon is nyomot hagyott, azonban nem tartott sokáig a meredek felívelés, 2023-ban az árak emelkedése 2-3%-os enyhülésre váltott” – kezdte Máté Ferenc, a Duna House Vezérigazgató-helyettese. „A trendforduló évében azonban behozta az előző éves lemaradást a négyzetméterárak emelkedése terén a fővárosi panelpiac. Rekord árszinten zárták ugyanis a 2024-es évet a budapesti lakótelepi lakások: 2024-hoz képest 14%-kal, átlagosan 801 ezer Ft/m2-re drágultak ezek az ingatlanok, amelyekre átlagosan 13%-kal többet, 42,6 millió forintot fordítottak a vevők” – folytatta a szakértő.
A fővárosban az ismertebb, nagyobb lakótelepeken kívül található panelházakban értékesített lakások adatait is beleértve, a 2023-as év során a legnagyobb arányban, 37%-ban még a 600-700 ezer Ft/m2 áron gazdára talált házgyári lakások domináltak, míg a 2024-es eladások között mindössze 17%-ban voltak jelen az ilyen áron értékesített lakások, 28%-kal a 700-800 ezer forint közötti kategória vezette a sort, de gyakori (26%) volt a 800-900 ezer forint közöttiek előfordulása is. A millió feletti négyzetméterárúak aránya 2023-hoz képest 5 százalékponttal, 8%-ra emelkedett.
A slágerlakótelepeken a fővárosi panellakásokra vonatkozó átlagnál is számottevőbb áremelkedés jelentkezett 2024 során: a 2023-as középértékhez képest átlagosan 19%-kal drágultak a legnépszerűbb lakótelepek, ahol négyzetméterenként 853 ezer Ft-os kiadást jelentett átlagosan az otthonteremtés. A fővárosban a gazdagréti panelekhez lehetett a legmagasabb, millió feletti négyzetméteráron hozzájutni, de a szintén budai, Fehérvári úti lakótelep átlaga is megközelítette a 990 millió forintot, a Bécsi úton pedig 930 ezer forint lett a négyzetméterenként kért összeg átlagosan.
A budai oldal nevesebb lakótelepei között egyedüli pénztárcakímélő alternatívaként Békásmegyer kerülhet szóba, itt ugyanis a 18%-os drágulás ellenére még mindig 830 ezer Ft/m2 körül alakul az ár. A bővebb panelkínálattal rendelkező pesti oldal lakótelepei közül a legkedvezőbb választást 678 ezer Ft/m2-es áron Újpalota, valamint a 708 ezer forint körüli átlagárú Havanna jelentheti. Pest legdrágább lakótelepének a közkedvelt Vizafogó tekinthető a Duna House 2024-es adatai alapján, itt szintén 18%-os növekedés után 950 ezer forint lett az átlag.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az ingatlanközvető szerint a legkeresettebbnek az újpesti lakótelep lakásai számítottak, a vizsgált slágerlakótelepeken értékesített lakások negyede tartozott ide, ahol 2023-hoz képest 23%-os áremelkedés után 812 ezer forintos négyzetméteráron szerződtek a vevők átlagosan. Népszerű volt a zuglói Füredi úti lakótelep is, ahol mindössze 11%-kal, 855 ezer forintra nőttek a négyzetméterárak. Az ingatlanközvetítő segítségével értékesített, fővárosi panellakások a végső vételár és a négyzetméterár szempontjából is viszonylag széles spektrumon mozogtak idén, a négyzetméterárak tekintetében 500 ezer forinttól egészen a 1,22 millió forintig terjedt a skála, míg a lakásokért fizetett összeg 24-83,75 millió forint közé tehető.

Bődületesen elszálltak a magyar lakásárak, de ez még csak a kezdet: most jöhet az igazi fekete leves
Az új program célja, hogy enyhítse az elszállt lakásárak hatását, és ismét elérhetővé tegye az otthonteremtést sok család számára.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Milliárdos biznisz a háttérben: a göngyölegtisztítás lehet a magyar beszállítók aduja
Pirint Tamást, a Logicon Invest ügyvezetőjét kérdeztük.
-
Hitelfelvétel 2025-ben: mire figyelnek leginkább a magyarok?
Kutatásunkban arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen szempontok alapján vesznek fel hitelt.
-
Újabb okosórás fizetést vezet be a Gránit Bank (x)
A Garmin és a Xiaomi okosórákon is érintésmentesen fizethetnek a napokban élesített fejlesztés révén a Gránit Bank ügyfelei. A bank az innovációval tovább bővítette a gyors és kényelmes fizetési megoldásainak körét.


