A gyermekek dühkitörései sok szülőnek okoznak fejtörést, derül ki egy friss amerikai felmérésből. A szülők
6+1 tragikus tévhit sokak filléres kedvenceiről: erről mindenképp tudj, ha ilyen terméket veszel
Egyre több műanyagot termelünk, egyre több a műanyagszemét, lassan tényleg bokáig fogunk gázolni a PET-palackokban és az eldobott csomagolóanyagokban. Ennek visszaszorítása érdekében hazánkban is hivatalosan életbe lépett az új DRS (Deposit Return System), azaz az üvegvisszaváltó rendszer. A Pénzcentrum és a Debreceni Egyetem közösen végez kutatást, hogy felmérje és megvizsgálja, hogy milyen társadalmi hozzáállás jellemzi ezt az átállást - ha segítenéd a munkánkat, töltsd ki a rövid kérdőívet!
Januártól hivatalosan is életbe lépett az új DRS (Deposit Return System) hazánkban, azaz a kötelező üvegvisszaváltó rendszer, de csak tavasszal fog teljes mértékben élesedni. A gyártóknak március végéig van idejük, hogy csak visszagyűjthető anyagokat használjanak - derült ki a február 1-i Kormányinfón.
Ha fenntarthatósági kérdésekről van szó, mindig egy nehéz terepre érkezünk: nagy kérdés, hogyan lehet a társadalmat kimozdítani egy megszokott működésből? Ehhez motivációt kell gyártani és meg kell könnyíteni a helyes magatartás intézményesülését. Szakértők szerint az anyagi ösztönzők mindig jól tudnak működni, tehát hogyha sokkal többe kerülne a csomagolás, vagy ezeknek a termékeknek az ára magasabb lenne, valószínűleg az emberek kétszer meggondolnák, hogy megvegyék-e.
Tények és tévhitek a műanyag csomagolásokról
Ugyanakkor még mindig rengeteg tévhit kering, ezzel kapcsolatban érdemes rendet tenni a fejekben. A műanyag csomagolásokkal kapcsolatos vizsgálatok rengeteg információt tártak már fel: azt tudjuk, hogy a legtöbbjüket csak egyszer használják fel, és kémiai stabilitása miatt a környezetben hosszú évekig nem bomlik le, hulladéklerakókban halmozódnak fel. A műanyagot előállító folyamatok fosszilis erőforrásokat használnak fel, szennyezik a levegőt és a vizet, és nagy mennyiségű energiát fogyasztanak.
Sokan a műanyag csomagolást adottnak tekintik, és csak az érdekli őket, hogy hogyan lehet a legegyszerűbben megszabadulni tőle, ők figyelmen kívül hagyják a nyilvánvaló alternatívákat, az egyszerű, hatékony forráscsökkentő stratégiát, mint amilyen például az újratölthető edények használata, a nagy tételben történő vásárlás, az olyan termékek kiválasztása, amelyek kevés csomagolást használnak vagy egyáltalán nem használnak csomagolást, vagy a papírt, fémet, üveget választanak.
Egyértelműnek tűnik, hogy a műanyag csomagolóanyagként való előállítása és felhasználása, valamint a piaci részesedés elvétele az újrahasznosíthatóbb és újrafelhasználhatóbb csomagolóanyagoktól környezetvédelmi szempontból rossz ötlet. Miért növekszik mégis a műanyag csomagolóanyag-üzletág? Az egyik fő ok az, hogy a műanyaggyártással és -újrafeldolgozással kapcsolatos népszerű tévhitek hozzájárulnak az iparág növekedéséhez. Ezek közül vett végig néhányat az Ecologycenter.
1. tévhit: A kukába kerülő műanyagot minden esetben újrahasznosítják
Ez nem feltétlenül van így. Sok műanyag nem újrahasznosítható, de a szelektív kukába történő elhelyezése azt a hiedelmet táplálja, hogy az alumíniumhoz és az üveghez hasonlóan a visszanyert anyagból új csomagolóanyag készül. Valójában a legtöbb kidobott háztartási műanyagból nem csomagolóanyag készül újra, hanem új, másodlagos termékek, például textil vagy műanyag fűrészáru. Ez tehát nem csökkenti a műanyag mennyiségét
2. tévhit: A szelektív szemétgyűjtés csökkenti a hulladéklerakókba kerülő műanyag mennyiségét
Ez sincs így feltétlenül. A szelektív gyűjtés bevezetése környezetbarátabbnak tünteti a műanyag csomagolásokat, így az emberek nyugodt szívvel vásárolják őket. A települési műanyaghulladék csökkentését célzó programok visszafelé sülhetnek el, ha a felhasználás gyorsabban nő, mint a gyűjtés. Továbbá, mivel a legtöbb műanyag újrafeldolgozása olyan másodlagos termékeket eredményez, amelyek maguk nem kerülnek újrahasznosításra, ez az anyag csak átmenetileg kerül ki a hulladéklerakókból.
3. tévhit: A kergetőző nyilak szimbóluma azt jelenti, hogy a műanyag edény újrahasznosítható
Minden műanyagtárolót kergetőző nyilak szimbólummal jelölnek. Egy amerikai felmérés szerint 10-ből 7 ember azt hiszi, hogy a szimbólum azt jelenti, "újrahasznosítható", sokan még azt is elhiszik, hogy a szimbólum azt jelzi, hogy a tárolóedény újrahasznosított anyagból áll. Valójában ez nincs így, a szimbólumban az egyetlen információ a nyilak belsejében lévő szám, amely a tartály gyártásához használt gyanta osztályát jelzi.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
4. tévhit: A csomagológyanták kőolaj-finomítók hulladékából készülnek.
A műanyag gyanták nem megújuló természeti erőforrásokból készülnek, amelyeket számos más célra is fel lehetne használni, vagy akár meg is lehetne őrizni őket. Ezzel szemben sokan hiszik, hogy a műanyag alapanyaga egy egyébként haszontalan ipari hulladékáramból származik. Valójában azonban a legtöbb csomagoló műanyagot ugyanabból a földgázból állítják elő, amelyet az otthonokban vízmelegítésre és főzésre használnak.
5. tévhit: A műanyagok újrahasznosítói fizetnek azért, hogy a műanyagok újrahasznosíthatóságát népszerűsítsék
Az olyan óriásplakátok, amelyek azt állítják, hogy a műanyag újrahasznosítható, és arra kérik a fogyasztókat, hogy vegyenek ebben részt, azt sugallják, hogy a műanyag újrahasznosítása egy már kialakult iparág, amely türelmetlenül várja a fogyasztók részvételét. Valójában a legtöbb ilyen hirdetést a műanyaggyártók helyezik el, akiknek célja az eladás.
6. tévhit: A műanyag edények használata energiát takarít meg.
Ha az egyenletbe beleszámítjuk a műanyag gyanta szintéziséhez felhasznált energiát is, a műanyag edények gyártása pontosan ugyanannyi energiát igényel, mint az üvegedények gyártása új alapanyagokból, és sokkal többet, mint az üvegedények gyártása újrahasznosított anyagokból. Az újratölthető edények használata tehát a leginkább energiatakarékos.
A különböző csomagolóanyagokat összehasonlító energiafelhasználási tanulmányok gyakran nem veszik figyelembe a műanyag gyanta szintéziséhez szükséges nagy mennyiségű energiát. A műanyagok energia- és környezeti költségeinek nagy része rejtve marad, mivel azok a műanyaggyárban merülnek fel.
7. tévhit: A választásunk csak az újrahasznosításra vagy a pazarlásra korlátozódik
A szemétcsökkentés számos műanyagtípus esetében előnyösebb, és nem is okoz nagy nehézséget. A lehetőségek közé tartozik az újratölthető edények használata, a nagy tételben történő vásárlás, a kevés csomagolást igénylő dolgok megvásárlása, valamint az újrahasznosítható és újrahasznosított csomagolásban történő vásárlás.
A Pénzcentrum kötelező visszaváltási rendszer kutatása
A Pénzcentrum és a Debreceni Egyetem közösen végez kutatást, hogy felmérje és megvizsgálja, hogy milyen társadalmi hozzáállás jellemzi ezt az átállást. A kérdőív kérdései úgy lettek összeállítva, hogy a legtöbb aspektusból keletkezzen adat arra vonatkozóan, hogy milyen hatással lehet a lakosság mindennapjaira a visszaváltó rendszer, és hogy képet kapjunk arról, hogy milyen az alapvető társadalmi hozzáállás a kérdésben. A kérdőív teljesen anonim és önkéntes, mentes mindenféle gazdasági vagy politikai szándéktól. A kutatás eredményeiről a Pénzcentrumon megjelenő cikkekben folyamatosan beszámolunk majd. Előre is köszönjük, hogy válaszaival segíti kutatásunkat!
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.