Az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
A szülők többsége szeretne jobb és mélyebb kapcsolatot kialakítani gyermekével, de sajnos már egy teljesen hétköznapi beszélgetés kezdeményezésénél elakadnak. Pedig szakemberek szerint ez nem annyira nehéz feladat, csak a kérdéseinken kell változtatnunk és a beszélgetés körülményeit kell megfelelően kialakítanunk ahhoz, hogy a gyerekek a kellő mértékben megnyíljanak nekünk.
Sok szülő szeretne tartalmas beszélgetést folytatni a gyermekével, de bárhogy is próbálkozik vele, az valahogy sosem sikerül. Ez rendszerint a felnőttek kétségbeeséséhez vezet, akik az utolsó szalmaszálba kapaszkodva, görcsösen próbálják szóra bírni gyermekeiket. Ahelyett, hogy már rögtön a megfelelő kérdéseket tennék fel nekik.
Válts narratívát, hogy megnyíljon előtted
"Mi volt a suliban? Semmi." – szülőként gyakran futhatunk bele ilyen párbeszédekbe. Amikor úgy gondoljuk, elég nyitottak vagyunk a gyermekeinkkel folytatott párbeszédre, ám ők pusztán egyetlen tőmondatot vágnak oda nekünk válaszul. Tisztában vagyunk vele, hogy a gyereknevelés nem egy sétagalopp, ám ennek ellenére az ilyen szituációk megviselnek, az aggodalmasabb felnőttek ráadásul már ebből az 1-2 szóból arra következtetnek, hogy végleg elvesztették a kontrollt gyermekük élete felett, vagy ami mégrosszabb, hogy a gyereket biztosan valamilyen sérelem érte a közösségben, ezért nem beszélnek a hétköznapjaikról.
Vélhetően az utóbbi helyzetet akarta elkerülni a Daily Mail cikke szerint egy Yamel Belen nevű New York-i anyuka, aki ötgyermekes szülőként a TikTokon osztotta meg személyes történetét. Eszerint rendszeresen faggatta 5 és 27 év közötti gyermekeit arról, hogy jó napjuk volt-e, ám erre mindig csak egy rövid választ kapott. Belen ugyanakkor mindent (is) meg akart tudni arról, hogy mi történt gyerekeivel az iskolában, ezért a szűkszavúságuktól a nő kétségbe esett.
Azt éreztem, hogy valamit anyakánt nagyon rosszul csinálok
– mondta erről szóló videójában. Egy napon aztán megelégelte a történteket, és eldöntötte, elejét veszi a dolgoknak. Kizárólag olyan kérdéseket fog feltenni a gyerekeknek, amire kénytelenek lesznek bővebben válaszolni.
Belen módszere meg is hozta a várt sikert, elsősorban 17 éves fiával, valamint a 9 és 7 éves lányaival sikerült szót értenie. Ehhez nem is kell túl sok extra változtatás, csak az alábbi 5 legfontosabb kérdést kellett feltennie ahhoz, hogy a gyerekei nyelve megeredjen:
- „Min mosolyogtál ma?”
- „Ki mellé ültél ebédnél?”
- „Láttál ma valamilyen kedves történést, és ha igen, mi volt az?”
- „Volt ma olyan szituáció az iskolában, amiben a szereplők nem voltak kedvesek egymáshoz, és ha igen, mi történt?”
- „A nap mely része tett igazán boldoggá?”
Belen a videójában ezen felül azt is megosztotta, miben látja sikere titkát. Elmondta, az általa megfogalmazott kérdések nem voltak sablonosak és eldöntendők, azaz a gyerekeknek lehetősége nyílt a részletesebb és árnyaltabb válaszadására.
Ha tehetjük, kerüljük a direkt helyzeteket
Bár a gyermekek hallgatása hosszú távon rettenetes lehet, a szülőknek érdemes tudnia, hogy az még nem jelenti a teljes eltávolodást. Anjali Ferguson klinikai szakpszichológus a HuffPostnak kifejtette, a felnőtteknek érdemes kíváncsinak maradniuk a nehezebb helyzetekben is, és valamennyi információval rendelkezniük a gyermekükkel kapcsolatos mindennapi történésekről. Ezzel elérhetik ugyanis, hogy a gyerekek tudják, ha valami komoly problémájuk adódik, akkor is bátran fordulhatnak hozzájuk.
Gyakran azt várjuk el a gyerekektől, hogy a vacsoraasztalnál beszélgessenek velünk, de egy ilyen direkt helyzet nem feltétlenül készteti őket arra, hogy megnyíljanak. Sok szülő inkább azt tapasztalja, hogy a gyerekek akkor mesélnek inkább a napjukról, amikor mondjuk az autóban ülnek
– közölte a szakember, aki szerint mindez azért lehet, mert egy utazás során nem kell közvetlenül a szüleikre nézniük, ezért nem érzik azt, hogy minden kérdésre válaszolniuk kell. Tehát nincs direkt szemkontaktus, a gyerekeknek nem kell egy fenyegető és megerőltető helyzettel megbirkózniuk. Ha pedig a szülő partnerként viselkedik az autózás során, akkor egy mindössze 15 perces úton is rengeteg információ birtokába kerülhet.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Persze a siker még így sem teljesen garantált. A vacsoraasztalhoz hasonló szituációhoz vezethet ugyanis, ha az autóban (vagy bármilyen más szituációban) jelen van egy testvér, netán más felnőttek. Ilyenkor a gyerekek nem feltétlenül érzik azt, hogy szüleik csak rájuk összpontosítanak, és nem tudnak olyan mély, érzelmes pillanatot megélni. Ezen a ponton fontos megjegyezni: az sem jó, ha a szülők rágörcsölnek az ilyen helyzetek megteremtésére, a beszélgetések ekkor ugyanis könnyedén kiüresedett rutinná válhatnak, ami a spontaneitás rovására mehet. Másfelől az információk sem fognak annyira szabadon áramlani a felek között.
Ne erőltessünk inkább semmit, minden jön magától
Szülőként el kell köteleznünk magunkat amellett, hogy mindig legyen időnk a gyerekekkel való közös időtöltésre, hogy elérhetőek legyünk számukra, és a figyelmünk ne terelődjön el róluk. Azaz eben az időben ne telefonozzunk és ne az e-mailjeinkkel foglalkozzunk
– magyarázta már Dr. Larry Mitnaul, gyermek-, és felnőttpszichiáter. A Kansasben praktizáló orvos szerint a környezetnek ugyanakkor nem kell tökéletesen idillinek lennie, azaz egy autókázáson kívül jó lehetőség lehet a beszélgetésre a házimunka végzés, az ügyintézés vagy akár az együtt végzett testmozgás is.
A nagy pillanatok és a jó beszélgetések gyakran a kis pillanatokból születnek, így érdemes egy olyan időpontot rendszeresíteni, amikor van lehetőségünk beszélgetni. Ilyen lehet mondjuk egy szombat reggeli kutyasétáltatás, ami közben megállhatunk akár egy fánkot is megenni.
Végül a szakemberek elárulták, hogy szerintük milyen kérdésekkel érdemes beszélgetést kezdeményezniük a szülőknek gyermekeikkel. Íme a lista:
Kisgyermekek számára
- Kivel és mit játszottál ma?
- Mi volt ma az, amit a legjobban szerettél csinálni?
- Mit tanultál ma?
- Milyen mesét olvasott ma az óvónéni/tanító néni?
- Mi tett ma boldoggá?
- Csináltál ma valami olyat, amitől büszke vagy magadra?
- Csinált ma valaki valami hülyeséget az iskolában?
Idősebb gyerekeknek és tizenéveseknek
- Mi volt a kedvenc részed a napodból?
- Történt ma veled valami váratlan?
- Milyen kihívásokkal kellett szembenézned ma?
- Min nevettél ma?
- Csinált ma valaki valami furcsát?
- Van valami most a fejedben, amiről beszélni szeretnél?
- Tettél ma valami jót és kedveset?
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.