Dráguló albérletek, csökkenő kollégiumi férőhelyek – lakhatási kihívások előtt a frissen felvett egyetemisták.

A ponthatárok kihirdetése után szokott megindulni az igazi roham az alberletekért és kollégiumi férőhelyekért. A legtöbb helyen augusztus elejéig várják az egyetemek a kollégiumaikba való jelentkezést - írja az Eduline. A lap körképéből kiderül, hogy alakulnak a kollégiumi árak a 2023/24-es tanévben. Bár a kollégiumi bérleti díjak is növekedtek egyes egyetemeken, de még így is sokkal megfizethetőbb egy kollégiumi szoba bérlése, mint egy albérlet fenntartása.
A teljesség igény nélkül mutatjuk, milyen árakra számíthatnak az egyetemisták. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) különböző karoknak saját kollégiumaik vannak, de az első félévüket kezdő hallgatók rendszerint ezek közül csak kettőben kapnak elhelyezést. A Bercsényi 28-30 Kollégium havi térítési díja az államilag támogatottak számára 11.650 Ft, míg az önköltséges hallhatóknak 23.300 Ft. A Schönherz Kollégium kicsivel olcsóbb áron, államin 9320 Ft, önköltségesen 20.970 Ft-ért adja ki a szobákat. Az egyetem többi kollégiumának díjai is 10.000-12.000 Ft között mozognak államilag támogatott képzéseken.
Az ELTE is számos kollégiummal rendelkezik: Budapesten nyolc, Szombathelyen pedig kettő várja a diákokat. Az Ajtósi Dürer sori Kollégium 14.650 Ft, a Damjanich Utcai Kollégium 12.320 Ft, de például a Márton Áron Kollégium havonta 18.475 Ft-ba kerül az önköltséges és az állami ösztöndíjas hallgatók számára egyaránt.
A Pécsi Tudományegyetemen 20 ezer forint alatt nem találni szobát, még az államilag támogatott hallgatóknak sem. A Szántó Kollégiumban kétszer két férőhelyes szobák találhatóak, amik államin 26.000 Ft-ba, önköltséges képzésen 32.500 Ft-ba kerülnek. A Szalay László Kollégium sem sokkal olcsóbb, a kétszer három ágyas szobák díjai 23.400 és 29.000 Ft, de a Damjanicih Kollégiumban, a kétszemélyes, vizesblokkal rendelkező szobák árai 32.500 Ft-ba és 39.000 Ft-ba kerülnek.
Szegedi Tudományegyetemen a kollégiumi térítési díj a kari kollégiumokban az állami ösztöndíjas hallgatók esetében kereken tízezer forintba kerül, az önköltséges képzésben résztvevő diákok esetében pedig havi 10.000-16.000 Ft körül mozog. Itt az önköltséges árak kedvezőbbek a fővárosi egyetemek kollégiumaihoz képest.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A Debreceni Egyetem hat kampuszán összesen 15 kollégium található, amik 1220 helyet tartanak fenn az idén érkező elsőéveseknek, ami az összes férőhely negyedét jelenti. Az Egyetem Kollégiumi Igazgatóság vezetője azt közölte, hogy az első éveseknek fenntartott kollégiumi helyek bérleti díja idén 20.000 és 35.000 forint között alakul. Jelenleg több kollégiumban is zajlanak felújítások, a Kossuth Lajos I-II. Kollégiumban és a Campus Hotelben is több korszerűsítés történik.
Aki lemaradt a kollégiumi jelentkezésről, az jobb ha tudja, hogy minden egyetem indít pótjelentkezést, amire még augusztusban lehet jelentkezni!

Kilátástalan helyzetben rengeteg magyar: hiába az Otthon Start, CSOK, nekik sosem lesz saját lakásuk
A GKI friss elemzése szerint a hazai lakásárrobbanás jelentős része az elmúlt két évre koncentrálódott.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


