A szerencsések akár havi 200 ezer forint alatti kiadó lakást is megcsíphetnek, de egyre több helyen kúszik 300 ezer forint fölé a lakások ára.

Az utóbbi években a "zöld" és a "fenntartható" kifejezéseket egyre gyakrabban használják a kereskedelmi épületekkel kapcsolatban. Akár zöld projektre, akár zöld kezdeményezésekre, akár fenntartható épületépítésre vagy valami másra utalnak, a környezetbarátabb épületek létrehozása iránti érdeklődés egyre nagyobb teret nyer. A zöld és a fenntartható kifejezéseket legtöbbször felcserélhetően használják, de a két kifejezésnek némileg eltérő jelentése van.
Pontosan mi a különbség a zöld és a fenntartható épületek között? És mint épülettulajdonos vagy létesítményüzemeltető, melyikre érdemes törekednünk?
A zöld és a fenntartható épület közti különbség
„A fenntarthatóság egy tág fogalom, amely egy épület esetén arra utal, hogy az összességében képes hosszú távon kényelmes, egészséges és produktív környezetet biztosítani anélkül, hogy a környezetre negatív hatást gyakorolna” – kezdi Nagy Magdolna, a Hello Future intelligens épület szakértője. –„A fenntartható épületek nem csak a környezetről szólnak, hanem figyelembe veszik a fenntarthatóság mindhárom pillérét: a bolygót, az embereket és a profitot. A kérdés tehát: hogyan lehet egy épületet úgy kialakítani és használni, hogy figyelembe vesszük az embereknek, a bolygónknak és magának a vállalkozásnak a jövőjét.”
A szakértő magyarázata szerint ahhoz, hogy egy épület valóban fenntartható legyen, ezt az elképzelést az épület életciklusának minden szakaszába " be kell építenünk". Például:
- Előkészületek - Egy korábban háborítatlan földterületre építkezünk?
- Tervezés - A fenntartható építészet figyelembe veszi például az ablakok elhelyezését az optimális természetes szellőzés érdekében.
- Építés - A felhasznált anyagok biztonságosak a környezet és a lakók/használók számára? Az építési folyamat kíméli-e a természeti erőforrásokat?
- Üzemeltetés és karbantartás - Hatékonyan használjuk az energiát és a vizet?
- Bontás - A szilárd hulladékot és az elbontott anyagokat környezetvédelmi szempontból biztonságos módon kezelik?
„A fenntarthatósággal szemben a zöld viszont egy olyan koncepció, amely kizárólag a környezetre összpontosít, és azokra az egyes gyakorlatokra és folyamatokra utal, amelyek a környezeti fenntarthatóság felé tett fokozatos lépéseket jelentik” – folytatja Nagy Magdolna. „Például az olyan "zöld kezdeményezések", mint a megújuló energiaforrásokra való áttérés vagy a szénlábnyom csökkentése, megvalósíthatók a fenntarthatóbbá válás érdekében.”
Összefoglalva tehát a zöld egy olyan fogalom, amely kizárólag a környezetre összpontosít, míg a fenntartható épületek a fenntarthatóság mindhárom pillérét figyelembe veszik: a bolygót, az embereket és a profitot.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Mire érdemes törekedniük az épülettulajdonosoknak?
A legtöbb épület már évtizedek óta létezik, és még azelőtt épült, hogy a zöld és fenntartható építészet, tervezés és más hasonló szempontok kiemelt jelentőséget kaptak volna. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a létesítményüzemeltetők és az épülettulajdonosok ne tehetnének lépéseket az épületeik jobb irányba történő megváltoztatására.
A legtöbb épület rengeteg lehetőséget kínál a zöldebbé váláshoz és a fenntarthatóság felé tett lépésekhez. Kezdetnek:
- Csökkenthetjük az energiapazarlást a CO2-szintek figyelemmel kísérésével (a szellőzés jobb szabályozása érdekében), az épület vízigényének figyelemmel kísérésével és a LED-es világításra való áttéréssel.
- Javíthatjuk az épület egészségi állapotát a levegőminőség rendszeres ellenőrzésével.
- Csökkenthetjük a környezeti terhelést a napenergiát és más megújuló energiát hasznosító technológiák beépítésével az energiarendszerünkbe.
„Az épületek környezeti hatásának csökkentésében hatalmas fejlődési potenciál rejlik” – összegez a szakértő. – „A létesítményüzemeltetők és az épülettulajdonosok aktívan kereshetik ezeket a lehetőségeket, hogy meghosszabbítsák épületeik, használóik és a bolygó élettartamát és egészségét, mi a Hello Future csapatával ebben is tudunk segíteni.”
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Ez Magyarország egyik legkedvezőbb vállalati hitelterméke (x)
Már igényelhető a Nemzeti Bajnokok Hitelprogram akár 30 százalék vissza nem térítendő támogatással kombinált kamatmentes kölcsöne az MFB Pont Plusz hálózatban.


