10-ből 8 magyar fogyaszt boltban kapható gyorsfagyasztott, panírozott húsokat, de nem mindegy hogy készítjük el őket.
Te is így mosogatsz, zuhanyzol? Ezt rontja el rengeteg magyar: súlyos összegeket pazarolnak el
Irtózatos spórolásba fogtak a magyarok, minden eszközt megragadnak a rezsidémon elleni harcban. Sokan úgy érezhetik, az energiatakarékosségi tippek már túlléptek egy határt, hiszen a mindennapok rutinjait nem lehet teljes egészében spórolásnak alárendelni. Viszont aki úgy érzi, az áram- és gázfelhasználásán már nem tudna többet megtakarítani, gyakran elfeledkezik a vízmelegítésre használt energiáról. Nem is beszélve magáról a vízpazarlásról. Örök vita, hogy a kézi vagy gépi mosogatás éri meg jobban, illetve hogy a zuhanyzással vagy kádfürdőzéssel lehet-e több vizet megtakarítani. A Pénzcentrum most azt vizsgálta, mi a legjobb megoldás rezsi szempontból, melyhez az olvasóink szokásait is figyelembe vettük.
A Pénzcentrum a 2022-es Népszámlálást követően tette közzé kérdőívét sok olyan - viccesnek szánt - kérdéssel, amelyek a hivatalos kérdéssorból "kimaradt". Rákérdeztünk többek között a kedvenc színre, arra, ki milyen zenét hallgat, mekkora a lábmérete, vagy például hogy ki hogyan főzi a rizst. A magyarok kedvenc színéről és rizsfőzési szokásairól, illetve hogy milyen színű autót vezet a legtöbb magyar már publikáltuk is az eredményeket. A kérdőív továbbra is elérhető: cikkünk végén, aki lemaradt volna, még kitöltheti.
Kérdőíves felmérésünkből kiderült korábbi cikkünkben, hogy csak minden ötödik magyar mossa meg a rizst főzés előtt, és még kevesebben főzik a rizst bő vízben, miközben ezekkel a módszerekkel lehet csökkenteni a rizs arzéntartalmát. Most arra derült fény, hogy sokan nem a leghatékonyabb, energiatakarékosabb módon mosogatnak, illetve fürdenek. Pedig Magyarországon az energiafelhasználás egy nagy részét a fűtés mellett (63,7%) a melegvíz előállítása (16,3%) adja. A világítás, elektromos gépek használata (13,2%), illetve a főzés (6,7%) és hűtés (0,2%) elmarad ettől az Eurostat 2020-as adatai szerint.
Hogyan mosogatunk?
A kérdőívünkre érkezett több mint 4 ezer válasz alapján a mosogatógépet használókon (32,4%) túl a legtöbben kézzel mosogatnak (59,9%). A válaszadók 25,5 százaléka igyekszik azonnal elmosni, ha valamilyen mosatlan keletkezik, legyen az akár egyetlen bögre. Mások inkább összevárják, és 19,9 százalék folyó vízben, 14,5 százalékuk álló vízben mosogat el.
A magyar férfiak között többen vannak a mosogatógép használók, illetve azok, akik egyáltalán nem mosogatnak (14%). A nők illetve a 65 felettiek körében jellemző inkább, hogy azonnal elmosnak valamit, ahogy használták és a 35 év alattiak mosogatnak a leginkább folyó víz alatt.
Örök vita, hogy a gépi vagy kézi mosogatás éri meg jobban. Vízfelhasználásban természetesen egy géppel nem tud versenyezni az ember, energiafelhasználásban viszont igen. (Ha nem számoljuk, hogy az embernek ennie kell ahhoz, hogy energiája legyen, ami ilyen élelmiszerárak mellett kezd fenntarthatatlanná válni. Persze enni akkor is kell, ha valaki nem mosogat.) Azt viszont sokan elfelejtik, hogy bár ők maguk nem fogyasztják az áramot, mint a mosogatógép, a vízmelegítés energiába kerül. Rengeteg múlik a mosatlan edény mennyiségén is: egy telipakolt mosogatógép kevesebb energiából megoldja ugyanazt a feladatot, kevés edény esetében viszont célszerűbb lehet kézzel nekigyűrkőzni.
Az sem mindegy, mivel történik a vízmelegítés, elekromos bojlerrel, vagy gázzal. Ahogy jobban megérheti vízforralóval melegíteni a vizet, mint a gázon edényben, a csapból folyó melegvíznél is hasonló a helyzet. Sok múlik a technikán is: az előáztatásos, öblítéses módszerrel - vagyis az álló vízben mosogatással - fogyasztjuk elvileg a kevesebb vizet, így melegvizet is. Azonban nem mindenkinek van "kétkádas" mosogatója, amiben meg tudja oldani az előáztatást.
Ezért nincs egy egzakt válasz arra, mi éri meg jobban, a gépi vagy kézi - illetve a folyó, valamint állóvízben mosogatás. A legtöbbet akkor spórolhatunk, ha nem ragaszkodunk a rutinhoz, hanem átgondoljuk az energia és vízfogyasztásunkat az adott szituációnak megfelelően. Egy egyedülálló embernek, aki kevés edényt koszol, nem feltétlenül éri meg a legszuperebb mosogatógép sem, illetve adódnak olyan helyzetek, hogy aki kézzel mosogat, inkább érdemes összevárnia jó pár edényt és elmosni folyóvízben. Az összevárás sem jó minden esetben: a több, előáztatott edény sokszor még jobban összekoszolja a többit, így a mosogatás is tovább tarthat.
Nem mindenki fürdik naponta, és ezzel nincs is baj
Felmérésünkből az is kiderült, hogy csak a magyarok kétharmada ragaszkodik a napi egy fürdéshez: 10,8 százalék sűrűbben, 21,9 százalék ritkábban fürdik. A férfiak hajlamossabbak a ritkább fürdésre (25,6%), mint a nők (17,7%), ahogy a fiatalabbak is naponta vagy gyakrabban szeretnek fürdeni (83,9%), mint az 50 év felettiek (75,3%). Azoknak, akik nem fürdenek naponta, a kétnaponta fürdők teszik ki a legnagyobb részt, 12,8 százalékot az összes válaszadóból.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az is örök vita tárgyát képezi, kell-e naponta fürdeni ahhoz, hogy tiszták legyünk. A Heathline cikke szerint külföldön, így feltehetően hazánkban is, sokan leszoktak a mindennapi fürdésről a pandémia, lezárások időszaka alatt. Szakértők szerint az egészségnek nem feltétele a napi fürdés, viszont a szociális normáknak igen. A bőrnek vannak alapvető öntisztuló mechanizmusai, ami persze a nagy mennyiségű fizikai kosz ellen már nem megoldás, de ha valaki nem végez bepiszkolódással járó tevékenységet, nem muszáj fürdenie az egészsége fenntartásához. Tisztálkodni természetesen érdemes, de ez nem kell hogy napi zuhanyt, kádfürdőt jelentsen.
Sőt, a túl sok fürdő akár bőrszárazsághoz, irritációhoz, a bőr mikrobiomjának megsértéséhez és fertőzéshez is vezethet. Pedig 10-ből egy olvasónk válasza szerint egy nap többször is megfürdik. Ezért kisbabáknak, érzékeny bőrűeknek, bizonyos bőrbetegségekben szenvedőknek kifejezetten jó, ha nem fürdenek meg minden nap. A napi fürdés pedig különösen azoknak ajánlott, akik fizikai munkát végeznek, gyakran sportolnak, koszos környezetben tartózkodnak, vagy olyan gyerekeknek, akik gyakran piszkolják össze magukat.
Mivel a szakemberek szerint sem indokolt a napi fürdés, érdemes elgondolkodni azon is, mennyit spórolhatunk vele. Az, hogy ki mennyi vizet fogyaszt egy-egy zuhanyzás, vagy fürdés alkalmával, függ az egyéni szokásoktól (pl. meddig állunk a zuhany alatt, vagy meddig töltjük fel a kádat), és a kád méretétől, a zuhanyrózsa takarékosságától is. Egy teljes kád víz átlagosan 150 liter, egy ötperces zuhanyzás pedig nagyjából 50 liter vizet fogyaszt. A legtöbben azonban nem engedik teljesen tele a kádat, illetve vannak, akik tovább áztatják magukat a zuhany alatt. Vízfogyasztásban tehát döntő, hogy alapvetően mennyire vagyunk takarékosak.
A gyors megtisztulás érdekében érdemes a zuhanyt választani, és ha megszoktuk, hogy mindig kádfürdőzünk, ritkíthatjuk is az alkalmakat a spórolás érdekében. A vízmelegítésre pedig ugyanaz vonatkozik, mint a mosogatásnál: sok múlik azon, milyen módon jutunk a melegvízhez. Az viszont biztos, ha kihagyunk egy-egy napot, azzal megtakarítjuk a vizet és az energiát is. További takarékossági tippekről ezekben a cikkekben írtunk:
Nincs még vége a kitöltésnek!
Ha valaki cikkünk elolvasása után kapott kedvet kérdőívünket kitölteni, még nem maradt le semmiről! A kedvenc színnel és a rizsfőzési szokásokkal kapcsolatos elemzését követően ugyanis meg fogjuk vizsgálni egyesével a többi kérdésünkre adott válaszokat is: kiderül majd, átlagosan hányas cipőt hordanak a magyar nők, a férfiak hány százaléka nem szereti a Bud Spencer-filmeket, a szegedi vagy bajai halászlé az igazi, vagy hogy milyen zenét hallgatnak a legtöbben Baranyában. A többi kérdésnél még befolyásolhatja a végeredményt egy-egy plusz kitöltés. Köszönjük, ha ezzel is segíted a munkánkat!
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.