Drága nyár vár a magyar szülőkre: többszázezres kiadás is lehet a móka vége

Drága nyár vár a magyar szülőkre: többszázezres kiadás is lehet a móka vége

2022. május 30. 15:31

A várakozásoknak megfelelően és az áremelkedések ellenére rekordév vár a táborozási piacra, ennyi gyermek még soha nem táborozott Magyarországon, mint idén fog. Legtöbben július hónapban táboroznak, míg a többség sport- és kalandtáborokban tölti a vakációt. A SZÉP Kártya elfogadása népszerű, ahogy a minősített, ellenőrzött táborok választása is. 

Már közel 1000 táborturnus közül választhatnak a tábort még nem foglaló szülők gyermekeiknek, de a többség már lefoglalta vagy kiválasztotta a megfelelő programokat gyermekének a nyárra.

A vakáció több mint 11 hetes lesz idén, amit nem könnyű feladat a szülők által programokkal, gyermekfelügyelettel teljes egészében lefedni. Hatalmas segítség a családoknak, hogy a táborok nagy számban rendelkezésre állnak, ráadásul már teljesen szabadon szervezhetőek, ugyanis minden koronavírus-szabályt kivezettek a szervezési előírások közül”

 – mondta el Tóth Béla, a Táborfigyelő vezetője. Már február hónap végén, az előfoglalási szezon eltelt másfél hónapja után is látszott, hogy a jelentkezési adatok jóval meghaladják a tavalyi évben tapasztalt foglalásokat, de valamelyest még a 2019-es eddigi csúcsévet is. Akkor 215 ezer gyermek töltött legalább egy hetet a nyáron, míg idén ez a szám 225 ezer főre nőtt.

A koronavírus megjelenése óta látszott egy átrendeződés a tábortípusoknál a napközis programok irányába. Holott ez nem volt bizonyítható, több szülő érezhette járványügyi szempontból kevésbé kockázatosnak az ilyen táborokat az ottalvós lehetőségek rovására. 2022-re ez a tendencia megállt, és visszarendeződtek a jelentkezések a megszokott fele-fele arányba.

Az előző évekhez hasonlóan a nyár első, teljes hónapja a legnépszerűbb táborozási időszak, de arányait tekintve sokan vakációznak a tanévet követő első hetekben is. Idén a legtöbb gyermek a sporttáborokat és a kalandtáborokat választja, de sokan vesznek részt vidám és beszédközpontú angoltáborokon, valamint közel ugyanennyien ismerkednek a katonai élettel és a honvédelemmel. A hagyományos témák mellett 2022-ben kiugróan magas a különleges vagy akár extrém táborok kínálata is.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A tábordíjak, nagyrészt a táboroztatók költségeinek (gyerekek étkeztetése, szállása) növekedése miatt, emelkedtek, nagyságrendileg 10-12%-kal kell többet fizetni egy táborért, mint tavaly. Ez a napközis táborok esetében 38 500 Ft-os díjtételt jelent, míg az ottalvós táborokban 60 ezer forint átlagosan egy turnus. Emellett fontos tudni, hogy az árak emelkedése közel sem biztos, hogy megállt, érdemes minél előbb lefoglalni a vakációs programot a gyermeknek.

Az árak emelkedése miatti tehernövekedést valamelyest csökkentheti, hogy a táborok már több mint harmada elfogadja a SZÉP Kártyát fizetőeszközként, és a lehetőség, hogy év végéig minden alszámláról fizethetnek a szülők, még könnyebb felhasználást tesz lehetővé. Évről évre növekszik a minőséggel kapcsolatos elvárás a szülőkben a táborokat tekintve, így látható, hogy egyre több tábor igyekszik külső, független szakértő által értékelés alá venni táborát. A Táborminősítő által végzett vizsgálat komplexitását és megbízhatóságát alátámasztja, hogy a szülők nagyobb arányban választanak minősített tábort gyermekük részére.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. május 23. péntek
Dezső
21. hét
EZT OLVASTAD MÁR?